reklama

Bolest, deprese, neplodnost: Katka přesto nevěděla, jakou má nemoc

Začarovaný kruh, kdy tělo ničí duši a psychické obtíže se opět podepisují na fyzické stránce. Chcete klasický příklad? Jmenuje se endometrióza.

Foto: Shutterstock

Týden bolestí a velké ztráty krve každý měsíc při menstruaci, týden strachu, že už se "to" zase blíží. Mezitím bolest při sexu, neschopnost prožívání nebo rovnou jeho nemožnost. Problémy v partnerských vztazích. A z toho všeho deprese.

Podle posledních průzkumů tak žije každá desátá žena, i když ne u všech se objevují všechny příznaky a ve stejné míře. Přesto jen málo z nich ví, že jde o nemoc - a možná navíc i o příčinu jejich neplodnosti.

Tajemná nemoc ničí život

Endometrióza zůstává i v 21. století záhadou. Její příčina - buňky děložní sliznice, nacházející se mimo dělohu v břiše - není vysvětlená. K velkým nepříjemnostem stačí malé ložisko. A protože jsou projevy individuální, bývá také těžké ji odhalit. 

Tyto buňky však prokazatelně reagují na hormonální cyklus a chovají se stejně, ať už jsou v močových cestách, ve vaječnících, vejcovodech, na střevech, nebo v břišní dutině. Krvácí, bolí, způsobují srůsty.

Protože se tak děje ve stejné době, kdy menstruují, ženy se domnívají, že to tak být musí a bolest je prostě ženský úděl. "Říkala jsem si, že jsem ten typ, co má silnou menstruaci. Máma to měla taky tak, vždycky jsme týden proležely," krčí rameny Katka.

Antikoncepce maskuje problémy

S antikoncepcí se všechno zázračně zlepšilo, ale jen na pár let. Pilulky potíže jen "překryly", a stačilo je vysadit, aby se všechno vrátilo do starých trýznivých kolejí. Tehdy Katka začala situaci řešit, protože chtěla otěhotnět a nešlo to. Diagnóza zároveň určila endometriózu jako příčinu neplodnosti.

Pokud se sliznice nachází ve vejcovodech, může zánět způsobit jejich uzavření. Když je ve vaječníku, může zapříčinit růst endometroidních cyst. Tyto útvary pak vaječník rozpínají a tím nenávratně poškozují zárodečnou tkáň. Může se tedy stát, že i u mladých žen dojde k předčasnému selhání vaječníků.

Primární metodou léčby je operace, další řešení je farmakologické. Cílem léčby je obnovení plodnosti, snížení bolestivých příznaků a zvýšení kvality života. Někdy však dočasnou neplodnost způsobí právě samotná léčba. Tím, jak tyto léky udržují ženu ve stavu umělé menopauzy nebo umělého těhotenství, znemožňují otěhotnění. 

Chemie, nebo příroda?

Hormony se podávají obvykle jako injekce nebo tablety. "Navzdory tomu, že účinek hormonální terapie je obvykle dočasný, je jednoznačným přínosem. Zlepšení subjektivních obtíží během hormonální léčby udává 80-90 procent pacientek s pánevní bolestí," podotýká docent Eduard Kučera z Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady 

Úlevu přinášejí také typické ženské léčivky: drmek obecný neboli mnišský pepř, kalina obecná, ploštičník hroznatý nebo pupalka dvouletá. Přestože se jedná o přírodní preparáty, díky účinným látkám, které obsahují, mohou reagovat s řadou léků. Poraďte se proto předem s lékařem či lékárníkem, než začnete bylinky užívat.

Jak správně jíst proti bolesti

Na zmírnění bolestí při menstruaci lékaři také doporučují zlepšit jídelníček. 

  • Jezte potraviny, které jsou bohaté na vápník (například listovou zeleninu, brokolici nebo mandle).
  • Dopřejte si potraviny s vysokým obsahem antioxidantů (borůvky nebo třešně).
  • Vyhněte se bílému pečivu, cukru a živočišným tukům.
  • Upřednostněte rostlinné oleje a potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny (zejména ryby).
  • Pijte dostatečné množství vody, ale zbytečně se nepřepíjejte (zvyšuje to krvácení).
  • Omezte kofein, alkohol a tabák.
reklama
Doporučené recepty
    reklama