reklama

Drama na sále: Porodila při operaci mozku

Anežka je v celé historii Nemocnice Na Homolce prvním a na dlouho asi posledním miminkem, které se narodilo na zdejším neurochirurgickém operačním sále. Hned jak se podívala na svět, museli chirurgové vyřešit prasklou výduť mozkové cévy u její maminky, která je obě ohrožovala na životě.

Foto: Isifa/Thinkstock

Anežka je v celé historii Nemocnice Na Homolce prvním a na dlouho asi posledním miminkem, které se narodilo na zdejším neurochirurgickém operačním sále. Hned jak se podívala na svět, museli chirurgové vyřešit prasklou výduť mozkové cévy u její maminky, která je obě ohrožovala na životě. 

Paní Jana Soustružníková byla v 39. týdnu těhotenství, když ji v noci přepadly obrovské bolesti v podbřišku, pokračující do kyčlí. Jen malou chvíli je považovala za poslíčky blížícího se porodu. "Poté se přidalo úporné, nepřetržité zvracení, třeštila mi hlava, brněla polovina obličeje a strnula mi šíje, takže jsem hlavou nemohla hnout," vzpomíná paní Jana, co ji a jejího přítele Zdeňka přimělo okamžitě volat záchrannou službu.

Šlo o minuty

"Pacientka k nám dorazila s neurologickými příznaky, proto byla převezena k neurologickému konziliu a na CT vyšetření do Všeobecné fakultní nemocnice," popisuje MUDr. Jan Drahoňovský, náměstek ředitele Ústavu pro péči o matku a dítě. Neurologové u ženy prokázali na CT krvácení pod tenkou plenu mozkovou, u kterého se předpokládá jako zdroj prasklé aneurysma, čili výduť na mozkové cévě. Bylo třeba jednat rychle.

Doporučujeme: Téma  Mozkové a cévní příhody

Paní Janu přijali na jednotku intenzivní péče Neurochirurgického oddělení NNH, kde však porodnici nemají. Další převoz by ale pro rodičku byl příliš rizikový. A tak se nakonec lékaři obou nemocnic dohodli na netradičním řešení, které i přes svoji složitost bylo pro maminku s dítětem nejbezpečnější. Přistoupili k císařskému řezu pod vedením porodníka z ÚPMD.

Porod i operace najednou

"Její stav se rychle zhoršoval už během přijetí, vznikal u ní takzvaný hydrocefalus, což je rozšíření komorového systému mozku v důsledku městnání mozkomíšního moku," vysvětluje MUDr. František Remeš, zástupce primáře Neurochirurgického oddělení. Paní Janě ihned zavedli komorovou drenáž s čidlem pro kontrolu nitrolebního tlaku.  Drenáž zajistila odvod tekutiny, která by jinak mozek utlačovala.

Po porodu okamžitě převezli pacientku na vedlejší angiografický sál, kde již byli připraveni další lékaři. Pod rentgenem uzavřeli cévní výduť, aby již nezpůsobovala žádné zdravotní nebezpečí. "Vše se odehrálo během několika hodin. Žena tedy v rychlém sledu prodělala porod, neurochirurgickou operaci a endovaskulární uzávěr výdutě," shrnuje doktor Remeš.

I otec je hrdina!

Vše dobře dopadlo a paní Jana je podle poslední kontroly na neurochirurgii již v pořádku. Ještě ji občas pobolívá hlava, mívá návaly únavy či reaguje na změny počasí. Ve srovnání se dny bezprostředně po cévní mozkové příhodě se to však vůbec nedá srovnat.

"Měla jsem velké štěstí, které se opakovalo v řadě momentů," říká šťastná maminka tříměsíční Anežky, jež si nemůže vynachválit lékaře, kteří ji i dcerku zachránili. Současně ale nedá dopustit na svého přítele a otce Anežky: "Dostal z porodnice domů čtyřdenní dítě a postaral se o ně naprosto skvěle. Švagrová mu ukázala, jak sterilizovat lahvičky a poradila se základními věcmi. S pomocí své maminky, Anežčiny babičky, pak již vše zvládl doma sám až do doby, než mě z Homolky propustili domů. A to za mnou do nemocnice ještě každý den jezdil!"

Co je to aneurysma?

"Krvácení pod tenkou plenu mozkovou z prasklého aneurysmatu je závažné onemocnění, na které velké množství pacientů bezprostředně umírá. Další mohou být následně velice těžce neurologicky postiženi. Navíc hrozí, že výduť po čase praskne znovu a další krvácení bude mít horší následky, než to první," vysvětluje MUDr. Remeš. Pacienti s prasklým aneurysmatem na mozkové cévě se k lékařům dostávají v různém stavu: někteří jsou v bezvědomí, jiní mohou být při vědomí a mívají typické příznaky - jsou zmatení, neklidní, bolí je hlava, mají strnulou šíji. To byl i případ paní Jany.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Mrtvice v Česku: Proč má horší následky než jinde?

Kde v těle sídlí emoce? Budete se divit

Praskání v kloubech: Ublíží vám, nebo pomůže?

reklama
Doporučené recepty
    reklama