reklama

Praskání v kloubech: Ublíží vám, nebo pomůže?

Zní to děsivě: při ohnutí nebo zatáhnutí se z kloubu na rukou či nohou ozve hlasité prasknutí. Bojíte se, že je nezdravé a nebezpečné?

Foto: Isifa/Thinkstock

Zní to děsivě: při ohnutí nebo zatáhnutí se z kloubu na rukou či nohou ozve hlasité prasknutí. Bojíte se, že je nezdravé a nebezpečné?

Tyto projevy většinou nenávidí lidé, kteří je musi poslouchat u druhých. Zatímco těm, kdo je sami produkují, připadají úplně normální a dokonce jim jsou příjemné, protože odblokují a přinášejí kloubům a šlachám úlevu.

Zvuky tvoří vakuum

Jde o známku nemoci kloubů a předzvěst  budoucí nepohyblivosti? Žádný výzkum zatím nic takového neprokázal. I když tomu většina lidí věří, vlastně to  nebezpečné není. A to ani v případě, že si lupání způsobujeme sami protahováním prstů, krku, paží. nohou nebo zad. Nic se však nesmí přehánět. U mnoha lidí se totiž z lupání v kloubech stává zlozvyk, který nevědomky opakují mnohokrát za den. Pak už může poškodit měkké části kloubního pouzdra. Revma si z něj ale určitě nevypěstujete.

Doporučujeme: Téma: Klouby a chrupavka

Zpozornět byste však měli v případě, že klouby jsou při této manipulaci až příliš pružné a uvolněné. Ukázalo se totiž, že tzv. hypermobilita (zvýšená pohyblivost)  bývá průvodním příznakem následků boreliózy.

Jak ale zvuky v kloubech vlastně vznikají? Rozhodně to není třením chrupavky, ta je "němá", i když je poškozená. Při krajním pohybu, obzvlášť prudkém, se spojené plochy uvnitř kloubu na okamžik oddálí, často až o několik milimetrů. Sice to bolet nemusí, ale v kloubu vznikne podtlak a prázdné místo kloubní tekutiny. Při lupání prstů a protahování páteře při napravování tak způsobí prasknutí právě vakuum a hydrostatický tlak.

Pozor na opotřebení

Jindy dostatečně pevné kloubní pouzdro a šlachy se poněkud uvolní. Zvýší se tak rozsah pohybu - především u drobných kloubů ruky a prstů. Přesto však tímto způsobem může dojít k opotřebení. Deformace pak přináší křupavý zvuk u menisků na kolenou. Také artrózu u starších lidí, přetěžované klouby a stav po úrazu se mohou hlásit kromě bolestivosti, otoků a deformací i křupáním a lupáním.   

Podobným způsobem, jakým si amatérsky protahujeme končetiny sami, vlastně funguje chiropraxe. Tento znovuobjevený obor se specializuje na diagnostiku a léčení mechanických postižení kloubů, zejména páteře, a jejich účinků na nervový systém.

Sami se raději nenapravujte

Zakladatel oboru D. D. Palmer předpokládal, že vychýlení jakékoliv části kostry může vést k tlaku na nervy, které představují kanálky komunikace celého organismu.

Tlaky a tahy na klouby nebo  páteř mohou být nepříjemné, ale dokážou odstranit problémy a bolest nejen na postiženém místě, ale i na vzdálených částech těla. Sami to ale raději nezkoušejte a svěřte se do péče odborníků.  Síla na správnou manipulaci totiž nestačí a mohli byste si ublížit. 

Profesionální chiropraktici po rychlých i pomalých manipulacích s klouby a páteří nechávají pacienty asi půl hodiny odpočívat v klidu, aby se uvolněný kloub nepoškodil nevhodným pohybem.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Za revma si můžeme sami. Na co si dát pozor?

Jak se zabít v autě: 4 věci, co zvyšují nebezpečí

Antikoncepce jako zabiják žil: Na co si dát pozor

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama