reklama

Zaplať si svého doktora!

Chcete si zaplatit svého doktora? Už je to možné, ale v nemocnicích to nevbzudilo žádné nadšení. Proč?

Foto: Profimedia.cz

18 položek nadstandardu

  • Očkování: proti tetanu, sezónní chřipce, pneumokokovým nákazám, tuberkulóze, rakovině děložního čípku, vzteklině
  • Sádry: fixační sádrová dlaha (ruka, předloktí), cirkulární sádrový obvaz (prsty, ruka, předloktí), fixační sádrová dlaha (celé horní končetiny), cirkulární sádrový obvaz (celá horní končetina), fixační sádrová dlaha (noha, bérec), cirkulární sádrový obvaz (noha, bérec), fixační sádrová dlaha celé dolní končetiny, cirkulární sádrový obvaz na dolní končetině, fixace zlomeniny klíčku delbetovými kruhy 
  • Čočky: nitrooční čočky (vyrobené z tvrdého plastu, měkké)

České nemocnice rozjíždějí nový byznys. Těm pacientům, kteří jsou ochotni si připlatit, nabízí, že jimi vybraný lékař bude u zákroku nebo je bude přímo operovat.

Nadstandardní služba, kdy si pacienti budou moci připlatit za konkrétního lékaře, je součástí reformy ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Návrh vyšel od odborných lékařských společností, ale první konkrétní částky navrhli ředitelé fakultních nemocnic.

Konec ilegality

"Fungovalo to i dříve, ale bylo to pololegální," uvedl ředitel litomyšlské nemocnice Libor Vylíčil o možnosti připlatit si za svého lékaře.

Teď se podle něj i dalších ředitelů ale tento problém odboural. Pacienti již prý nemusí chodit za primářem a platit mu nelegálně za to, že je odoperuje nebo provede zákrok špičkový chirurg, kterého si zvolí.

Ředitelka plzeňské fakultní nemocnice Jaroslava Kunová upozorňuje, že zavedení nadstandardu v podobě volby operatéra má i protikorupční dopady: "Část peněz zůstane příjmem nemocnice, zbytek dostane lékař."

Nejvíce zájemců o tuto službu se očekávalo na gynekologických či ortopedických odděleních. Zájem je ale podle jejich vedení zatím minimální. A tak nemocnice zlevňují.

Primář za šest tisíc

Domažlická nemocnice nabízí pacientům možnost, že je odoperuje primář chirurgie Václav Šauer. Ten má tři atestace a téměř třicetiletou praxi.

Cenu doktora s dlouholetými zkušenostmi si vedení zdravotnického zařízení vyčíslilo na 6000 korun. Na výběr je také zástupce primáře Petr Suastika. Pokud si ho pacient vybere, zaplatí 4000 korun. U ostatních lékařů stanovilo vedení cenu na 3000 korun.

"Svého lékaře si pacienti můžou vybrat jen u plánovaných výkonů," upřesňuje ředitelka Alena Vyrutová. I jinde nemocnice počítají s tím, že budou zákroky, pro něž nebudou tento nadstandard umožňovat. "Pokud někdo bude chtít operovat slepé střevo, není nutné, aby to pokaždé dělal přednosta," uvedl pro příklad ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus.

Podle hodnocení pacientů i zaměstnanců nejkvalitnější nemocnice v Plzeňském kraji nabízí ještě rodičkám, že si za poplatek mohou vybrat k porodu svého lékaře. Zaplatí za to 5000 korun.

Zájem není, přiznávají nemocnice

Po první zkušenosti ale vedení přiznává, že je zájem minimální. "Ceny budeme muset upravit, jenom jsme to zkoušeli. Zájem ale nebyl," připustila Vyrutová. Možnost vybrat si tu za poplatek svého lékaře podle ní zatím nevyužil nikdo.

Podobnou zkušenost mají také v jičínské nemocnici. Rodičky si tu mohou vybrat svého doktora, kterého chtějí mít u porodu. Původní částku 5000 kvůli nezájmu budoucích matek ale snížili na 3000 korun.

"Očekávali jsme od toho, že některé maminky skutečně chtějí konkrétního lékaře. Při stanovování ceny jsme vycházeli z nákladů, které jsou s tím spojené. S tím, že ten lékař musí přijet, strávit u porodu nějaký průměrný čas, a z toho jsme vycházeli," uvedla ředitelka nemocnice v Jičíně Dana Kracíková.

Také ta však říká, že jim díky novince peníze do pokladny nepřitekly.

Pod kontrolou ministra

V Litomyšli jsou zatím opatrní. Možnost vybrat si svého doktora umožňují zatím jen na očním oddělení. A oproti dalším nemocnicím si stanovili cenu poměrně nízko - na 500 korun

Brzy si tu ale pacienti budou moci platit za jimi vybraného lékaře i na dalších odděleních. Kolik to bude stát, se podle Vylíčila rozhodne během několika týdnů.

Ministerstvo zdravotnictví však říká, že to, jak zmíněné nemocnice nabízí možnost připlatit si za svého lékaře, je na hraně. "V současné době zpracováváme právní analýzu, která by měla říct, jak a zda je to vůbec možné," prohlásil mluvčí Vlastimil Sršeň.

>

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama