Touto vadou břicha trpí kulturisté, matky po porodu i golfisté. Nemáte ji taky?
Méně je někdy více. Naučte se, jak vědomě vstávat ze židle, chodit po bytě a zvedat těžké předměty. Tyto obyčejné úkony vám dokážou zpevnit střed těla a redukovat diastázu.
Lidé, kteří mají rozestup přímých břišních svalů, často netuší, že nevhodným vstáváním, ležením či shýbáním si tuto vadu ještě zhorší. Diastáza přímých břišních svalů přitom může během života potkat širokou skupinu lidí - od matek po porodu přes sportovce až po lidi, kteří mají sedavé zaměstnání.
"Je s podivem, kolik lidí má kvůli diastáze zdravotní problémy a nemohou se dovolat odpovědí a pomoci. Diastáza se u nás řeší téměř výhradně operativně, přitom tělesné změny potřebují čas a trochu naší trpělivosti. Existuje mnoho technik a přístupů ke konzervativní léčbě," popisuje lektorka zdravého pohybu Anna Nováková a autorka knihy Diastáza.
Diastáza přímých břišních svalů je označení pro rozestup přímých břišních svalů, které tvoří opěrný systém pro záda a orgány. Opěrný systém tak oslabuje a jeho funkci musí zastoupit jen vazivová tkáň. Střed těla je přitom velice důležitá část našeho těla. Ukrývá pro život nezbytné orgány, vytváří posturu našeho těla a vychází z něj veškerý pohyb.
Existuje několik způsobů, jak střed těla posílit přirozeným pohybem během dne. Anna Nováková radí, jak vědomě začít vstávat ze židle, zvedat břemena, chodit do schodů nebo jen tak přecházet po bytě.