reklama

Desatero zdravého životního stylu během karantény: Každá situace má i světlé stránky

Neustálé monitorování situace, denně se navyšující počty nově nakažených, naštěstí i uzdravených... Koronavirus. Poslední dny nás zavalily informacemi o světové pandemii a zdá se, že na nic dalšího není prostor. Nenechte se mýlit! I v době karantény můžete žít zdravě a nezvyklou situaci si - v rámci možností - užívat.

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Naše psychika je poslední týdny náchylnější. Zprávy o probíhající světové pandemii se šíří všemi směry a ať chceme nebo ne, úniku není. Vyhlášený nouzový stav nám obrátil život vzhůru nohama a nezbývá, než se s novou situací vyrovnat. Ideálně v klidu, bez zbytečné paniky a s dostatečnou dávkou vitaminů i optimismu.

To, že je potřeba (krom dodržování doporučených hygienických pravidel) zůstat hlavně v klidu, asi většina z nás ví i ctí. Stres a neklid mají za následek oslabení imunitního systému, a trvá-li příliš dlouho, může mít neblahý zdravotní dopad. Vitaminy sice mohou toto oslabování částečně zpomalit, ale univerzálním lékem je předevšímpravidelný pohyb, dlouhodobě vyvážený jídelníček a rozumná dávka optimismu.

  Díky nemoci známe hodnotu zdraví, díky zlu hodnotu dobra, díky hladu sytost, díky únavě odpočinek. - Hérakleitos, řecký filosof k citátu, nebe, žena

"Téměř 60 % dospělé populace trpí nadváhou či obezitou. Karanténa a omezení možností volných aktivit však paradoxně mohou nastartovat i pozitivní změnu. Člověk si v této situaci snadněji uvědomí, co je a není důležité, a také fakt, že zdraví je zcela zásadní. Proto je tato doba vhodná k tomu, abychom sami sebe lépe poznali.

Aktuálním cílem rozhodně není držet nějaké redukční diety a snažit se hubnout. Při omezení pohybu by to bylo jen na úkor aktivní tělesné hmoty. Ale určitě je dost času jídlo zaznamenat, víc vnímat a lépe pochopit, co a proč jíme a pijeme," říká Martin Matoulek, předseda České společnosti tělovýchovného lékařství s tím, že k záznamu lze použít aplikaci www.kaloricketabulky.cz, která je v základní verzi zdarma. Aplikaci lze propojit s účtem na portálu www.casprozdravi.cz, kam můžete zadávat ještě další hodnoty a lépe sledovat své parametry.  

Desatero, jak si zachovat zdravý životní styl i v době karantény podle Martina Matoulka najdete v naší grafice. A pokud vás následující "návod" osloví, dost možná v jeho upravené verzi budete pokračovat i po skončení aktuálního náročného období.  

reklama
reklama
reklama