reklama
 

Dejte si otestovat muže. Anonymně!

Nakukujete do kočárků a v obchodech vás dojímají malinké svetříčky, čepičky a botičky. Biologické hodiny tikají, a tak jste se rozhodli s partnerem pro miminko.Jenže se nedaří... Jak začít problém řešit?

Nakukujete do kočárků a v obchodech vás dojímají malinké svetříčky, čepičky a botičky. Biologické hodiny tikají, a tak jste se rozhodli s partnerem pro miminko.  Jenže se nedaří…

Možná je to teprve pár měsíců, takže zatím o nic vážného nejde. Ale přesto ve vás vrtá červík pochybnosti: je to jen otázka času, nebo máme problém? Vyhledat pomoc odborného lékaře je načase, pokud se bez úspěchu snažíte o miminko déle než rok.  Čím a u koho začít? U ženy je postup složitější, a tak nejjednodušší možností, jak ověřit plodnost, je začít u muže - test spermiogramu.

První krok

Problémy s otěhotněním trápí v současné době stále více párů po celém světě. Statistiky dokazují, že neplodností trpí muži zhruba stejně často jako ženy. V poslední době se zdá, že mužská neplodnost dokonce začíná převažovat.

Ať už muži řeší problémy s otěhotněním společně se svou partnerkou nebo jsou pouze sami zvědaví, zda jsou zcela zdraví, není od věci nechat si pro jistotu přezkoušet kvalitu spermií. V případě podezření na neplodnost páru by toto vyšetření, vzhledem k jeho nenáročnosti, mělo být tím prvním krokem.

Výrazně negativní vliv na vývoj spermií má současný životní styl plný stresu. Svou roli samozřejmě hraje i zhoršující se životní prostředí či špatné návyky. Kromě těchto faktorů, úrazů či vrozených vad, mohou však mužskou plodnost ovlivnit i některé, na první pohled neškodné skutečnosti - může se jednat o specifický druh sportu, ale například i těsné oblečení.

Na co si dát také pozor?

  • Kouření a alkohol snižuje plodnost. Opuštění tohoto zlozvyku nebo i omezení počtu vykouřených cigaret může mít překvapivě pozitivní efekt.
  • Mezi nevhodné sporty patří například extrémní posilování či samotné vzpírání, obzvláště při užití některých přípravků podporujících růst svalové hmoty. Vhodné nejsou ani dlouhé jízdy na kole.
  • Potenciálně škodí vše, co genitálie dlouhodobě prohřívá - například delší častý pobyt v sauně. Lepší než horká vana je sprcha, v ideálním případě alespoň na krátko studená. Může vadit i dlouhé sezení v autě nebo těsný oděv. Muži by si také měli dát pozor na používání notebooků na klíně bez speciální podložky.

Mužské plodnosti naopak prospívá dostatek antioxidantů -  nejlépe z čerstvé zeleniny a ovoce, zvýšený přísun vitamínů (B6, B12 , E ) a zinku, a důležitá je také psychická pohoda a zdravý životní styl.

"Reprodukční medicína naštěstí v současné době dokáže pomoci většině pacientů i s těžkou poruchou plodnosti. Je však zapotřebí vše začít řešit včas. A rozhodně ne vždy léčba neplodnosti znamená "miminko ze zkumavky".  Určitě tedy neztrácejte naději!", připomíná MUDr. Jan Šulc, vedoucí lékař Centra asistované reprodukce GEST.

Červen - Měsíc reprodukčního zdraví

„Testování probíhá zcela anonymně, stačí se telefonicky objednat a před vyšetřením dodržet minimálně třídenní sexuální půst. Při odchodu z vyšetření dostane pacient přiděleno číslo, pod kterým bude vzorek nadále anonymně zpracováván a evidován. Výsledek je znám již za několik hodin. Za jistotu a klid toto krátké vyšetření rozhodně stojí. "  říká doktor Šulc.

Centrum reprodukční medicíny GEST nabízí letos už po desáté po celý červen v rámci Měsíce reprodukčního zdraví vyšetření spermatu zdarma. Akci vyhlásila před 10 lety americká nezisková organizace AFA (American Fertility Association) a okamžitě   našla širokou odezvu po celém světě.  Jejím cílem  je podpořit snahy milionů nedobrovolně bezdětných párů, informovat veřejnost o problematice neplodnosti  a vytvářet podmínky pro lepší možnosti řešení této složité životní situace. 

--------------------------------------------------------------------------------

Trápí vás neplodnost?


Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama