reklama

Čtěte, co jíte. Budete se divit

Je cena zárukou kvality? Bohužel ne, a to ani u jídla. Pokud chceme nakupovat a jíst zdravě, musíme číst etikety na obalech. Co se za nimi ale ve skutečnosti skrývá?

Foto: Profimedia.cz

Je cena zárukou kvality? Bohužel ne, a to ani u jídla. Pokud chceme nakupovat a jíst zdravě, musíme číst etikety na obalech. Kdyby ale stačilo čtení, bylo by to fajn!

Jenže nestačí. Když se nám podaří rozluštit drobné písmo, ještě pořád jsme nezvítězili a nedozvěděli se vše, co o složení potravinářského výrobku chceme vědět. Musíme vytáhnout kalkulačku, násobit, dělit  - a k něčemu se dobereme pouze v případě, že přesně víme, jaké množství jogurtu, šunky nebo chleba jsme snědli.

Kdo za to ručí?

Nyní ale již nemusíte sledovat tabulky o složení potraviny, protože na některých obalech najdete logo „Vím, co jím", které garantuje, že se jedná o výživově vyváženou potravinu. Takovou, kterou se nemusíme bát sníst, a proto nemusíme tak hlídat každé sousto.

Na trhu však máme i jiná vodítka, jak rozeznat kvalitní potraviny. Existuje několik programů, díky nimž se můžeme přímo z obalu potravin pomocí viditelného loga dozvědět základní údaje o jejich kvalitě a obsahu. Víte ale, co které logo znamená?

Užití některých značek garantuje stát prostřednictvím ministerstva zemědělství, jiné značky patří pod patronát Potravinářské komory České republiky a další spravují třeba nestátní neziskové organizace, které mají k užití loga oprávnění.

Znáte je? A řídíte se jimi?

CZECH MADE je jedna z nejstarších značek kvality na našem českém trhu. Jejím záměrem je už téměř 20 let upozorňovat spotřebitele na kvalitní služby/produkty včetně potravin, vyrobených v České republice. Označené služby/produkty musí ve srovnání s těmi konkurenčními dosahovat rovnocenných či vyšších kvalit (což zhodnotí odborná komise), na trhu se prodávají alespoň tři roky a odpovídají požadavkům z pohledu ekologie.

KLASA je další známou značkou, kterou uděluje od roku 2003 ministerstvo zemědělství a měla by garantovat nejkvalitnější potravinářské a zemědělské výrobky českých a moravských výrobců. Udělení značky závisí kromě jiného na posudku či rozboru od akreditované komise nebo na původu surovin. Přesná kritéria však ministerstvo neuvádí.

Značku Regionální potravina uděluje rovněž ministerstvo zemědělství. Cílem loga je zvýšit spotřebitelské povědomí o potravinách z jednotlivých krajů naší republiky. Tím se podporuje prodej čerstvých potravin, které díky krátkým distribučním cestám mají většinou lepší chuť i cennější nutriční vlastnosti. Suroviny pro výrobu regionální potraviny by měly alespoň ze 70 % pocházet z daného regionu, v případě hlavní suroviny vyžadují kritéria 100% podíl regionálního původu. Co do kvality se výrobky posuzují ve vztahu ke konkurenci a musí být v některém aspektu jedinečné.

Značku „Český výrobek - garantováno Potravinářskou komorou ČR" uděluje logicky Potravinářská komora ČR. Je to jedna z nejmladších značek na tuzemském trhu. Nesleduje však kvalitu potravin, hlavní kritérium udělení je místo výroby produktu. Logo tak může získat i potravina ze zahraničních surovin, vyrobená však na českém území.

Zeleně pruhované logo a hvězdičkový list v zeleném poli jsou označení pro ekologické zemědělství. Garantují splnění podmínek ekologického zemědělství, což vlastně znamená, že jde o biopotravinu. K získání značek je nutné splnění velmi přísných pravidel a podstoupení častých kontrol.

Na první pohled

Značku „Vím, co jím" včetně stejnojmenného loga uděluje obecně prospěšná společnost Vím, co jím a piju. Tento program vychází z mezinárodní iniciativy The Choices International Programme, jejímž cílem je co nejsnadněji upozornit nakupujícího na nutričně vyváženou potravinu.

Výrobek musí splňovat kritéria Mezinárodního vědeckého výboru, složeného z nezávislých odborníků v oblasti výživy.

„Aby zákazník získal při nákupu přehled o výživové hodnotě výrobku, stráví spoustu času prohlížením informací na obalu, což zároveň vyžaduje i patřičné znalosti. Nyní se stačí pouze orientovat podle loga umístěného na přední straně obalu a hned víme, že potravina splňuje produktová kritéria, jež odpovídají mezinárodním výživovým doporučením podle předních světových odborníků na výživu ze Světové zdravotnické organizace (WHO)," vysvětluje prof. Ing. Jana Dostálová, CSc., ze Společnosti pro výživu.

Hlídá za vás to nejdůležitější

Výrobek musí splnit kritéria v kategoriích:

  • trans-mastné kyseliny
  • nasycené mastné tuky
  • cukry
  • sodík (sůl) 
  • energie a vláknina (v některých případech)

Mezi označenými výrobky najdete například polotučné mléko zn. EU Lakmilk, některé pečivo a müsli společnosti REJ, vybrané Racio chlebíčky, tuky Flora, Rama, některé výrobky značek Hellmann´s a Knorr, mnohé čaje Lipton, Saga a od prosince se do programu připojilo také ROBI maso (plátky, nudličky, sekaná).

 


 

Hospoda v Obecním domě bere dech. Prozkoumejte další "neznámé" části ikonické stavby | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama