reklama

Co je horší: Zácpa nebo průjem? Obojí spraví stejný lék

Obojí je pro dovolenou a cestování typické a těžko říct, co vám je zkazí víc.

Foto: Thinkstock

O léčení průjmu koluje spousta rad i mýtů, o zácpě se zase tolik nemluví. Přitom podle posledního průzkumu na cestovní zácpu trpí čtyři ženy z každých deseti. 

Tento většinou dámský problém přináší stres z příprav, z cesty a z nového prostředí i ze změny životního rytmu. A někdy i nepříjemné pocity, za které může nedostatečná hygiena toalet.

Týden jako za trest

Výsledkem je, že některé ženy nejdou celý týden dovolené (opět potvrzeno průzkumem) a celou tuto dobu se taky trápí bolestmi břicha, hlavy, špatnou náladou a stresem. Zácpu mohou navíc někdy zkomplikovat hemoroidy, a dokonce i krvácení v oblasti konečníku. Nikdy nenechejte problém zajít tak daleko.

Příčiny cestovní zácpy se podobají návykové: Vznikají už v dětství, kdy dítě odsouvá z nějakého důvodu nucení na stolici. Úspěšně si tak potlačuje defekační reflex, což má později nepříjemné důsledky.

První pravidlo odborníků proto zní: Nikdy nepromarněte příležitost. Kdykoliv se příroda ozve, jděte to zkusit a neohlížejte se na okolnosti: Nemyslete na to, že zdržujete ostatní nebo že je "trapné" sedět na WC, když to ostatní o vás vědí. Ti "ostatní" budou v naprosto stejné situaci zase zítra. 

Jak se cestovní zácpě bránit?

1) I v cizím prostředí dodržujte pravidelný ranní rituál: Hned po probuzení si dejte sklenici vody a chvilku po snídani věnujte právě onomu "zkoušení". Pokud tento zvyk zakódovaný nemáte, pak právě dovolená může být tím správným časem, kdy si rituál osvojíte. 

2) Pohybu střev můžete napomoci trochou celkové aktivity. Dlouhé sezení se někdy přenáší i na střeva. Nepohybuje-li se vaše tělo, omezí se pohyb i u střev. 

3) Omezte jídelní prohřešky. Zmrzlina, pizza, sladkosti, žvýkačky, chipsy a podobné lahůdky mohou často zácpu ještě zhoršit. Nemáte-li zrovna pevnou vůli, pokuste se alespoň omezit mlsání na minimum.

4) Doplňujte vlákninu. Jde vlastně o první pomoc. Nedostatek ovoce, zeleniny a/nebo celozrnného pečiva často zácpu "stačí" způsobit sám. Napravit jej můžete i pomocí tablety Fructolax Ovoce&Vláknina, které obsahují výtažky z ovoce a vlákninu. Jezte taky kysané mléčné výrobky. Obsahují probiotika, což jsou přátelské bakterie, které si už v břiše udělají pořádek.

5) Dostatečně pijte. Jistě nemyslíme alkohol ani nápoje s kofeinem či theinem. Ty by vás vody jen zbavily, a to je v případě zácpy velmi nežádoucí. Naopak jde o to, dostat do těla dostatek tekutin, které střevům usnadňují postup vpřed. 

6) Pokud všechno selže, nebojte se projímadel. Podle gastroenterologa Pavla Kohouta z IKEMu pověsti o vzniku závislosti na těchto lécích patří k mýtům, které nebyly nikdy prokázány.

Dva problémy, stejná léčba

Možná se budete divit, ale na zácpu i na průjem zabírají úplně stejné prostředky. Jsou to již zmíněná probiotika. Třeba Swiss Laktobacily je vhodné brát už týden před cestou, během dovolené a ještě týden po návratu domů. Zkrácení doby trvání akutních průjmových onemocnění za pomoci probiotik dokazují i klinické studie. 

"Průjmové onemocnění většinou způsobují infekce - bakterie, viry nebo paraziti. Může se objevit při každé razantnější změně prostředí, kontaktem s novými bakteriemi a s tím související změnou naší mikroflóry. Spouštědlem může být také intoxikace, potravinové alergie či intolerance, ale i zvýšená psychická zátěž – stres z cestování, únava. Takový průjem může skončit bohužel i v nemocnici na kapačkách. A to v případě masivní dehydratace, kdy je třeba doplnit tekutiny a minerály," upozorňuje doktor Peter Mikolášek z kliniky dětských infekčních nemocí Fakultní nemocnice Brno. Právě děti patří k nejčastějším pacientům.  

Pravidlo šesti O

Doktor Mikolášek navíc přidává zásadu bezpečného pohybu v cizině. "Co se nákupu a konzumace jídla a pití týče, stačí se řídit pravidlem 'šesti O': obchod, originál, otevřít, oloupat, omýt, ovařit," doplňuje doktor Mikolášek. Do lékárničky bychom pro první pomoc měli přibalit Imodium a při vzniku onemocnění neváhat s jeho nasazením a průběžně doplňovat tekutiny.

A čemu rozhodně nevěřit? 

  • že průjem je přirozený obranný mechanismus,  který slouží k odstranění škodlivin
  • že léčba průjmu způsobí zácpu
  • že u dětí "o nic nejde"
  • že se jedná vždycky o následky špatného jídla
reklama
reklama
reklama