reklama

Když vás honí mlsná: Zjistěte, co stojí za vaší touhou po burgerech a čokoládě

O zdravé výživě víme téměř všechno a dobře si uvědomujeme, co se skrývá v tučných, přeslazených a smažených jídlech. Tak proč na ně máme občas najednou takovou chuť? Někdy ji ovládneme, jindy si dáme hranolky, dortík nebo hamburger. Příčina našich nezvladatelných chutí se může skrývat v našem těle i hlavě. Nejde o to, abyste se přemohli, ale našli její původ.

Foto: iStock

Každý chceme jednou za čas v jídle zhřešit. Zapomenout na zeleninu, luštěniny, libové maso a ryby. Toužíme po své oblíbené "prasárně", a pokud si ji dopřejeme jednou za čas, je vše v pořádku.

Honí vás mlsná častěji? Pak je potřeba přehodnotit svůj jídelníček, spánek i prožívání různých situací.

Chuť na slané

Brambůrky, tyčinky a další slané pochutiny si tělo žádá ve chvíli, kdy má příliš nebo naopak málo vody. Jaký je váš pitný režim? Každý potřebuje jiný, v závislosti na váze, množství vypité kávy a černého čaje a snědeného ovoce a zeleniny. Na internetu existují kalkulačky pitného režimu, kde si můžete přesně vypočítat, kolik potřebujete vody vypít. Mýtus, že solit se vůbec nemá, se nezakládá na pravdě. V létě naopak sůl potřebujeme, optimální dávka je čtvrtina čajové lžičky denně, nejzdravější je ta mořská.

Touha po sladkostech

Pociťují ji nejčastěji ti, kdo mají v jídelníčku přebytek bílkovin nebo příliš často konzumují červené maso. Zažívání totiž musí vynaložit více energie na jejich zpracování. Organismus je pak překyselený, hledá rovnováhu v opaku - tedy v sladkém. Snažte se jíst červené maso pouze jednou, maximálně dvakrát týdně, živočišné bílkoviny pak jednou dvakrát denně.

Chuť na mastné

Pronásleduje vás chuť na hranolky a burger? Pak se ve vašem těle asi odehrávají hormonální změny. Ženy mají například několik dnů před menstruací často chuť na smažené. V takovém případě vyslyšte prosby svého těla, ale dopřejte si avokádo, ořechy, tučnější ryby nebo vajíčka. Pamatujte také, že čím víc jíme sladkého a mastného, tím větší chuť pak na taková jídla máme.

Čas oběda

Pokud každý den toužíte po smaženém sýru a k večeři si chcete dát polárkový dort, je potřeba analyzovat stravování celkově. Nejdůležitějším příjmem energie by pro vás měl být oběd, kdy se metabolismus nachází na vrcholu své činnosti.

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama