reklama
 

Když vás honí mlsná: Zjistěte, co stojí za vaší touhou po burgerech a čokoládě

O zdravé výživě víme téměř všechno a dobře si uvědomujeme, co se skrývá v tučných, přeslazených a smažených jídlech. Tak proč na ně máme občas najednou takovou chuť? Někdy ji ovládneme, jindy si dáme hranolky, dortík nebo hamburger. Příčina našich nezvladatelných chutí se může skrývat v našem těle i hlavě. Nejde o to, abyste se přemohli, ale našli její původ.

Foto: iStock

Každý chceme jednou za čas v jídle zhřešit. Zapomenout na zeleninu, luštěniny, libové maso a ryby. Toužíme po své oblíbené "prasárně", a pokud si ji dopřejeme jednou za čas, je vše v pořádku.

Honí vás mlsná častěji? Pak je potřeba přehodnotit svůj jídelníček, spánek i prožívání různých situací.

Chuť na slané

Brambůrky, tyčinky a další slané pochutiny si tělo žádá ve chvíli, kdy má příliš nebo naopak málo vody. Jaký je váš pitný režim? Každý potřebuje jiný, v závislosti na váze, množství vypité kávy a černého čaje a snědeného ovoce a zeleniny. Na internetu existují kalkulačky pitného režimu, kde si můžete přesně vypočítat, kolik potřebujete vody vypít. Mýtus, že solit se vůbec nemá, se nezakládá na pravdě. V létě naopak sůl potřebujeme, optimální dávka je čtvrtina čajové lžičky denně, nejzdravější je ta mořská.

Touha po sladkostech

Pociťují ji nejčastěji ti, kdo mají v jídelníčku přebytek bílkovin nebo příliš často konzumují červené maso. Zažívání totiž musí vynaložit více energie na jejich zpracování. Organismus je pak překyselený, hledá rovnováhu v opaku - tedy v sladkém. Snažte se jíst červené maso pouze jednou, maximálně dvakrát týdně, živočišné bílkoviny pak jednou dvakrát denně.

Chuť na mastné

Pronásleduje vás chuť na hranolky a burger? Pak se ve vašem těle asi odehrávají hormonální změny. Ženy mají například několik dnů před menstruací často chuť na smažené. V takovém případě vyslyšte prosby svého těla, ale dopřejte si avokádo, ořechy, tučnější ryby nebo vajíčka. Pamatujte také, že čím víc jíme sladkého a mastného, tím větší chuť pak na taková jídla máme.

Čas oběda

Pokud každý den toužíte po smaženém sýru a k večeři si chcete dát polárkový dort, je potřeba analyzovat stravování celkově. Nejdůležitějším příjmem energie by pro vás měl být oběd, kdy se metabolismus nachází na vrcholu své činnosti.

Pomsta odhozené manželky. Dianne se po rozvodu kvůli mladší milence náramně baví | Video: Instagram/Dianne Laurance
reklama
reklama
reklama