reklama

Nedejte pigmentovým skvrnám šanci: Jak se chránit, aby to opravdu pomohlo?

Pigmentové skvrny jsou problémem mnoha žen, a to zvláště v létě, kdy se slunci nedá vyhnout. Jak se bránit proti jejich vzniku a zbavit se těch, které máme?

Foto: iStock

Tmavé pigmentové skvrny jsou hned po vráskách jedním z nejčastějších problémů, co se pleti týká. Není tak divu, že jsou obchody s kosmetikou zaplněné zesvětlovacími krémy a korektory, které by měly pigmentové skvrny zakrýt. 

Nadměrná tvorba pigmentových skvrn rozhodně není jednoduchý problém, právě naopak. Abychom pigmentovým skvrnám dokázali předejít nebo se jich zbavit, musíme nejdříve pochopit, jak a proč vznikají.

Vznik pigmentových skvrn

Za hlavní příčinu vzniku pigmentových skvrn může sluneční záření. Většinou se skvrny tvoří tehdy, když je pokožka zanícená a podrážděná. Tyto tmavé skvrny většinou nejsou permanentní, ale mohou na pokožce vydržet měsíce i roky, hlavně pokud je opakovaně vystavujeme slunečnímu záření.

Tmavé pigmentové skvrny mohou mít ale i jinou příčinu než jen slunce a sluneční záření. Dalšímu typu hyperpigmentace se říká melasma a ta může vzniknout kvůli stresorům, jako je nedostatek spánku, nebo kvůli hormonálním změnám v době těhotenství, puberty a menopauzy. Hormony totiž mohou zapříčinit větší produkci melaninu, který se hromadí v kůži a vznikají tak tmavé skvrny. Tmavé skvrny mohou vzniknout taky jako pozůstatek cystického akné. 

Genetika hraje taky roli

Roli v tvorbě pigmentových skvrn hraje rozhodně i vrozená dispozice. Řada lidí má zkrátka v kůži více melaninu než ostatní. Stačí pak i trocha slunečního záření a pigmentové skvrny jsou na světě. 

Zabraňte jejich vzniku

Pravidlo číslo jedna je snažit se eliminovat zánět a podráždění pleti. Takže pokud je vaše pleť náchylná k akné, je nejprve potřeba sestavit vhodný plán k jeho léčbě. Pupínky se taky nevyplatí vymačkávat, to pleť dráždí a může vám poté zůstat jizvička či pigmentová skvrna. Pokud máte citlivou ekzematickou pleť, určitě nezapomínejte používat ty správné hydratační přípravky, které vám pomohou pokožku vybalancovat.

Samozřejmostí je taky fotoprotekce. O pleť bychom měli důkladně pečovat po celý rok. V létě je ale nutné díky silnějšímu UV záření být na pozoru více. Především pokud máme zralejší pokožku (u žen nastává tato fáze obvykle kolem čtyřicátého roku) a pokud si chceme udržet zdravou a mladistvě vypadající pleť bez pigmentových skvrn co nejdéle, musíme být v péči opravdu důkladní. "Doporučuji používat SPF faktor 50 na obličej a na tělo alespoň 30. Při koupání je potřeba krém s ochranným faktorem použít opakovaně, cca po 2 hodinách. Důležité je samozřejmě pravidelně pleť hydratovat krémem s obsahem panthenolu, antioxidantů, případně aloe vera. Na noc je vhodné použití rehydratačního séra," radí doktorka Lucie Jarešová z L Dermamedest.

Jak pigmentové skvrny odstranit?

Co dělat, když už pigmentové skvrny vznikly? Je třeba si uvědomit, že většina z nich na kůži nezůstane trvale, a tak se i přesto zaměřte spíše na prevenci. Pokud se jich ale chcete zbavit rychleji, vyhledejte vhodnou kosmetiku s bělicím účinkem. Výborné jsou přípravky s obsahem AHA kyselin nebo ovocných kyselin. Ty krom toho, že zesvětlují pleť, tak taky podporují ochranu a odolnost před UV paprsky. Navíc jsou to i silné antioxidanty, které pokožku chrání před volnými radikály zodpovědnými za stárnutí pokožky. 

Vyzkoušejte exfoliaci

Pro podpoření látek se zesvětlujícím účinkem na pleť zařaďte i exfoliaci pokožky. Při exfoliaci se mechanicky odstraňují odumřelé buňky na povrchu kůže a odhaluje se tak nová vrstva pleti. Urychlíte tak obnovu kožních buněk. Pozor ale na to, abyste to nepřehnali. Pleť může být po exfoliaci citlivější a tím i náchylnější ke vzniku tmavých skvrn, pokud se chystáte na slunce. Exfoliaci tak spíše zařaďte až po létě nebo ji omezte na jednou týdně. 

Vyzkoušet můžete i čištění pleti v profesionálním kosmetickém salonu, které může s hyperpigmentací pomoct. "O zralou pleť je nutné více pečovat. Vhodnými procedurami je pravidelné kosmetické čištění pleti, alespoň jednou ročně je dobré absolvovat ošetření chemickým peelingem ovocnými kyselinami nebo retinolem, popřípadě v kombinaci s mikroneedlingem. Vhodné je dodat hloubkovou hydrataci, zlepšit tonus a projasnit pleť skinboosterem (plošná aplikace kyseliny hyaluronové) nebo plazmaterapií (omlazení plazmou separovanou z vlastní krve). Samozřejmostí je pravidelné ošetřování pleti vhodnou dermokosmetikou s obsahem antioxidantů, hydratačních složek a velmi důležité je pravidelné používání fotoprotekce, " shrnuje doktorka Lucia Manseldová.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama