reklama

Spánek se zvířecími mazlíčky kazí lidem kvalitu odpočinku. Vyplavuje stresový hormon

Podle odborníků není dobré rozhodnutí sdílet v noci tutéž postel se svým domácím mazlíčkem. Přestože zvíře z přítomnosti člověka profituje, u lidí přínos zdravotních benefitů neplatí.

Foto: iStock

Lidé se často ptají, zda by měli sdílet postel s domácím mazlíčkem, když chtějí mít kvalitnější spánek. Zpravodajský server CNN se ale ve svém článku zamýšlí nad jinou otázkou v této souvislosti: Je spaní s vámi dobré pro vašeho domácího mazlíčka?

"Líbí se mi, že tuto otázku obracíme," řekla doktorka Dana Varbleová, hlavní veterinární lékařka Severoamerické veterinární komunity. "Obecně je pro zvířata velmi dobré, když spí se svými lidmi," dodala.

Domácí zvířata, která sdílejí postel se svým člověkem, mívají "vyšší úroveň důvěry a pevnější pouto s člověkem, který je v jejich životě". "Psi a kočky, kteří mají těsnější vazbu se svými páníčky, získávají další zdravotní výhody, včetně zvýšeného množství prospěšných neurotransmiterů, jako je oxytocin a dopamin, tedy takzvané hormony štěstí," dodala.

Přínos spaní s lidmi v posteli se vztahuje převážně jen na psy a kočky - až na hrstku výjimek. "Mám klienta, který má hýčkané a pečlivě upravované vietnamské prasátko, které je zvyklé spát v nohách jeho postele," řekla Varbleová. "Jmenuje se Norbert a má dokonce i vlastní účet na Instagramu," dodala.

Zvířecí pohled na věc jsme tedy už vyřešili a nyní se můžeme podívat na nás samotné - je pro nás dobré spát s domácím mazlíčkem? Odborníci tradičně říkají, že ne, protože by náš spánek nemusel být kvalitní.

"Zvířata se mohou pohybovat, štěkat a narušovat spánek. Spánek psů (a koček) není nepřetržitý a nevyhnutelně se zvedají a chodí po posteli, šlapou po lidech. Všechny tyto aktivity vedou k roztříštění spánku," řekl doktor Vsevolod Polotsky, ředitel výzkumu spánku a profesor na katedře lékařství na Univerzitě Johnse Hopkinse.

"Tato mikroprobuzení, ke kterým může dojít bez vašeho vědomí, jsou rušivá, protože vás vytrhnou z hlubokého spánku," uvedla Kristen Knutsonová, docentka neurologie a preventivní medicíny na Feinbergově lékařské fakultě Severozápadní univerzity. "Jsou spojena s uvolňováním stresového hormonu kortizolu, který může spánek ještě zhoršit," dodala.

To může platit pro mnohé z nás, ale nedávné studie ukázaly, že domácí zvířata v ložnici by naopak mohla být pro jiné prospěšná.

"Lidem s depresí nebo úzkostí může prospívat, když mají v posteli svého domácího mazlíčka, protože ten je pro ně velkým polštářem, velkou dekou a mohou mít pocit, že to přítulné, mazlivé, chlupaté stvoření snižuje jejich úzkost," uvedl odborník na spánek doktor Raj Dasgupta z Jihokalifornské univerzity.

Údaje shromážděné v roce 2017 z Centra spánkové medicíny Mayoovy kliniky ve Phoenixu zjistily, že více než polovina majitelů domácích mazlíčků, kteří byli na klinice vyšetřeni, dovoluje svému zvířeti spát v ložnici - a podle většiny z nich je pes či kočka při spaní nejen neruší, ale dokonce se jim v jejich přítomnosti spí lépe. Zhruba 20 procent nicméně uvedlo, že jim jejich chlupatí přátelé spánek narušují.

Úspěšné společné spaní s domácím mazlíčkem hodně závisí na tom, jak hluboce vy i váš mazlíček spíte, říká klinický psycholog a odborník na spánek Michael Breus.

"Psi obvykle vydrží spát celou noc, ale kočky mohou být v noci dost aktivní," uvedl Breus a dodal, že dalším faktorem je, "jak moc se oba pohybujete, protože pohyb zvířete může člověka probudit a naopak".

Ovšem existují domácí zvířata, která byste rozhodně neměli brát s sebou do postele ke společnému spánku. "Pracuji s exotickými domácími zvířaty a spousta z nich má velmi specifické požadavky na zdraví a bezpečnost, včetně toho, že by měla v určitou dobu být ve své kleci, kotci či teráriu," dodala doktorka Varbleová.

"Znám mnoho lidí, kteří mají velmi blízko ke svým fretkám a morčatům. Ale kvůli svému i jejich zdraví je třeba dávat je na noc do jejich příbytku. Nejsou to zvířata, která bychom měli mít u sebe v posteli," uzavřela Varbleová.

Kvůli roztroušené skleróze hýbe jen hlavou: Je to kruté, ale neumírám, já takhle žiju | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama