reklama

Stáří bez demence? Vědci poprvé vidí spojitost, kterou lze v průběhu života změnit

Vědci z Univesity College London před nedávnem zveřejnili článek s výsledky zkoumání, ve kterém zjistili, že u lidí s prediabetem se zvýšilo riziko zhoršení kognitivních schopností. Jde tak o první studii svého druhu, která poukazuje na spojení vysoké hladiny cukru v krvi a demence. Přitom jde o zdravotní riziko, které lze snadno zvrátit.

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Odhaduje se, že 88 milionů lidí v USA patří mezi prediabetiky, tedy skupinu lidí, u kterých se může v následujících letech rozvinout cukrovka druhého typu. 84 procent z této skupiny o svém stavu ani neví. Každý třetí člověk žije s rizikem cukrovky, onemocněním silně spojeným s kognitivními zdravotním problémy. V Česku je v současné době evidováno více než 900 tisíc nemocných s diabetem, z nichž naprostá většina trpí diabetem 2. typu. Podle ÚZIS každý rok v Česku cukrovkou nově onemocní 60 tisíc lidí. 

Nedávný výzkum z Velké Británie odhalil zásadní zjištění - vysoká hladina krevního cukru může hrát roli ve zhoršení kognitivních schopností dříve, než dojde k typickým projevům cukrovky 2. typu.

Ve svém výzkumu vědci zkoumali data půl milionu lidí s věkovým průměrem 58 let a objevili, že se u lidí s prediabetem zvýšilo riziko zhoršení kognitivních schopností o 42 procent. V jejich skupině se vaskulární demence, způsobená sníženým průtokem krve do mozku, zvýšila o 54 procent.

Podívejte se dál do grafiky na další zjištění i doporučení. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama