reklama

Čím nakrmit mozek, aby lépe fungoval: Přemýšlejte nad tím, co si dáte na talíř

Pravděpodobně většině z nás je jasné, že to, co konzumujeme, udává naši kondici. Nejde však pouze o tělo, strava je zásadní také pro náš mozek. Jaké jídlo udělá vaší hlavě dobře, podpoří myšlení, paměť a soustředění? Přinášíme několik tipů na potraviny, které budou vašemu mozku chutnat.

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Jak na to, aby nám to lépe myslelo? Kudy vede cesta k lepší paměti, snadnějšímu učení a bystrému uvažování i v pozdějších letech? 

Energie pro mozek

Energie pro mozek

  • Mozek využívá jako zdroj energie glukózu, jednoduchý cukr, který je součástí řady přírodních zdrojů.
  • Glukóze se také říká hroznový nebo krevní cukr a nachází se v rostlinách jako jeden z produktů fotosyntézy.
  • Kaloricky je na tom glukóza podobně jako řepný cukr, ale má asi o 20% nižší sladivost.
  • Pokud je glukózy v potravě nedostatek, štěpí ji organismus ze zásobního glykogenu, který je uložen především ve svalech a játrech.
  • Látková výměna v mozku probíhá extrémně rychle, mozek je závislý na dodávce glukózy ve velmi krátkých intervalech.

Lidský mozek je nejdůležitějším orgánem našeho těla, alfou i omegou života. Zabírá přibližně 2 % celkové hmotnosti člověka a průměrně váží něco mezi 1300 a 1400 gramy. Jde o vůbec nejtučnější tělesný orgán a vysoce energeticky náročnou tkáň, která si však neumí utvářet vlastní zásoby. Proto potřebuje neustálý přísun energie, a to ve formě glukózy, která je pro mozek jediným zdrojem energie. Mozková činnost dokáže využívat až 20 % celkové energetické spotřeby organismu.

Způsobů, jak podpořit své mentální zdraví, je víc a ideální je kombinace alespoň některých z nich. Dostatečný pohyb, čtení, psaní, snaha zapamatovat si telefonní čísla nebo třeba nákupní seznam, řádný odpočinek a samozřejmě vhodná strava jsou tím, co nejdůležitější orgán těla podpoří a zvýší možnost využívat jeho potenciál. My se dnes zaměříme na stravu.

Doporučení, jaké potraviny jíst a proč, abyste zůstali v dobré mentální kondici, najdete v naší grafice.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama