reklama

Chystáte se dítěti pořídit telefon za vysvědčení? Tohle byste neměli opomenout

Plánujete letos svým dětem koupit chytrý mobil nebo tablet za vysvědčení? Nepodceňte zejména bezpečnostní stránku a nastavení jasných pravidel, na kterých se s dětmi předem společně domluvíte.

Prohlédnout grafiku
Foto: Shutterstock

Podle psycholožky Kamily Ryšánkové rodiče často trápí představa, že pokud dítěti koupí telefon, stane se z něj hned závislák. "Od nadšeného dítěte z prvního vlastního telefonu k závislosti je velmi daleká cesta. Neznamená to, že začne vysedávat u telefonu, vykašle se na koníčky a vaše vzájemná důvěra bude na bodu mrazu," říká Ryšánková.

Upozorňuje nicméně, že je důležité, aby rodiče dbali na vyvážený čas, který dítě tráví s telefonem. U dětí na prvním stupni základní školy doporučuje nastavit časový limit. Umí to programy rodičovské kontroly nebo se rodiče s potomkem mohou domluvit ústně. "Nejlepší je, pokud si psanou smlouvu vytvoříte společně a dáte ji například na lednici. Určitě tam zahrňte, co se stane, když dítě pravidla hry nedodrží, a taky, co s tím může následně udělat," radí Ryšánková.

K jednotlivým pravidlům se průběžně vracejte a aktualizujte je, pokud někomu z rodiny nevyhovují.

Jaké další věci byste neměli opomenout při nákupu prvního telefonu? Podívejte se do galerie.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama