Chybí vám zub? Přesaďte tam svou vlastní "osmičku"!
Díru v chrupu pomůže vyřešit transplantace vlastního zdravého zubu - bez použití umělého implantátu. Poměrně málo známý zákrok se provádí stále častěji už i v ČR.
Díru v chrupu pomůže vyřešit transplantace vlastního zdravého zubu - bez použití umělého implantátu. Poměrně málo známý zákrok se provádí stále častěji už i v ČR.
Transplantace vlastního zubu byla v zahraničí poprvé provedena již před rokem 2000. Dlouhou dobu se tento postup pohyboval spíše na hranici experimentu, nyní se ale stává na špičkových dentálních klinikách sice nadstandardním, ale běžným a úspěšným řešením.
Zadní zuby nepotřebujete
Jde o metodu vhodnou například v situacích, kdy si děti vyrazí zub při sportu nebo úrazu a zub samotný zároveň není poškozený. Hodí se ale i pro dospělé. Pokud není k dispozici zub přímo z místa, odkud vypadl, přichází na řadu transplantace nepotřebných zubů ze zadní části ústní dutiny.
Transplantát může zastoupit jakýkoliv zub. Podle potřeby se pak zhotovuje korunka či nikoliv. Pokud stomatolog nahrazuje chybějící stoličku, není ai nutné se zubem dál nějak pracovat.
Doporučujeme: Téma Chrup
"Obvykle nadpočetné třetí moláry - zuby moudrosti, případně jiné zuby se přenesou do prostoru chybějícího zubu. Tento zákrok má oproti implantologickému řešení hned několik výhod," popisuje MUDr. Jan Stuchlík, vedoucí lékař z pražské zubní kliniky, který se úspěšným transplantacím zubů věnuje od roku 2010. Podle něj může tato metoda v některých případech účinně nahradit implantaci umělé náhrady.
Levnější a trvanlivější - a taky hezčí
Autotransplantace - tedy přenos jednoho zubu na jiné místo v ústech stejného jedince vykazuje - je pro náhradu zubu vysoce úspěšná jak po stránce funkční, tak i estetické. .
Přirostlý zub je totiž na rozdíl od náhrady trvanlivější a odolnější. Zprostředkuje pacientovi při kousání důležité tlakové vjemy, tvar korunky u dásně je přirozenější a spojení dásně a krčku zubu je těsnější. Velkou výhodou bývá i fakt, že jde o tělu vlastní materiál, a tak můžeme vyloučit jakoukoliv imunitní reakci organismu. Taková varianta je také méně nákladná než klasické protetické řešení.
Rozhodující je rychlost!
Ve většině případů je třeba provést ošetření kořenových kanálků zubu jako prevenci infekce, ale u transplantovaných zubů s nedokončeným vývojem kořene (typicky to bývý při transplantaci zubů u dětí, kdy se nahrazují nezaložené zuby) to není potřeba.
Výkon podle doktora Stuchlíka pacienti snáší velmi dobře a transplantovaný zub je možné začít naplno zatěžovat již za několik týdnů. "Jedná se o ambulantní chirurgický zákrok, který se provádí v lokální anestezii. Proces vybavení třetího moláru a následná transplantace musí probíhat při jednom ošetření. Buňky na povrchu kořene mohou zůstat živé jen několik desítek minut a jejich vitalita je podmínkou pro úspěšné provedení celého výkonu," upozorňuje MUDr. Stuchlík.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
5 kroků, jak nemít kazy v zubech. Překvapí vás
Kyselina močová a dna: Komu hrozí a co pomáhá?
Jak se zbavit jizev: Hojení ran zlepší gely a lepidla