reklama

Chudokrevnost může znamenat nádor v břiše, říká lékař

Také se bojíte kolonoskopie? Náš host varoval před strachem, který vás může stát život.

Foto: Iisfa/Thinkstock

Češi umírají na rakovinu střev nejvíc v Evropě, ale panicky se bojí vyšetření, které může zachránit život.

Prokázal to i dnešní on-line rozhovor s gastroenterologem MUDr. Luďkem Hrdličkou. Mnoho z vás se ptalo, jak se vyhnout  obávané kolonoskopii, i když přitom popisovali poměrně závažné problémy, které je trápí. .

Můžete se dát "přispat"

Doktor Hrdlička však vyvrací strach: "I po podání běžné premedikace lze provést naprostou většinu vyšetření bez podstatnějších nepříjemných vjemů pro pacienta." Znamená to, že se není čeho bát, a navíc je tu ještě jedna možnost. Můžete si říct o mírnou narkózu, tzv. přispání.

Doporučujeme: Téma: Trávení

"O analgosedaci nebo celkovou anestezii lze samozřejmě požádat, je dostupná ve většině nemocničních zařízení a v části ambulantních, je třeba se při objednání k vyšetření ve vašem zařízení dotázat. Eventuálně by mohla být tato informace dostupná na webových stránkách zdravotnického zařízení," připomíná MUDr. Hrdlička, vedoucí lékař z pražské polikliniky Budějovická Medicon.

Jaké jsou varovné příznaky?

Otázky se samozřejmě týkaly i dalších problémů spojených se zažíváním a trávící soustavou, jako je v současnosti stále častější reflux. Trávící potíže jsou druhým nejčastějším důvodem návštěvy lékaře, a proto je důležité nenechat nic náhodě a dát se správně vyšetřit.

Někdy totiž potíže mohou být signálem nejvážnějších onemocnění. Výjimkou je slinivka, kde se nádor obvykle projeví  až v pokročilém, prognosticky velmi nepříznivém stádiu.

Doktor Hrdlička připomíná, že je potřeba věnovat pozornost signálům vlastního těla. "Obecně lze říci, že jimi jsou hubnutí, únava, nechutenství, váhový úbytek, event. příměs krve ve stolici a zvracení. Mohou to ale být i jen laboratorní odchylky - zejména chudokrevenost a nedostatek železa v organismu," potvrdil pro Zdraví MUDr. Hrdlička .

Všechny jeho odpovědi na vaše otázky včetně vlivu zdravé stravy si může přečíst v on-line rozhovoru dole pod tímto článkem.  

Náš odborník

MUDr. Luděk Hrdlička

je vedoucím lékařem Gastroenterologického oddělení Polikliniky Budějovická Medicon.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Hubnutí může vést k vážné psychické poruše

20 tipů: Recepty proti nachlazení a chřipce

Jak se poprat s větry a nadýmáním? 

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama