reklama

Největší zabiják imunity? Známe ho všichni, ale bojovat s ním umí málokdo

Chronický stres se dnes skloňuje ve všech pádech. Víme, že nám škodí, ale poradit si s ním většině z nás moc nejde. Přitom nepříznivě působí na celý náš imunitní systém a dokáže napáchat na našem zdraví řadu škod. Jak se s ním tedy vyrovnat?

Foto: iStock

Stres je přirozená odpověď organismu na ohrožení. Je pro naše tělo naprosto nezbytný a hlavně v minulosti sloužil k tomu, abychom vůbec přežili. To když se nás třeba zrovna chystala zakousnout divá zvěř a my museli sebrat všechny síly na útěk nebo boj. 

Problém nastává u chronického stresu. Naše nadledvinky totiž ve stresu produkují stresový hormon kortizol, který zvyšuje hladinu cukru v krvi, krevní tlak a negativně působí na náš imunitní systém. Na chvíli jej totiž oslabí, aby imunitní reakce zbytečně nečerpaly našemu systému energii. Proto pokud jsme neustále v chronickém stresu, je naše imunita oslabená. Krom toho hrozí i riziko diabetu kvůli neustále zvýšené hladině cukru v krvi. Kortizol negativně působí i na naše zažívání. Určitě jste slyšeli o žaludečních vředech a jejich napojení na stresovou reakci organismu. Je to tím, že kortizol stimuluje produkci žaludeční kyseliny, což vede k překyselení organismu a vzniku žaludečních vředů.

První varovné signály

Problémy všichni řešíme jinak a každý se s nimi jinak vyrovnáváme, ale pokud nevíme, jak je řešit, tak je skoro jisté, že stres narůstá a tělo začíná vysílat první varovné signály.

Mezi ně patří fyzické potíže jako bolesti žaludku, neustálá chuť na sladké, migrény, bušení srdce, ale třeba i psychická nepohoda. Jste více unavení a nervózní a špatně spíte. Schopnost vyrovnat se se stresem je tak pro naše celkové zdraví velmi důležitá.

Jak se vyrovnat s chronickým stresem?

Dlouhodobý stres znamená, že něco ve vašem životě nefunguje tak, jak má. Ideální je příčinu identifikovat a odstranit, ale pokud to tak úplně nejde, například když máte stresovou práci, které se rozhodně vzdávat nechcete, je třeba váš organismus podpořit jinak. 

Každý den si zkuste vymezit čas jen pro sebe a čas na odpočinek. Může jít o odpočinek aktivní, zvolte třeba krátkou procházku na čerstvém vzduchu, lekci relaxační jógy, meditaci nebo psaní si do deníku. Nebo to taky může být šlofík po práci. Své osobní volno berte vážně a doslova, myslete na to, že si v něm máte odpočinout, věnovat se sobě a svým koníčkům či rodině.

Chce to i změnu jídelníčku

Zdravě a pravidelně jezte, nesnídejte ve spěchu a choďte dřív spát. O víkendech se více věnujte pohybu, zkuste třeba plavání, jděte častěji na procházku. Důležité je taky dodržovat pitný režim. Nedostatek tekutin totiž způsobuje malátnost a znatelný pokles energie. Pokud rádi solíte nebo hodně pijete kávu a čaj, je dost možné, že jste dehydratovaní a potřebujete zvýšit denní příjem tekutin. Pomoct můžou i doplňky stravy se zvýšeným obsahem železa a vitaminu D. 

reklama
Doporučené recepty
    reklama