Chřipka (i ta střevní): Konečně zaručený lék!
Republikou se od svátků prohání vlna střevní chřipky. S tou "obyčejnou" může mít společný způsob nákazy (kapénkový) i virový původ, i když viry jsou obvykle jiného druhu.
Republikou se od svátků prohání vlna střevní chřipky. S tou "obyčejnou" může mít společný způsob nákazy (kapénkový) i virový původ, i když její viry jsou obvykle jiného druhu.
Střevní chřipka se také přenáší bakteriemi přímo konzumací kontaminovaného jídla či nápoje či špatnou hygienou. Ale i když se jedná o dvě zcela různé choroby, léčit je lze jediným a osvědčeným prostředkem, který navíc máte určitě doma. Je to čaj.
Zázrak z kredence
„Během chřipkových onemocnění je obecně doporučováno pít víc tekutin, než je běžné. Tělo je vlivem zvýšené teploty dehydrováno, a proto je nutné častěji pít. Vhodným nápojem je čaj, který má schopnost regulovat tělesnou teplotu. Při horečce tělo ochlazuje a naopak při podchlazení organismus rozehřívá. Některé čaje navíc obsahují látky, které podporují imunitní systém," uvedla lékařka MUDr Ivona Šebková.
Odborníci proto doporučují pít v tomto období větší množství čaje. Tento stále nedoceněný nápoj nejenže přispívá k termoregulaci, ale také
- při chřipkách, teplotách, a u nemocí dýchacího ústrojí vyvolává pocení
- má antibakteriální účinky
- podporuje snížení otoků, je mírně antiseptický a stahuje
V dlouhodobém výhledu oceníme jeho další vlastnosti, díky nimž zpomaluje proces stárnutí a působí i proti nádorovému bujení.
Zázrak na imunitu
Lidí nakažených chřipkou stále přibývá, ale o epidemii prozatím nejde. Tuzemsko se jí ale zřejmě ani letos nevyhne. „Kdy chřipková epidemie vypukne nelze zcela přesně určit, sezonní zvýšený počet respiračních onemocnění očekáváme na přelomu ledna a února," uvedla Zdeňka Jágrová z pražské Hygienické stanice.
Čaj obsahuje polyfenoly, které působí jako antioxidanty a podporují tvorbu bílých krvinek, jenž posilují imunitu. To platí pro všechny druhy čajů, ale ne všechny jsou vhodné pro každého.
Například děti a těhotné by se měly vyhnout konzumaci čaje z čajovníku, tedy "černého" čaje, obsahující kofein neboli tein. Pro ně jsou vhodné zejména čaje ovocné, rooibos, honeybush nebo speciální bylinné směsi a bylinky určené právě pro tuto skupinu.
„Černé čaje lze rozdělit do dvou skupin na čaje čisté nebo černé čaje aromatizované. Ty jsou smíchány například s kousky ovoce a koření nebo s bylinkami. Konzumace pěti šálků černého čaje denně během dvou týdnů zajistí, že buňky zvyšující imunitu, budou produkovat desetkrát více proteinu interferonu, který dokáže účinně bojovat proti nachlazení a chřipce. Černý čaj má mírně nahořklou chuť, lze ho osladit medem, který obsahuje řadu zdraví prospěšných látek," připomíná Petr Zelík ze společnosti Oxalis, která se specializuje na čaj a kávu.
Zkuste i bylinky
„Řada bylinek působí preventivně, je tedy dobré pít je v průběhu celého roku. Například heřmánek má hojivý a regenerační účinek, působí protizánětlivě a dezinfekčně. Šípkový čaj má vysoký obsah vitaminu C a funguje jako výborná prevence proti nachlazení. Nachlazení a chřipku často doprovázejí bolesti hlavy, proti nimž skvěle účinkuje lipový květ, který je uklidňující a snižuje teplotu. Při kašli a nachlazení bych doporučil pití čajů, které mají ve složení květ z černého bezu. Takřka zázračné účinky má mateřídouška, která pomáhá při zánětech uší a dýchacích cest a při všech druzích infekce nachlazení, chřipky a bronchitidy." vypočítává Petr Zelík
Pro posílení imunity je vhodný také čaj s příznačným názvem Imunitní ve složení kopřivový list, květ bezu černého, šalvějovou nať, rakytníkový plod, přesličkovou nať a květ třapatky nachové.
JAK SE CHŘIPKA ŠÍŘÍ
Kapénkové infekce se šíří vzduchem malými kapičkami uvolněnými z dýchacích cest nakažené osoby. Tyto kapičky vydrží ve vzduchu poměrně dlouhou dobu, případně se usazují na okolní předměty a každé rozvíření prachu je opět dostane do vzduchu. Uschovaný uvnitř takové vlhké kapénky může živý virus vydržet až několik hodin. Nakazit se tedy mohou i lidé, kteří se právě nenacházejí v bezprostřední blízkosti nemocného.