reklama

Rodiče ničí dětem zrak sami, říká oční lékařka

Máte nějaké potíže se zrakem nebo dokonce plánujete operaci očí? Pošlete dotaz oční lékařce a poraďte se.

Foto: Isifa/Thinkstock

Brýle z lékárny, natož z drogerie, mohou škodit. Proto je odborníci nedoporučují. Vyplynulo to z on-line rozhovoru s oční lékařkou.      

Škála vašich otázek byla široká - od suchých očí přes bolesti očí a hlavy až třeba ke snadné unavitelnosti zraku. Náš host, MUDr. Lucie Valešová, primářka kliniky Duovize, připomněla, že oči mohou bolet i od páteře!

Namáháte oči?

Pálení, svědění a slzení očí trápí patří k průvodním jevům tzv. syndormu suchého oka. Ten se dá snadno zdolat pomocí  pravidelného kapání umělých slz, mastí na noc a popřípadě tabletek. Těm, kterým dosud tento postup nepomáhal, doktorka Valešová vzkazuje, že dnes už existují i jiné možnosti.

"Je více typů kapek a každé působí na jinou část slzního filmu. V současné době už existují i tabletky, které zkvalitňují složení slzního filmu," připomněla odborná lékařka.

Doporučujeme: Téma: Zrak a jeho vady

Velké množství obtíží souvisí s nadměrným namáháním zraku při sledování obrazovek a monitorů, které na nás dnes útočí ze všech stran. Ato už od nejútlejšího věku. Rodiče bohužel dětem sami ničí zrak a připravují jim do budoucna potíže tím, že nedodržují tři základní pravidla.

  • Tv by měla být umístěna tak, aby na obrazovce nedocházelo k odleskům jiných světelných zdrojů. Obrazovku  je důležité umístit  pod zrakovou osu pohledu očí , aby byla hlava lehce předkloněná a křční páteř se zbytečně nenamáhala.
  • Vzdálenost vhodná pro sledování je asi trojnásobek úhlopříčky televize
  • Zajíštění tlumeného a rozptýleného světla. Sledovat Tv by se mělo jen s rozsvícenou lampičkou, ay se oční svaly nemusely příliš namáhat při přechodu mezi tmavými a světlými scénami.

Pro koho se operace nehodí

Jak zrakové problémy léčit a podle čeho se rozhodovat mezi brýlemi, kontaktními čočkami nebo operací? Laserové odstranění dioptrií je podle doktorky Valešové mnohem kvalitnější než ultrazvuk. Pro někoho je však operace  očí nevhodná. To se týká lidí s galukomem (zeleným zákalem), operací nelze odstranit ani tupozrakost.

Ostatní položené dotazy a odpovědi primářky Valešové naleznete dole pod článkem - stačí zmáčknout tlačítko "Všechny položené dotazy."

Náš odborník

MUDr. Lucie Valešová

Přednáší na 1. lékařské fakultě UK Praha a je také autorkou několika uznávaných učebnic oftalmologie. Je primářkou a spolumajitelkou oční kliniky DuoVize. Se svými spolupracovníky z kliniky pravidelně uvádí do praxe inovativní přístupy k léčbě a prevenci očních vad, a přináší tak naději celé řadě pacientů, jejichž léčba byla až doposud velmi obtížná nebo nemožná.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Operace krátkozrakosti: Už se nemusíte bát injekcí

Je to melanom? Podle čeho poznat rakovinu kůže?

Tahají z nás doktoři peníze? Pacienti jako zlatý důl

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama