reklama

Přírodní tipy pro zlepšení paměti: Jak upravit jídelníček

Konec roku je hektický a dost možná patříte k lidem, kteří se vlivem stresu špatně soustřeďují. Nabízíme pár přírodních tipů na zlepšení vaší pozornosti.

Foto: iStock

Jste to, co jíte. Na mysli teď nemám televizní pořad. Strava ovlivňuje nejen to, jak vypadáme, ale také naši náladu. Pokud se nemůžete soustředit nebo si nic nepamatujete, zkuste změnit jídelníček.

Na zvýšení schopnosti soustředění existují preparáty, kterým se říká nootropika. Poprvé s tímto termínem pracoval rumunský chemik a klinický psychiatr Corneliu E. Giurgea v roce 1972. Jedná se o preparáty, které zlepšují činnost mozku, aniž by měly vedlejší účinky. Nemusíte ale hned utíkat do lékárny, tenhle článek není o prášcích.

Přesto pokud změníte jídelníček a vaše schopnost soustředění nebude lepší, raději se obraťte na lékaře, který by vám měl udělat odborná vyšetření. Podle nich zjistí, zda vám něco nechybí.

Co zařadit do jídelníčku pro lepší paměť

Hericium: houbu, která se používá i při léčbě Alzheimera i roztroušené sklerózy. Korálovec ježatý patří mezi lahůdky Orientu, podle čínských lékařů umí uklidnit mysl a stimulovat produkci nervového růstového faktoru.

Kreatin: najdete ho v tresce, slanečcích, tuňáku, lososu, hovězím mase nebo v klikvě.

Kofein: stimuluje nervovou soustavu, zlepšuje schopnost soustředění.

Omega-3 mastné kyseliny: nedostatek mastných kyselin zhoršuje komunikaci mezi jednotlivými mozkovými buňkami, kvůli čemuž se zpomalí přemýšlení a zkrátí se doba, po kterou se zvládneme soustřeďovat. Omega-3 mastné kyseliny naštěstí najdete ve spoustě potravin: od ryb a mořských plodů po ořechy, chia a lněná semínka.

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama