Češi si vozí z cest často žloutenku: Jak se nenakazit?
Ani prvotřídní hotel není zárukou, že si z dovolené nepřivezete žloutenku. nemusíte ani jezdit do ciziny - v ČR jí je dost!
Ani prvotřídní hotel není zárukou, že si z dovolené nepřivezete žloutenku. Za touto nemocí dokonce nemusíte ani jezdit do ciziny.
Česká republika patří k zemím, které světové zdravotnické úřady z hlediska výskytu žloutenky řadí mezi středně rizikové. Není tedy vůbec důvod ohrnovat nos nad poměry v zemích na jihu Evropy, jako je Chorvatsko, Řecko či Bulharsko. Jsou na tom podobně jako my, stejně jako Slovensko, Itálie či Španělsko, a z dalších oblíbených turistických destinací třeba Turecko, Tunisko nebo Egypt. Zato je důvod k větší opatrnosti - také prevenci.
Češi si vozí z cest nejčastěji žloutenku
Od listopadu 2012 roste počet hlášených případů žloutenky (hepatitidy) typu A u turistů z několika evropských zemí. Za posledních šest měsíců si nemoc z Egypta dovezlo na 80 Evropanů.
Mezi nakaženými byli turisté z Německa, Nizozemska, Norska, Švédska či Velké Británie. Všichni trávili dovolenou v all-inclusive hotelech nebo v ubytování s hotelovou restaurací.
Projevovat se může až šest týdnů po nákaze horečkou, slabostí, nevolností a silnými bolestmi hlavy. Zežloutnutí kůže a očního bělma nebývá pravidlem. Jde o nemoc jater, po níž pacienta čeká dlouhá rekonvalescence - až půl roku bude muset omezit fyzickou aktivitu, dodržovat přísnou dietu, nechodit na slunce a nepít alkohol.
Žloutenek je ovšem více typů a ke každému z nich můžete přijít jiným způsobem:
typ A - přijít k ní můžete konzumací nedostatečně uvařeného jídla, zmrzliny, syrových mořských plodů, ovoce a neloupané zeleniny, vinou ledu přidávaného do nápojů či kontaminované vody
typ B a C - nákaza hrozí při tetování, piercingu, nechráněném sexu nebo skrze kontaminovanou krev
typu D a E - jde o výhradně importovaná onemocnění ze zahraničí, která se přenášejí stejně jako typ A
Nejde o nemoc špinavých rukou
"Mnoho pacientů s hepatitidou typu A často nedokáže říct, kde se nemocí nakazili. Zdaleka nejde jen o špinavé či čisté ruce nebo cestu za exotikou. Nakazit se může i velmi čistotný člověk ve čtyřhvězdičkovém hotelu v běžných dovolenkových destinacích, a to klidně na jihu Evropy nebo u nás. Virus způsobující hepatitidu typu A je velmi odolný a vysoce infekční, a proto doporučuji očkování proti hepatitidám nejen do exotiky," vyvrací známé mýty o tzv. nemoci špinavých rukou MUDr. Jan Rutsch, vedoucí lékař Centra cestovní medicíny.
Doporučujeme: Nemoci z lásky: Polibky vám mohou zničit játra
Očkování proti hepatitidám A a B patří mezi doporučená očkování a lze ho považovat za cestovatelský základ, protože žloutenky jsou rozšířené na celém světě.
Víte, kde se nakazit hepatitidou?
Podle rozsáhlého výzkumu ze šesti evropských zemí a mezi 8 000 respondenty si není 85 % neočkovaných turistů vůbec vědomo rizika nakažení se žloutenkou. Až 87 % cestovatelů pak i bez očkování dokonce plánuje znovu vycestovat do míst s vysokým nebo středním rizikem nákazy.
Náš tip: Když nestrávíte cestování: Jak řešit zažívací potíže?
Tím je ovšem, jak už víme, i Česká republika. Za infekcí tedy nemusíme nikam, může si nás najít sama. Riziko se zvýšilo i po nedávných povodních, kdy se do vod dostaly splašky.
Jak dostat žloutenku v ČR?
K přenosu viru hepatitidy A stačí dotknout se infikovaného předmětu a poté úst. Držadlo v MHD, tlačítko na bankomatu, nebo nákupní vozík? Tady všude přežije virus bez problémů i několik týdnů. Člověk ho nevidí ani necítí, může ho pozřít v jídle, nápoji nebo i kostce ledu. Nevědomé šíření žloutenky typu A potvrzují i statistiky: přibližně třetina pacientů nedokáže zpětně identifikovat, kde se virem žloutenky typu A mohla nakazit.
Naproti tomu žloutenka typu B se přenáší tělními tekutinami - krví či spermatem. Pozor by si cestovatelé měli dávat v kosmetických salonech: manikúra, pedikúra nebo piercing a tetování. Hrozí při nich infikování krve stejně jako u lékařských zákroků nebo zubních ošetření. Nejčastěji se ale hepatitida B šíří při nechráněném sexuálním styku, což ji zařazuje do pohlavně přenosných chorob.
A co vy? Měli jste žloutenku a ne/věděli odkud? Přivezli jste si žloutenku z dovolené? Napiště nám do diskuze pod článkem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Cítíte únavu? Možná vás zlobí játra!
Jak snížit krevní tlak i bez léků?
3 triky, díky nimž vám opálení vydrží až do zimy