reklama

Bydlíte u silnice a slyšíte dopravu? Podle vědců si zvyšujete riziko vlastní demence

Rozsáhlá studie zjistila, že hluk způsobený silniční dopravou a železnicí je spojen se zvýšeným rizikem všech příčin demence a jejích podtypů, zejména Alzheimerovy choroby.

Foto: iStock

Největší výzkum svého druhu na téma vlivu hluku na naše zdraví dospěl k závěru, že lidé žijící v oblastech s dopravním hlukem čelí vyššímu riziku demence, zejména Alzheimerovy choroby. 

Výzkumníci zkoumali u dvou milionů dospělých starších 60 let, kteří žili v Dánsku v letech 2004 až 2017, souvislost mezi dlouhodobým vystavením silničnímu provozu a lomozu na železnici a rizikem demence

Po zohlednění potenciálně ovlivňujících faktorů souvisejících s obyvateli a jejich bydlištěm studie dospěla k závěru, že až 1 216 z 8 475 případů demence registrovaných v Dánsku v roce 2017 lze připsat hluku z dopravy. Z toho byla diagnóza u 963 pacientů přičítána silničnímu provozu a u 253 jedinců ruchu na železnici, jak se píše ve výsledcích studie.

"V této rozsáhlé celostátní studii jsme zjistili, že hluk způsobený silniční dopravou a železnicí je spojen se zvýšeným rizikem všech příčin demence a podtypů demence, zejména Alzheimerovy choroby," píší vědci a dodávají, že vyšší riziko onemocnění souvisí s vyšším vystavením rušnému prostředí.

Demence je jednou z největších zdravotních výzev na světě. Očekává se, že počet lidí, kteří s touto chorobou žijí, do roku 2050 překročí 130 milionů. Výsledky tohoto výzkumu potvrzují prohlášení Světové zdravotnické organizace (WHO), podle níž "hlukové znečištění není jen problém pro životní prostředí, ale také hrozba pro veřejné zdraví."

Mohlo by vás zajímat: Tolar: Alzheimerova choroba je jedna z největších hrozeb, naše tableta ji může léčit

S daty, která máme, jsme strávili osm let, ostatní společnosti jsou 10 let za námi, říká neurolog Martin Tolar. V USA vyvíjí lék na Alzheimera. | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama