reklama

Něco proti Alzheimerovi udělat můžete, hlásají vědci. Z jejich studie vyplývá jedno

Výsledky nové studie ukazují, že je možné bojovat proti výskytu projevů Alzheimerovy choroby už v průběhu života. Nejsou k tomu potřeba žádné léky ani odborná pomoc.

Foto: iStock

Vědci zjistili, že mít v životě někoho, kdo vás vyslechne, zlepšuje kognitivní odolnost. Výsledky nové studie ukazují, že sociální interakce mohou ovlivnit přirozené snižování kognitivních schopností navzdory stárnutí mozku. 

Sociální interakce, poskytující psychickou podporu, jsou v dospělosti důležité. S tímto tvrzením přichází studie ze srpna letošního roku, která zkoumala 2171 respondentů v průměrném věku 63 let. Pokud měli respondenti k dispozici někoho, kdo jim naslouchá, jejich kognitivní schopnosti byly vyšší než u těch, kteří takovouto podporu ve svém životě neměli. 

"Kognitivní odolnost vnímáme jako nárazník proti dopadům stárnutí mozku a výskytu nemocí jako Alzheimerova choroba," říká vedoucí studie a profesor  neurologie Joel Salinas. „Tento výzkum dokazuje, že lidé mohou podniknout kroky ke snížení kognitivního stárnutí a rozvoji příznaků Alzheimerova onemocnění - ať už sami pro sebe, nebo pro své blízké," vysvětluje. 

Jedinci, kteří měli ve svém okolí vnímavého posluchače, měli kognitivní věk o čtyři roky vyšší než ti, kteří neměli důvěrníka k dispozici. „Tyto čtyři roky mohou být neuvěřitelně vzácné. Příliš často přemýšlíme o tom, co můžeme udělat pro zdraví svého mozku, až v momentě, kdy jsme mnohem starší. Přitom ztrácíme spoustu času k vytvoření udržitelných a zdravých návyků,“ míní Salinas. 

Ten doporučuje, abyste se tak už dnes sami sebe zeptali, zda máte kolem sebe podpůrné prostředí, a tutéž otázku položili také svým blízkým. "Máte šanci zajistit si dlouhodobé zdraví mozku, a tím pádem lepší kvalitu života," upozorňuje odborník. 

Otázku, zda má daný člověk ve svém okolí někoho, s kým si může promluvit, když to potřebuje, by měli podle Salinase zahrnout do svého rutinního dotazování také lékaři. „Samota je jeden ze symptomů deprese. Otázky vztahující se k vztahům a pocitům samoty mohou říci hodně o budoucím zdraví pacienta a o tom, jak se mu ve skutečnosti daří," zdůrazňuje a dodává, že nové poznatky vysvětlují, proč bychom měli ve svém životě hledat dobré posluchače a sami se naučit lépe naslouchat. 

Mohlo by vás zajímat: Tolar: Alzheimerova choroba je jedna z největších hrozeb, naše tableta ji může léčit

S daty, která máme, jsme strávili osm let, ostatní společnosti jsou 10 let za námi, říká neurolog Martin Tolar. V USA vyvíjí lék na Alzheimera. | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama