Buďte v klidu. Hluk patří k nejčastějším spouštěčům migrény.
Kdo říká, že migréna je bolení hlavy, je šťastný člověk. Vůbec totiž neví, co je bolest. Migréna dokáže absolutně vyřadit z provozu a záchvat může trvat až 72 hodin. Úplně tak člověku rozhodí život.
Každý má 'svoji' migrénu - unikátní kombinaci pulsující bolesti, nevolnosti a různých omezení činnosti. Společné mají především faktory, které ji obvykle vyvolávají - takzvané spouštěče bývají u většiny lidí podobné.
Samotný záchvat jen zřídka nastoupí spontánně. V naprosté většině případů tělo reaguje na spouštěče, jež aktivují generátor migrény v mozku. Proto se lékaři snaží osvětlit souvislost mezi různými aktivátory a záchvatem migrény.
Zavři uši a spi
Když se nám podaří vyhnout se spouštěčům, můžeme snížit počet záchvatů, zmírnit jejich průběh, a tak si celkově zlepšit život. Některé migrény totiž kromě bolesti provází zvracení, zvýšená citlivost na světlo, pachy i zvuky. Výjimkou není ani tzv. aura v podobě světelných záblesků, výpadků zorného pole, brnění nebo poruch řeči.
Jako jeden z důvodů, který migrénu odstartuje a pacienti často jej uvádějí, jsou sluchové vjemy - především hluk a různé nepříjemné zvuky. Nejsou sice zkoumané tak často jako jiné vlivy, nicméně je potvrzuje asi polovina pacientů.
Uši totiž nikdy nespí - na rozdíl od jiných smyslů má sluch neustále pohotovost a dokáže nás probudit při sebeslabším šramotu. Není divu, že svoje uši dennodenně přetěžujeme a s nimi i nervovou soustavu, která nemá nikdy klid. Je pověrou, že pokud si na hluk zvykneme, pak nevadí. Naopak, vyvolává nepříznivé emoční a fyziologické odpovědi a negativně ovlivňuje mozkové funkce. Včetně pohotovosti k migréně.
"Někteří pacienti také popisují, že u nich migrénu vyvolává hluk v kombinaci s ostrým nebo blikajícím světlem - například si stěžují, že nemohou sledovat film nebo televizi. Obvykle zdůrazňují intenzitu, dobu trvání a nesnesitelnost spouštěcí situace,“ říká doktor Marek Hakl z Centra pro léčbu bolesti Anesteziologicko-resuscitační kliniky nemocnice u sv. Anny v Brně.
Co vyvolá migrénu nejčastěji?
Mezi top deseti spouštěči patří vedle sluchových vjemů i pachové a vizuální stimuly a samozřejmě i jídlo a vlivy prostředí.
- Stres (58 %)
- Sluchové vjemy (56 %)
- Hlad a vyčerpání (44 %)
- Hormonální vlivy - fáze ženského cyklu (44 %)
- Nedostatek spánku a únava (43 %)
- Změny spánkového rytmu (43 %)
- Změny počasí (39 %)
- Vizuální vjemy (38 %)
- Čichové vjemy (opět 38 %)
- Konzumace alkoholu ('pouze' 27 %).
Dopřejte si ticho
Pro prevenci je klíčové co nejpřesněji rozpoznat spouštěč migrény a snažit se mu vyhnout. Některé aktivátory nemůžeme ovlivnit vlastně vůbec - například počasí nebo hormonální změny. Hluk však patří k těm, které ovlivnit můžeme, i když samozřejmě ne vždy.
Výmluvné ale je, že se při hluku o intenzitě 65 až 90 dB při bdění a 45 až 80 dB (při spánku) člověk stává nervóznějším, rozšiřují se mu zornice, zužují cévy a zvyšuje srdeční činnost. Zároveň se zrychluje dýchání a může docházet i ke svírání a křečím žaludku.
Lékaři jsou přesvědčeni, že se účinek jednotlivých aktivátorů navzájem sčítá. Takže regulace i několika méně podstatných, ale ovlivnitelných spouštěčů může zabránit dosažení kritické hranice, kdy dochází ke spuštění záchvatu migrény.
Klid noste s sebou
Dojde-li k němu, je klíčové zmírnit jeho průběh a tlumit příznaky, hlavně bolest. První pomocí jsou běžné léky proti bolesti, ale ty bývají na migrénu často slabé. Na trhu je však i volně prodejný speciální lék Migralgin, který využívá kombinace tří účinných látek, což urychluje nástup jeho účinku. Pro psychickou pohodu se pacientům doporučuje, aby nosili jednu dávku akutního léku pořád s sebou a tím se zbavili strachu, že zůstanou v případě náhlého ataku migrény bez pomoci.