Budou e-cigarety u nás zakázané?
E-cigarety se staly v poslední době hitem i u nás. Většina kuřáků na ně přechází z důvodu jejich údajné šetrnosti ke zdraví. Pomalu se však začíná zvedat vlna odporu ze strany odborníků. Proč to tak je a jsou jejich obavy oprávněné?
E-cigarety se staly v poslední době hitem i u nás. Většina kuřáků na ně přechází z důvodu jejich údajné šetrnosti ke zdraví. Pomalu se však začíná zvedat vlna odporu ze strany odborníků. Proč to tak je a jsou jejich obavy oprávněné?
První námitka se skrývá ve tvaru a podobě, který e-cigarety mají. Příliš se podobají těm "obyčejným", a tak neřeší ani psychickou, tzv. společenskou závislost na kouření. Ta druhá, psychická, je mimochodem mnohem častější a podle odborníků bohužel také úpornější než závislost na nikotinu. E-kuřáci si stále víc fixují zlozvyk držet "něco" v ruce, vkládat do úst, potahovat atd...
Přijde zákaz i k nám?
Zdá se, že po vlně opojení nastává fáze částečného vystřízlivění. E-cigarety jsou momentálně zakázány v Norsku, Turecku, Švýcarsku a Číně. V Německu se smějí vydávat pouze v lékárnách.
Důvodem je nedostatek dlouhodobých studií o dopadu e-kouření na lidský organismus. A u nás? České úřady raději mlčí, e-cigarety si přehazují jako horký brambor.
To, na co si zdravotníci nejvíce stěžují, jsou tekuté náplně e-cigaret, tzv. e-liquidy. Provedené studie totiž poukazují na značný rozdíl mezi deklarovaným a skutečným množství nikotinu v nich obsaženého. Kuřákům tak může hrozit až neurotoxické předávkování nikotinem.
Tabák na baterku
E-cigareta je baterií poháněný přístroj, vzhledem věrně napodobující klasickou cigaretu. Bezpečnost tohoto výrobku má vyplývat z faktu, že se při inhalování uvolňuje pouze nikotin, příchuť a vodní pára.
I když v e-cigaretách nenajdeme dehet, formaldehyd a další toxiny, přesto obsahují látky, které mohou škodit lidskému zdraví. V čem je tedy problém?
Závažná je problematika složení samotných e-liquidů. Pomocné látky, které obsahují, jsou podezřelé z negativního vlivu na zdraví.
Jediná možnost
Nejvíce pozornosti se věnuje propylenglykolu. Ačkoliv se běžně používá v potravinářství a drogistice, nikdo netuší, jaké škody může tato látka napáchat při dlouhodobé inhalaci.
Jedinou možností, jak se všem nebezpečným látkám vyhnout, je nekouřit. Zdá se, že šest let celosvětových zkušeností s e-cigaretou je zkrátka příliš málo na seriózní závěry.
Záleží ovšem jen na vás, jakou variantu nakonec zvolíte. Zdali podlehnete diktátu odborníků, nebo jste již "nesmrdící kamarádce" natolik propadli, že se jí i přes možná rizika nevzdáte.
více na uLékaře
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Sladký život po česku. Lepší nic nevědět?
Postava se dá zformovat i myšlenkami! Nevěříte?
Chcete zhubnout? Najděte si správné potraviny