Biopotraviny: V čem jsou lepší a proč za ně platíme víc?
Kdysi byly všechny potraviny 'bio". Teď, když už je můžeme mít zase, máme k nim nedůvěru. Opravdu se vyplatí je kupovat?
Některé potraviny už nechutnají tak, jako za našeho dětství: jahody bývaly sladší, švestky modřejší a rajčata chutnější.
Je to tím, že v posledních desetiletích se zemědělství změnilo ve výrobní průmysl. Hnojí se chemickými hnojivy, aby plodiny vyrostly rychleji. Také se sklízejí dříve a dozrávají ve skladech za pomoci dalších chemikálií – jen proto, aby se proces pěstování co nejvíce zkrátil a vyprodukovalo se maximální množství.
Když na kráse nezáleží
Při bioprodukci se tyto látky používat nesmějí. Vše dozrává na slunci a sklízí se, až když je plně dozrálé. Proto jsou takové potraviny chuťově lepší a vzhledově přirozenější, i když třeba nejsou hezčí. Jsou ale i zdravější?
Možná vás to překvapí, ale odpověď zní ano. Jenže důvod spočívá zjevně pouze v tom, že v nich nejsou škodlivé chemické látky. Chrání naše tělo před působením pesticidů, dalších chemikálií a rezistentních bakterií. V tom jsou bioprodukty (v cizině je najdete pod názve "organic") jednoznačně prospěšnější pro lidské zdraví.
V čem se neliší
Jako bomba však před časem zapůsobila studie z prestižní Stanfordovy univerzity. Ukázalo se, že biopotraviny nemají proti těm obyčejným žádné zvláštní výživové hodnoty, které jim lidé obvykle přisuzují - obsah vitamínů, minerálů a podobně. Vědci však takové důkazy nenašli, přestože analyzovali 17 jiných studií provedených na lidech a 223 dalších výzkumů o obsahu výživových složek.
Vědci na jejich základě zjistili, že rozdíl v obsahu vitamínů je zanedbatelný a také poměr tuků a proteinů (například v biomléce) je téměř totožný. V žádném z obou druhů potravin nebyl ani častější výskyt bakterií či virů vyvolávajících onemocnění.
Bez cizích syntetických látek
Každý, kdo chce českému zákazníkovi předložit jakoukoli biopotravinu, musí splňovat podmínky zákona o ekologickém zemědělství. Ten přesně určuje zemědělské i technologické postupy výroby produktu a udává i jasná pravidla ochrany a zachování přírody.
"Patří sem zákaz využívání jakýchkoliv syntetických postřiků a hnojiv, striktní zákaz podávání antibiotik a hormonů zvířatům, ale i zákaz přidávat do výrobků umělá barviva a ochucovadla,“ vysvětluje Blanka Procházková, nutriční specialistka RACIO.
Kontroly každého podniku, který vyrábí biopotraviny nebo produkuje biosuroviny, probíhá minimálně jednou ročně a je přísně kontrolováno dodržování všech uvedených bodů.
Označení BIO
Každá biopotravina ekologického zemědělství nese označení BIO – to je pro spotřebitele zárukou, že producent dodržel veškeré podmínky, které stanovuje zákon. BIO produkty proto musí nést na obalu jasné označení slovem BIO, kód kontrolní organizace, která dohlíží na dodržení podmínek bioprodukce, ale i grafické logo. Tím je tzv. biozebra – celostátní ochranná známka, která zaručuje původ produktu. Evropská legislativa pak nařizuje označení pomocí loga eurolist. Každý producent by měl také vlastnit certifikát, který jej opravňuje k prodeji potravin v BIO kvalitě.
Stojí to za to?
Při produkci a výrobě biopotravin je zakázáno používat jakékoliv chemické postřiky a umělá hnojiva, ale i geneticky modifikované suroviny. Český zákazník se pak diví vyšší ceně za v jeho očích "stejnou“ mrkev. "Ano, cena bývá vyšší. Produkce v rámci ekologického zemědělství je finančně nákladnější – vypěstovat potraviny bez chemických hnojiv a pesticidů je totiž obecně náročnější - jak časově, tak technologicky,“ vysvětluje specialistka.
"Bio" také nesmí obsahovat přidané aromatické látky a ochucovadla. Nesmí být také vystaveno ionizujícímu záření, které se používá pro dezinfekci a odstranění bakterií. Poto se obvykle může dřív zkazit - ale tato nevýhoda je právě důkazem přírodního původu. Zato si ale obvykle víc pochutnáme.
Kde bio nepomůže
Kdo chce jíst zdravě, pro toho je vždy důležité sledovat komplexní složení potravin a číst obaly, které prozradí to nejzásadnější: Rozhodující je skladba jídelníčku, aby byl pestrý a výživově vyvážený. Tím, že zařadíte více biopotravin, jej můžete zlepšit. Ale pozor: "Obecně platí zlaté pravidlo všeho s mírou – i bioslanina bude vždy slaninou, a přestože bude pocházet ze zvířat, které nebyly při svém chovu dopované antibiotiky a hormony, bude stále obsahovat vysoké množství tuku.“ připomíná odbornice na výživu.