reklama

Jak překonat závislost na cukru a netrápit se: Jednoduché tipy, které vám změní život

Vlastně to není žádná drastická dieta. Jde jen o to, upravit svoje návyky a životní styl. Pomalu, zlehka. Po čase zjistíte, že vám čokoládové tyčinky nebo croissanty vlastně vůbec nechybí. Vydejte se na cestu ke svému zdravějšímu já teď hned.

Foto: iStock

Kolikrát jste si slíbili, že nebudete vnímat Nutelly, čokoládové tyčinky a sušenky jako odměny. Nejste sami, zříct se totiž cukrovinek a sladkého vyžaduje nejen velké odhodlání, ale i patřičnou přípravu.

Přinášíme souhrn nejdůležitějších bodů, které vám pomohou zbavit se závislosti na sladkostech.

1. Úklid spíže a lednice: Když doma nebude nic sladkého, prostě nebudete mít co mlsat. Věnujte cukrovinky, které ve spíži ještě máte, dětem ze sousedství. Nebo je prostě nemilosrdně vyhoďte.

2. Nedopusťte, aby vám klesal cukr v krvi: Cukr vám klesne zpravidla poté, co zkonzumujete tzv. rychlé cukry. Patří mezi ně sladkosti, bílé pečivo, pečivo a těstoviny z bílé mouky, čokoláda apod. Krátce potom co si na nich pochutnáte, dostanete ještě větší chuť na sladké. Doprovází ji také únava a podrážděnost. Řešením je zaměřit se v jídelníčku na dostatek celozrnných potravin, tmavou rýži, quinou nebo ovesné vločky. Dbejte také na kvalitní bílkoviny a dostatek zeleniny. Ta by měla být součástí každého jídla.

3. Najděte vhodnou alternativu: Místo zmrzliny si dejte ořechy či hrst sušeného ovoce. I tak si ale hlídejte kalorickou hodnotu těchto potravin.

4. Zapomeňte na sladké limonády i ve verzi "light": Právě sladké nápoje s označením "bez cukru" v sobě obsahují sladidla, která zrovna vašemu tělu neprospívají. Zpomalují totiž trávení.

5. Plánujte si, co budete jíst: Neměli byste se dostat do fáze obrovského hladu. Pak totiž budete chtít sníst úplně všechno mastné, tučné, sladké. Ideální je něco pozřít každé tři hodiny. Nezapomínejte na zdravé svačinky, stačí třeba  jen proteinová tyčinka nebo kus zeleniny. 

6. Nemusíte se zříkat sladkého úplně: Dopřejte si sladkosti, ale spíše ráno či dopoledne a raději volte zdravé varianty. Sladit můžete například stévií, mandlovým sirupem nebo čekankovým, který povoluje dokonce i ketodieta v udržovací fázi.

7. Dopřávejte si pravidelný spánek: Výzkumy ukazují, že čím horší je náš spánek, tím nezdravěji pak jíme. Potřebujeme doplnit energii, míra sebeovládání klesá.

8. Jezte hodně zeleniny: Obsahuje totiž dostatek vlákniny, čímž prospěje vašemu tělu a bude se vám lépe vzdorovat chuti na sladké.

9. Místo televize se běžte projít: Chuť na sladkosti míváme kolikrát jen proto, že se nudíme. Je pohodlné dát si sušenku a sednout si k seriálu. Zkuste to ale zlomit. Běžte se například před spaním na chvilku projít. Vašemu tělu to prospěje po všech stránkách.   

10. Připravte se na ataku: Počítejte s tím, že budete mít chuť na čokoládu, bonbony, dorty. Je to přirozené a cukr skutečně vyvolává pocit závislosti. Když budete mít po kapsách oříšky a pytlík se sušeným ovocem, nestane se pohroma.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama