reklama

Co pomůže proti chraptění a bolesti v krku? Tady jsou zaručené rady našich babiček

Obvykle si neuvědomujeme, že máme hlasivky, dokud nás o ně nepřipraví bolest v krku a chrapot. Jak se z toho rychle dostat? Pokud sázíte na přírodní postupy, vyzkoušejte recepty našich babiček.

Foto: iStock

O naše hlasivky se nestaráme, dokud nás o ně nepřipraví bolest v krku a chrapot. Jak se rychle dostat do formy a začít mluvit? Máme pro vás pár zajímavých tipů a nebudou chybět ani rady našich babiček.

Ve chvíli, kdy ochraptíme, si naše drahé polovičky často nezapomenou zavtipkovat na téma, že bude doma konečně klid. Jenže, když nemoc postihne je, jsou zoufalí. Jak vrátit hlasivkám zdraví a zbavit se bolesti v krku? Jde to i bez léků.

Za chrapotem se schovává infekce

Ve chvíli, kdy přestaneme mluvit, příčinou je vlastně jakási infekce na hlasivkách. Obvykle za to může chladný vzduch, klimatizace či nadměrné celodenní mluvení v práci. Abyste tolik důležitému svalu ulevili, je třeba začít pořádně odkašlávat.

Při chrapotu trvajícím déle než tři týdny je namístě laryngoskopické vyšetření hrtanu. Trvá několik minut a ozřejmí rozsah změn na hlasivkách a sliznici hrtanu. Pokud to není nic vážného, můžete se na léčbu vrhnout sami.

Bylinkové čarování

Hlasivkám od infekčního hlenu nejlépe pomohou bylinkové čaje s medem. Ne náhodou naše babičky doporučují vyluhovat diviznu, pít lipový čaj nebo svařenou cibuli s majoránkou a medem. Jde o látky, které napomáhají k silnějšímu slinění, tím nás rychleji zbavují nepříjemného hlenu.

POZOR: Tyto čaje nestačí pouze zalít vodou, ale měly by se v konvici chvilku povařit. Pijí se horké a to tak, že je budete velmi opatrně upíjet. V žádném případě nepomůže, když je do sebe naklopíte celé. Malé loky nechte pomalu sklouznout do krku, aby kontakt léčivých látek s hlasivkami byl co nejdelší. Popíjejte je během celého dne.

Když vás přepadne chrapot

Není to nic příjemného, když z vás lezou jen podivné zvuky a pískot. Tady je několik receptů, jak se můžete léčit doma. Tyto bylinky vám s tím pomohou:

  • Jitrocel kopinatý: Vrchovatou čajovou lžičku listů jitrocele kopinatého přelijte šálkem vařící vody, nechte odstát, přeceďte a po doušcích pijte až tři šálky čaje denně.
  • Kokoška pastuší tobolka: Vrchovatou lžičku namočte na 12 hodin do šálku studené vody. Studený výluh potom ohřejte, přeceďte a pijte po doušcích.
  • Podběl léčivý: Jednu lžičku listů a květů přelijte šálkem vařící vody, nechte odstát, přeceďte a doslaďte medem. Čaj pijte velmi horký.
  • Svízel syřišťový: Jednu čajovou lžičku přelijte vařící vodou a přeceďte. Teplý čaj kloktejte několikrát denně.

Sušené bylinky koupíte v lékárně nebo se poptejte, zda se ve vašem okolí nenachází nějaká zkušená kořenářka či krámek s bylinkovými čaji.

Na bolest v krku? Čokoláda a skořice

Na bolest v krku či škrábání pomůže čokoláda. Mluvíme zde o kvalitním produktu ze 70 % kakaa, které obsahuje theobromine. Ten dokáže potlačovat nervové senzory, a tím mírní bolest v krku.

Skořice smíchaná s medem, zázrak, kterým se léčily naše babičky, když je pálilo v krku. Skořice je takové přírodní antibiotikum. Esenciální oleje tohoto koření zastavují mnoho typů bakterií a plísní.

Domácí kloktadla a sirupy? Pomůže cibule

Osvědčeným receptem při ztrátě hlasu je kloktání teplou vincentkou. Pro někoho je to ze začátku nepříjemné a teplá vincentka může zvedat i žaludek, ale dá se na to zvyknout. Pokud si netroufnete na čistou vincentku, nařeďte ji v poměru 1 : 1 s mlékem. Takto připravený nápoj ohřejte a během dne popíjejte.

Výborným pomocníkem je kloktadlo ze šalvějového nálevu. Připravíte ho tak, že jednu čajovou lžičku šalvěje svaříte s 250 ml vody, necháte krátce vylouhovat a scedíte. Vlažný nálev kloktejte několikrát denně. Chrapot tak ustoupí mnohem dříve.

Recept na cibulový sirup

Samozřejmě nesmíme zapomenout na léty prověřené blahodárné účinky cibulového sirupu, který jsme zřejmě všichni v dětství nenáviděli. Jenže on vážně zabírá.

Budete potřebovat:

  • cibuli
  • cukr nebo med

Cibuli nakrájejte na dva centimetry široká kolečka. Část z nich dejte do vyšší sklenice či misky a posypte cukrem. Tento postup prokládání cibule cukrem opakujte, dokud sklenici nebo misku zcela nezaplníte. Nádobu uzavřete a dejte ji do chladu a tmy odpočívat. Musíte počkat alespoň 24 hodin, aby cibule pustila šťávu.

Šťávu při bolení v krku a chraptění dávkujte tak, že dospělí si dají 3-5 lžic denně po jídle a děti 1-3 po jídle. Sirupu si udělejte tolik, abyste jej mohli požívat alespoň dva týdny.

Lektvary proti virům

  • Do půl litru vlažné vody přidejte lžičku mleté skořice a dvě lžíce medu. Všechno dobře promíchejte. Takto připravený lektvar užívejte každé ráno před snídaní.
  • Mezi zázračné lektvary proti chraptění patří i teplá voda s citronem a medem. Do 500 ml vlažné vody vmíchejte malou lžičku medu a šťávu z téměř celého citronu.

Ať už se na léčení vrhnete s homeopatiky či bylinkami, věřte, že to chce trpělivost, dostatek tepla a vyhnout se alkoholu, ten hlasivky zbytečně přetěžuje, stejně jako kouření. Výbornou prevencí je i správné dýchání a dostatečný pitný režim.

reklama
Doporučené recepty
    reklama