Za atopický ekzém může genetika, říká lékařka
Patříte mezi ty jedince, kterým nastává období, kdy byste svoji kůži nejradši vyměnili za jinou? Proč to tak je a jak si můžeme pomoct?
Existují i rizikové faktory, které mohou atopický ekzém přímo vyvolat? Ptala jsem se Kataríny Třískové, korektivní dermatoložky z Medicom Clinic, sítě klinik plastické chirurgie a estetické dermatologie.
Atopický ekzém se zhoršuje na podzim. Čím je to způsobeno?
Ano, často vidíme závislost na klimatických podmínkách. Kůže atopika je sama o sobě suchá, s porušenou kožní barierou, se zvýšenou dráždivosti, sníženou tvorbou mazu. Na podzim je navíc najednou vystavena chladu, střídání počasí, výkyvům teplot, případnému zapocení či prochlazení, a reaguje právě zhoršením či objevením ekzému.
Co může být jeho prvním spouštěčem?
Atopický ekzém je onemocnění s genetickou predispozicí, kdy zhruba u dvou třetin nemocných zjistíme, že už někdo podobné potíže v rodině měl. Atopický ekzém se dělí na tři základní formy, a to kojeneckou, dětskou a dospělou, přičemž někdo plynule projde všemi stádii a u někoho se třeba ekzém prvně objeví až v dospělosti. I když se kožní projevy atopického ekzému věkem zlepšují až mizí, je třeba počítat s tím, že dispozice k tomuto ekzému bude bohužel po celý život. Často vidíme u postižených i sklon k alergickému bronchiálnímu astmatu či alergické rýmě, což jsou další projevy atopie.
Jak při prvním výskytu poznám, že jde skutečně o ekzém, a ne například o neškodnou "kopřivku" nebo reakci na jídlo či kosmetiku a podobně? Co je spolehlivé "poznávací znamení" ekzému?
Někdy se to může poznat těžko, protože je mnoho faktorů, které mohou ekzém vyprovokovat či zhoršit. K provokačním činitelům patří hlavně vdechované alergeny jako prach z koberců, matrací, záclon, prach ze srsti zvířat, peří, roztoči, pyly, prostředí, kde se kouří. Dále se jedná o potravinové alergeny, například kravské mléko, mořské ryby, ořechy, mák, vaječný bílek, citrusové plody, aromatické ovoce, skořice, hořčice, droždí, pšeničná mouka, individuálně i jiné poživatiny. Proto se snažte odpozorovat, zda u vás některá potravina ekzém zhoršuje, a tu pak zkuste vyloučit. Vadí i například tření o hrubé prádlo, vlněné látky, silon, hedvábí, časté mytí a používání mýdel, pobyt ve vlhkém prostředí, mechanické dráždění kůže, například hra s pískem…
Jaká je "první pomoc", aby se vyrážka alespoň nezhoršovala?
Určitě režimová opatření - vyhnout se a vyloučit to, co u nás ekzém provokuje. Omezit časté či dlouhé mytí a kůži pravidelně promazávat. Tlumit svědění a omezit škrábání. Pokud se jedná o ekzém u dětí, doporučuji dávat jim na noc rukavičky.
Jakými způsoby se dnes atopický ekzém léčí, a která léčba je nejúčinnější?
V léčbě se uplatňuje pravidelné promazávání kůže a při zhoršení se také lokálně ke zklidnění používají takzvaná imunomodulancia (Protopic, Elidel krém), případně kortikoidní přípravky. K utlumení svědění, které může ekzém doprovázet, se mohou použít antihistaminika. Léčebně se může uplatnit i fototerapie, balneoterapie, psychoterapie… Pak samozřejmě opět režimová opatření. Nejčastěji používanými neutrálními přípravky u atopiků jsou z koupelových a sprchových olejů Balmandol olej, Balneum Hermal Plus, Linola Fett Olbad olej. Z tělových mlék Excipial U Lipolotio, Lipoderm Omega, Ictyane. Z krémů Balneum Intensiv krém, přípravky řady Atoderm, Excipiale krém, Ictyane krém, Oilatum emoliens, Hydranorme emulze. Z mastí Excipial, leniens, Infadolan. Dále můžete k promazávání kůže doma vyškvařit nesolené vepřové sádlo.
Máte ze své praxe pocit, že atopického ekzému v posledních letech přibývá, nebo je počet výskytů stále zhruba stejný?
U dětí se odhaduje prevalence ekzému mezi deseti až dvaceti procenty, v dospělosti tři procenta, kdy v průmyslových zemích došlo k trojnásobnému zvýšení za poslední léta.
Do jaké míry se jedná o psychosomatickou záležitost?
Do určité míry ano. Ale vždy se jedná o kombinaci či souhru vrozených, imunologických, klimatických, biochemických, vakulárních a psychologických mechanismů.
Může ekzém i zcela vymizet, nebo jde o záležitost, která se postiženému už navždy periodicky vrací?
I když se kožní projevy atopického ekzému věkem zlepšují až mizí, je třeba počítat s tím, že dispozice k tomuto ekzému bude bohužel po celý život.