reklama

Aromaterapie dokáže u dětí zázraky. Jak ji využívat?

Esenciální oleje můžou být plnohodnotnou výbavou každé rodiny, stačí jen vědět, jak s nimi nakládat, aby léčily.

Foto: iStock

Stejně jako bylinky jsou i esenciální oleje nenáročnou, ale přitom účinnou výbavou, která pomáhá léčit dospělé, ale také děti. Připravili jsme pro vás návrh na takovou malou "aromaterapeutickou lékárničku" pro maminky.

Na úvod je ale nutno říci, že aby oleje fungovaly, pomáhaly a neubližovaly, musí být naprosto "čisté", tedy přírodní. Je mnoho značek, které si ale na takovou čistotu jen hrají a skutečnost je trochu jinde, proto si při výběru dejte dobrý pozor. Často totiž zapomínáme na to, že kůže není neprodyšný obal těla, ale orgán, kterým prostoupí vše, co na něj dáme… Vyzkoušejte proto ověřené produkty od společnosti Young Living nebo české Nobilis Tilia.

Bezpečnost především


Je důležité vědět, jak s esenciálními oleji zacházet. V malé lahvičce se koncentruje velká síla, která může při nesprávném použití i ublížit a to zejména dětem. Esenciální oleje proto vždy řeďte v olejích nosných – mandlovém, olivovém, sezamovém, tedy v takovém, který je přírodní a vyhovuje vašim potřebám. Například pokud chcete své dítě namasírovat, kápněte jednu dvě kapky do dostatečného množství nosného oleje a proveďte masáž. Děti milují, když směs olejů jemně nahřejete, nejlépe ve vodní lázni. Pokud oleje přidáváte dětem do koupele, pak je rozhodně do vody nekapejte jen tak. Esenciální olej není rozpustný ve vodě, a tak se drží na hladině a může způsobit podráždění kůže. Pár kapek (tři až čtyři) nakapejte do trochy plnotučného mléka, vlijte do vany a koupel může začít.

Vhodné oleje pro novorozence


I když se s esenciálními oleji musí u novorozených miminek zacházet s rozmyslem, bylo by škoda je úplně vyřadit. Difuzér v místnosti, kde miminko spí, může přispět k léčení mnoha běžných neduhů. Jen pozor, difuzér by měl být na druhé straně pokoje, než je postýlka, a do vody přidejte opravdu jen jedinou kapku čistého esenciálního oleje. Pro jemný organismus miminka je to tak akorát.

Jestli vaše dítě trpí zažívacími obtížemi, kolikami a podobně, přidejte do difuzéru kapku oleje z kopru. Na zlepšení spánku novorozenců se zase hodí heřmánek římský. Pro zklidnění, provonění a dezinfekci místa, kde dítě nejčastěji přebývá, se určitě hodí levandulový esenciální olej. U novorozenců mladších než jeden den olejíčky raději nepoužívejte. U starších pak můžete připravit domácí tělový olejíček. Jeho základem může být nosný olej – mandlový s příměsí pupalkového oleje (je drahý, ale miminkům dělá dobře). Asi do 30 ml nosného oleje přidejte jen tři kapky esenciálních olejů v super kvalitě – dvě kapky heřmánku římského a jednu levandule; tento olejíček se hodí na masáž miminka. Když pak heřmánek římský vyměníte za esenciální olej z heřmánku pravého – stejným postupem jako v prvním případě – připravíte olej na opruzeniny.

Kojenci do jednoho roku


Od dvou měsíců miminka můžete rozšířit škálu olejů. Na masáž je vhodná třeba tato kombinace: 30 ml mandlového oleje, do něj kapku heřmánku římského, kapku levandule a kapku geránia (muškátu, chcete-li). Jestli je vaše dítě často podrážděné a vám se zdá, že bez důvodu, vyzkoušejte kojeneckou masáž olejem z mandarinky (sedm kapek) a heřmánku pravého (dvě kapky), oboje smíchejte s 30 ml mandlového oleje a můžete začít s masáží.

Když se dítěti začnou prořezávat zoubky, můžete zkusit podrážděné dásně potírat touto směsí: do 30 ml mandlového oleje přimícháte dvě kapky heřmánku římského, stejné množství heřmánku pravého a řebříčku. Dobře promíchejte a jednu malou lžičku směsi nalijte do zhruba deci ledové vody, opět pořádně promíchejte. Vatovou tyčinku namočte do vody a jemně potřete dítěti čelist. Olejovou směsí pak potřete tvář zvenku, podél čelisti.

Přehled olejů


Pojďme si shrnout, které oleje by ve vaší domácí aromaterapeutické výbavě pro maminky neměly chybět:

  • levandule – pro zklidnění miminek a u starších dětí na odřeniny, popáleniny, řezná poranění
  • máta – na nevolnosti, bolesti žaludku, zácpu, horečku u starších dětí
  • heřmánek pravý i římský – u miminek
  • eukalyptus – zabírá na respirační potíže u kojenců i větších dětí
  • fenykl nebo kopr na bolavá bříška novorozenců i starších dětí


Způsob aplikace


To, jak esenciální oleje k novorozencům nebo starším dětem "dostanete", závisí na vás. Je ale dobré, abyste věděli, že umístěním oleje do difuzéru, který je poblíž dítěte, se esenciální olej dostane do organismu dítěte, stejně jako když ho spolu s nosným olejem na tělíčko namažete. Je takový mýtus, že v difuzéru či aromalampě je olej jen pro vůni. Není to pravda. Dostává se nám do těla stejně. Proto je dobré vybírat aromalampu s velkou miskou na vodu, aby se olej nepřepaloval, protože pak se stává karcinogenním. Takže s aromalampou nebo difuzérem pracujte stejně opatrně a bezpečně, jako když připravujete směs na masáž.

reklama
Doporučené recepty
    reklama