reklama

Antikoncepce: Opravdu má jen škodlivý vliv?

V poslední době slýcháme o antikoncepci jen samé hrozné věci. Nebudeme tvrdit, že nejsou pravda. Jen je možná dobré zase jednou připomenout i výhody, které tyto pilulky nesporně přináší. Zda je brát či nebrat už necháváme na vás.

Foto: Thinkstock

Se sexem začínají dívky podle průzkumů kolem sedmnácti let. Kdyby nebylo antikoncepce, ve třiceti by už většinou měly za sebou porody šesti, osmi dětí. Teď však se po třicítce teprve chystají na první. 

Ženy tedy začínají pohlavně žít brzy, ale díky modernímu životnímu stylu zakládají rodiny až ve vyšším věku. Snaží se proto najít vhodnou antikoncepci, aby byly chráněné před nechtěným otěhotněním.

Méně potratů i rakoviny

Nespornou výhodou je, že díky boomu užívání kombinované hormonální antikoncepce kleslo množství potratů v ČR ve srovnání s dřívějšími lety až o 70 procent.

Poklesla také například četnost výskytu rakoviny vaječníků - dlouhodobé užívání kombinované hormonální antikoncepce snižuje riziko tohoto onemocnění.

V dnešní době je navíc stále větší výběr, takže se zvyšuje pravděpodobnost, že najdete to, co vám stoprocentně vyhovuje. Pokud chcete vsadit na metodu, u které užívání závisí na vás samotné, pak jsou pro vás nejlepší pilulky. Pohodlnější alternativou jsou tělíska a implantáty. Jaké jsou výhody moderní současné kontracepce - tedy kromě toho, že 'jen' zabrání početí? Tady je pět důležitých bodů: 

1) Vyšší účinnost a spolehlivost

Každá antikoncepce má zabránit nechtěnému otěhotnění, přesto jsou některé metody účinnější než jiné. Z žen, které používají nitroděložní tělísko (ať už s hormonem nebo bez něj) či implantát, otěhotní pouze dvě až tři z tisíce. Navíc ochrana pomocí dlouhodobé antikoncepce ročně stojí méně než pilulky.

2) Nízký obsah hormonů

Nitroděložní tělísko s hormonem obsahuje nižší dávku hormonu než pilulka a neobsahuje estrogen. Nitroděložní tělísko bez hormonů neobsahuje žádné hormony. Namísto toho uvolňuje měď.

3) Nemusím na ni myslet každý den

Hledáte antikoncepci, na kterou nemusíte myslet každý den? Dlouhodobá antikoncepce nemusí být součástí každodenních návyků a nemusíte se bát, že na ni zapomenete. Tělísko vám dá klid na mnoho měsíců.

4) Menší bolest při menstruaci

Bolest při menstruaci může být dost nepříjemná. Díky hormonům, ať už v pilulkách nebo zejména v nitroděložním tělísku s hormonem, může být vaše menstruace postupem času méně bolestivá i slabší a kratší. A už dávno se z nich netloustne.

5)  Bez zvýšeného rizika trombózy

Trombóza je vzácný, ale závažný stav, který je spojován s některými formami antikoncepce. U nitroděložního tělíska s hormonem, nitroděložního tělíska bez hormonu a implantátu obecně žádné zvýšené riziko trombózy nehrozí.

Antikoncepcí k otěhotnění? 

Určitě vás bude zajímat i další benefit, na který se můžete těšit dokonce až poté, co braní pilulek ukončíte. Po vysazení hormonální antikoncepce dochází u určité části žen ke znatelně rychlejšímu a snazšímu otěhotnění. Vaječníky totiž mohou pracovat lépe než před nasazením pilulek, a proto mají ženy větší šanci otěhotnět právě těsně po vysazení či do půl roku od něj. Pak se šance opět začíná snižovat.

"Těch žen, u kterých ovulační cyklus funguje dobře ihned po vysazení antikoncepčních pilulek, je však jen zhruba dvacet procent. U ostatních žen vždy chvíli trvá, než se cyklus upraví. U naprosté většiny se plně upraví do dvou, maximálně tří cyklů od vysazení," upozorňuje gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.

Pro každého něco 

Množství přípravků kombinované hormonální antikoncepce je v současnosti veliké a každá žena si může vybrat z různých forem. Rozhodne se tak, které negativní vlivy není ochotna akceptovat, a naopak které preparáty jí co nejlépe 'sednou'.  

Volit může z tablet, náplastí nebo vaginálního kroužku, může si vybrat dávku estrogenů v jedné tabletě a typ estrogenu, může si vybrat z různých typů progestinu a jejich vlivu například na pleť nebo na zadržování vody, může si vybrat způsob užívání (režim 21/7, 24/4).

Kouříte? Pak je volba jasná

"Stále častěji mi ženy v ordinaci kladou otázky ohledně nežádoucích účinků, které s sebou užívání kombinované antikoncepce nese, od nezávažných obtíží jako je nepravidelné krvácení a špinění přes migrény, pokles libida, zvýšení váhy až po vážnější stavy," potvrzuje gynekoložka Hana Kosová váhání mnoha dnešních žen.

Většina z těchto nežádoucích účinků odpadá při gestagenní antikoncepci nebo nehormonálních antikoncepčních metodách. "V poslední době vzrůstá zájem žen o zavedení nitroděložního tělíska," tvrdí doktorka Kosová. Možná je to tím, že podle průzkumů kouří stále více mladých žen a pro kuřačky je jiný druh kontracepce mnohem méně vhodný. 

Pozitiva jsou tedy jasná a není jich málo. Rozhodně se ale informujte i o negativních stránkách - stejně jako u všech věcí na světě, i u antikoncepce je dobré znát pro i proti.

reklama
reklama
reklama