reklama

Antidepresiva v těhotenství už nejsou nebezpečná. Studie vyvrací negativní účinky

Užívání antidepresiv během těhotenství nemá vliv na autismus, poruchu pozornosti (ADHD), poruchu chování, učení, vývoj řeči a jazyka či na rozvoj mentálního postižení, říkají výsledky studie publikované na začátku tohoto měsíce. Zkoumala 145 tisíc amerických žen a jejich děti po dobu 14 let. 

Jakmile se žena dozví, že čeká dítě, často přestane medikaci okamžitě užívat.
Jakmile se žena dozví, že čeká dítě, často přestane medikaci okamžitě užívat. | Foto: Shutterstock

"Jedná se o opravdu důležitou studii. Ženy a zdravotníci se velmi často obávají užívání antidepresiv v těhotenství. Jakmile se žena dozví, že čeká dítě, často přestane medikaci okamžitě brát," říká pro CNN profesorka biologické psychiatrie z londýnské King's College Carmine Parianteová. 

Uvádí, že nastávajícím matkám s mentálními problémy by se mělo říkat, že riziko užívání antidepresiv v těhotenství "není tak vysoké, jak se dříve myslelo". 

Výsledky předchozích studií ukázaly spojení mezi léčbou pomocí antidepresiv během těhotenství a rozvojem autismu a ADHD u dítěte. Nový výzkum ale předchozí vědecké výstupy zpochybňuje. Starší studie vycházely především z metody pozorování a nebraly v potaz faktory, jako je obezita, obecný zdravotní stav, životní prostředí, zánět či stres během mateřství. 

Starší výzkumy také neberou v úvahu dopad neléčené deprese, úzkostí či jiných psychiatrických poruch matky na plod dítěte. Neléčená duševní porucha matky přitom má podle výzkumů vliv na předčasný porod, nízkou porodní hmotnost a duševní zdraví potomků. 

Ženy trpící depresí také častěji vynechávají prenatální návštěvy, užívají alkohol a cigarety a věnují menší péči rostoucímu plodu. V každém případě by ženy měly užívání antidepresiv během těhotenství konzultovat se svým lékařem. 

Mohlo by vás zajímat: Holaňová: Z ketaminu jsem byla nervózní, ale teď jsem půl roku bez příznaků deprese (18.8.2022)

Znám smysl toho, co jsem viděla, a už to dokážu propojit s tím, co mě trápilo, líčí dojmy z ketaminem asistované psychoterapie na klinice Psyon. | Video: Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama