reklama

Aloe vera: Zázrak, který není pro každého

Proč aloe vera nemůže užívat každý? Situace, kdy se jí vyhnout.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Aloe vera, přírodní pomocník, jehož sílu využívají hlavně prodejci. Jak se v názvu zmíní tento zázrak, je skoro jisté, že se kosmetika, plenky, matrace, čisticí prostředky, posilovače imunity a další věci budou skvěle prodávat.

Tento sukulentní objev s dužnatými listy skutečně patří k oblíbeným rostlinám, které zkrášlí náš interiér a zároveň budou rychlou pomocí při popáleninách či štípnutí od komárů. Věděli jste, že ji při léčbě nemůže používat každý?

Zázračný gel

Aloe vera patří mezi významné a léčivé rostliny. Gel se dá užívat vnitřně i zevně. Má pozitivní účinky na lidské tělo, dokonce se o ní mluví jako o prevenci proti rakovině.

Doporučujeme: Jak pěstovat aloe vera? 8 důvodů, proč ji mít doma

Sukulent patří do čeledi Liliovité a dorůstá do výšky 50-80 cm. Listy jsou silně dužnaté a dlouhé až 50 cm. První zmínky o použití najdeme už v Novém zákoně. Dnes nechybí v mnoha domácnostech jako pokojová rostlina.

Proč aloe užívat?

Obsahuje řadu účinných látek jako specifické polysacharidy, enzymy, vitaminy, minerály a stopové prvky, organické kyseliny, aminokyseliny, steroly a další. 

Blahodárné účinky dobře shrnuje web celostnimedicina.cz:

  • stimuluje činnost buněk imunitního systému
  • protizánětlivé účinky
  • patří mezi skvělé antioxidanty
  • funguje jako prevence proti cukrovce
  • vnitřně je doporučována při zánětlivých onemocnění trávicího ústrojí
  • snižuje cholesterol
  • pomáhá posílit vlasy i kůži
  • prevence proti artritidě
  • podle studie v Journal of Ethnophrmacology zklidňuje zánět dásní
  • bojuje proti astmatu

Síla této rostliny je obsažená v listech, v gelu a latexu. Latexová vrstva se nachází hned pod pokožkou listů, je toxická a silně projímavá. Pokud s ní nemáte zkušenosti, raději ji neužívejte. Až hlouběji je gel, který obsahuje více než 200 skvělých látek. Listy mají hydratační, detoxikační, hypotenzitivní, antioxidantivní, hojivé a protizánětlivé účinky.

Není aloe jako aloe

Když si kupujeme doplňky stravy s přídavkem aloe vera, je třeba rozlišit jeho kvalitu, kterou ovlivňuje zeměpisná poloha, zemina, sluneční záření, způsob pěstování i šetrné zpracování. To se musí provádět zastudena, aby se nepoškodily důležité živiny.

Některé firmy používají koncentrát nebo sušinu v poměru 1:50-1:200. Když je velké zředění, mluvíme o sirupu či džusu, který má léčivých živin minimum. Web celostnimedicina.cz doporučuje sledovat certifikaci, kterou vydává The International Aloe Science Council (Mezinárodní sdružení producentů aloe, zkráceně IASC). Kvalitní výrobky obsahují acemanan, který je v těch horších přípravcích nahrazován např. maltodextrinem. Dalším ukazatelem je i cena. Levné produkty zásadně nekupujte.

Kdo by se měl aloe vyhnout?

Gel nepotírejte na otevřené hluboké rány. Někdy se může objevit i alergická reakce. V takovém případě přestaňte výrobek užívat.

Vědci z Univerzity v Marylandu doporučují, abychom vnitřní užití aloe konzultovali s lékaři. Při výzkumech bylo zjištěno, že se může špatně snášet v kombinaci s některými léky na cukrovku. Dále přidávají malé varování. Aloe vera gel bychom neměli konzumovat před chirurgickým zákrokem, může způsobit větší krvácení během operace. Není vhodný ani pro osoby, které berou diuretika (močopudné léky) nebo se léčí s nepravidelným srdečním rytmem, kde by mohlo dojít k rychlejšímu bušení.

Náš tip: Dana měla shořet zaživa. Přežila a porazila i rakovinu

Latexové vrstvě z této rostliny by se měly vyhýbat těhotné ženy, protože může způsobit děložní kontrakce a spustit samovolný potrat. Kojícím matkám vědci a lékaři z Univerzity v Marylandu aloe nedoporučují, protože ještě nejsou známy všechny účinky a bezpečnost této rostliny. Ze stejného důvodu by se vnitřnímu užívání měly vyhýbat děti do 10 let.

Na Wikipedii se dále uvádí, že by se výtažek z latexu neměl podávat lidem, kteří mají potíže se žlučníkem, trpí zánětem slepého střeva nebo mají jiné střevní potíže. I když vám nezpůsobí žádné problémy, neužívejte jej dlouhodobě, mohlo by dojít k poškození žaludku nebo ledvin.

Vydáte-li se hotový výrobek koupit, dbejte na to, aby měl co nejvyšší procento výtažku. Výrobky, které jsou označené jako Aloe vera gel, by měly obsahovat alespoň 89 % gelu z této rostliny. Pokaždé dodržujete doporučené dávkování

V jaké podobě užíváte aloe vy? A s čím vám rostlinka pomohla? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co je lepší: Celé vejce nebo jen bílek?

Účesy slavných. Sluší jim víc blond nebo hnědá?

10 slabin vašeho domu, které zloději ocení


Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama