reklama

Aloe vera: 8 důvodů, proč ji pěstovat doma

Aloe vera je zázračná rostlina. Tady je 8 důvodů, proč ji pěstovat doma.

Foto: Isifa/Thinkstock

Aloe vera neboli aloe pravá se často řadí mezi zázračné rostliny. Pomůže při popáleninách, snižuje krevní tlak a působí preventivně proti rakovině. Takto bychom mohli vyjmenovávat její přínos pro náš organismus dlouho.

Tohoto "přírodního lékaře" můžete snadno pěstovat doma. Je pěkná, odolná a klidně vydrží týden bez zálivky. V listech se ukrývá obrovské množství vody a léčivých látek. Tady je několik důvodů, proč byste si ji měli pořídit i vy.

1. Rostlina pro začátečníky

Aloe roste skoro sama. Pro začátek si ji kupte v květinářství. Ti, co si troufnou, mohou zkusit začít s malým řízkem, který vám někdo věnuje.

Náš tip: Citróny, olivy, banány: Jedlé rostliny do květináčů

Dopřejte ji propustnou zeminu a nádobu velkou jako polovina délky nejmohutnějšího listu. A pak už je to jednoduché. Čas od času ji zalijte vydatně, jinak jí nevadí týdenní přestávka či suchý vzduch, její domovinou je poušť. Takže klidně s ní v zimě nad radiátor a nyní ji dopřejte trochu více sluníčka na balkoně, terase či zahradě.

2. Hojí popáleniny

Znáte to. Pečete buchtu, nedáte si pozor a popálíte si ruku. Co na to dát? Nejlepší je právě aloe. Dezinfikuje, zvlhčí a přímo podporuje tvorbu nových kožních buněk. Rána se vám brzy zahojí a navíc nejspíš i bez jizvy.

Pokud se popálíte, rozřízněte kousek listu a gel ihned přiložte na postižené místo, zabráníte tak tvorbě puchýřů. Nejúčinnější jsou rostliny, které jsou staré minimálně tři roky.

3. Gel funguje jako zdravotník

Čistý gel z listů obsahuje více než 75 složek, které jsou důležité pro náš organismus. Jen okrajově zmíníme nejdůležitější vitaminy A, C a E. Současně je zdrojem vitaminu B12, který je důležitý hlavně pro vegetariány či vegany.

Doporučujeme: Tipy na nenáročné pokojové rostliny. Tyhle vydrží vše

A co považujeme za skvělé? Aminokyseliny. V aloi se jich ukrývá 18 z potřebných 22, a to i takové, které si naše tělo neumí vytvořit samo. V neposlední řadě musíme vzpomenout na širokou škálu minerálů, cukrů, enzymů a mastných kyselin. Tomu se říká zdravotnický tým. Tak proč jej nemít hned v obývacím pokoji?

4. Boj proti vráskám

Rostlina zvlhčuje a zjemňuje pokožku, zpomaluje tak proces stárnutí kůže a zabraňuje tvorbě vrásek. Proto bývá často součástí kosmetických produktů. A o kůži se dokáže postarat i v extrémních případech. Poradí si s plísněmi a zmírní příznaky lupenky.

5. Lék na bolest

Nejen na popáleniny, ale využijete ji na odřeniny, modřiny či jizvy. Působí hodně do hloubky a tlumí bolest. Lidé, kteří trpí na silné migrény, by rostlinu měli užívat i vnitřně. Na aloi by si měli vzpomenout i ti, kteří trpí onemocněním kloubů. Ulevuje od křečí, bolestí a celkově vrací šlachy a svaly do klidu a kondice.

6. Klid střevům

Aloe je známá svými léčivými účinky po celém trávicím traktu. Poradí si s nežádoucími viry, bakteriemi, čímž chrání sliznice trávicího ústrojí. Enzymy pomáhají při pocitech těžkosti, nadýmání a blahodárně působí na žaludeční vředy, které pokryje tenkou vrstvou a napomáhá hojení.

7. Dietolog

Kromě antioxidačních účinků je něco jako trenér při dietě. Když ji budete užívat vnitřně, pomůže vám nastartovat metabolismus a pomůže při cvičení vytvářet svalovou hmotu, s kterou lépe odbouráte nechtěné tuky.

8. Posila imunitního systému

Za vším stojí mukopolysacharidy, komplex látek, které podporují bílé krvinky a nutí je k větší aktivitě a produkci protilátek. Tělo je neustále připravené na boj s nachlazením, virózou a infekcí.

Jak užívat vlastní aloi?

Chcete-li jí potřít postižené místo, stačí rozříznout kousek listu, abyste se dostali na hojivý gel. Pro vnitřní užívání musíte odstranit vnitřní část dužiny (latexovou mízu), kterou najdete těsně pod povrchem listu. Nejen, že je nepříjemně hořká, ale také lehce toxická, navíc působí hodně projímavě.

Máte doma aloi nebo používáte nějaké přípravky, které rostlinu obsahují? Napište nám v diskuzi pod článkem.

zdroj: ireceptar.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Smrtící trio tlak, cukr a tuk: Nová převratná léčba

10 malých kroků, jak v létě snadno zhubnout

Sousedi mě ničí. Závidí mi auto, dům, milence, všechno!Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama