reklama

Pozor na svařák a punč: Počítejte kalorie, po alkoholu přiberete dřív, než myslíte

To, že se o Vánocích přibírá po cukroví, vánočkách a bramborovém salátu, není žádné tajemství. Jenže tušíte, kolik kalorií obsahuje nevinný kelímek svařáku nebo sklenka vaječného likéru? Po alkoholu se tloustne, mějte pod kontrolou množství, které zkonzumujete.

Foto: iStock

Sladké bublinky, vaječný koňak, teplá medovina a svařené víno nebo grog pro zahřátí nás provázejí celým svátečním obdobím. A možná mají větší vinu na našem ztloustnutí než cukroví a salát.

Za přibývající kila může vedle vánočních lahůdek vypitý alkohol. Že z piva rostou břicha, ví každý, ale pivo je vlastně, věřte nebo ne, ještě relativně dietní nápoj.

Pozor na dámské pití a tvrdý alkohol

Podle odborníků na výživu by si však měli dát pozor ale ti, kdo už s nadváhou bojují. Jednak "nalévání se" velkým množstvím tekutin způsobuje vyklenutí břišní stěny a pak pivo svým složením i vysokým obsahem cukru podporuje ukládání tuků, zejména právě na břiše. Množství vnitřního (viscerálního) tuku je velkým rizikovým faktorem rozvoje srdečně cévních onemocnění.

Proti pivu jsou ale pravými rekordmany jiné alkoholické nápoje. Největší kalorickou bombou jsou destiláty a likéry, jako je becherovka, griotka či vaječný koňak. Jedno deci tohoto zdánlivě nevinného "dámského pití" má v sobě víc kalorií než deset deka vepřového masa.

Zatímco 100 gramů bílkovin nebo sacharidů obsahuje průměrně 1700 kilojoulů, alkohol má ve stejném množství zhruba 2900 kilojoulů, tedy 1,5 krát víc. Pokud chcete znát hodnoty dalších nápojů a potravin a sledovat svůj denní příjem a výdej kalorií, stáhněte si zdarma aplikace Kalorické tabulky.

Tělo nestačí spalovat

Legenda české obezitologie MUDr. Rajko Doleček upozorňuje, že gram alkoholu se energeticky téměř vyrovná gramu tuku. Jenže působí hůř. Náš organismus je totiž plně zaměstnán odbouráváním alkoholu, který je pro něj toxinem, a spalovat kalorie už prostě nestačí.

Příklady energetického obsahu 1 dl alkoholických nápojů:

  • pivo desetistupňové 130 kJ
  • pivo dvanáctistupňové 140 kJ
  • bílé víno 54-210 kJ
  • červené víno 67-280 kJ
  • šumivé víno 80-340 kJ
  • destiláty 1000 kJ

Lidé, kteří hubnou, by denně měli přijmout nanejvýš 5000 kilojoulů. Ti, kdo si chtějí váhu udržet, si mohou dovolit 7000 až 9000 kilojoulů.

Vinný střik je skoro nevinný

Až se tedy pustíte v rámci novoročních předsevzetí do likvidace škod na své postavě, myslete i na omezení přísunu alkoholu. Když už, pak volte nápoje s nižším obsahem alkoholu, jako je vinný střik, a tvrdý alkohol vynechejte úplně.

Střik je vhodnější než samotné víno, protože má méně alkoholu. A právě alkohol může dietu vážně narušit - povzbuzuje chuť k jídlu a pro hladového je těžké odolat lákadlům jídla. Nabourává také vůli při dodržování dietních pravidel, takže člověk snáze "zhřeší".

Pokud už si občas nějakou tu skleničku neodpustíte, nezapomeňme druhý den doplnit vitaminy a minerály, které se vlivem alkoholu nevstřebávají správně.  

Chraňte si játra

Vždy však mějte na paměti, že lékaři považují častou konzumaci alkoholu za rizikovou i v malém množství. Pro naše zdraví a štíhlou linii by bylo nejlepší vynechat alkohol úplně.

Jestliže se ho však nehodláme zcela vzdát, měli bychom vždy chránit játra, která konzumací alkoholu trpí nejvíce. Pomoci může silymarin - jeden z nejúčinnějších antioxidantů. Hodí se i při dietě pro očištění organismu. Silymarin je extrakt z ostropestřce mariánského, který podporuje zdraví jater a přispívá k jejich správné funkci. Protože napomáhá ochraně buněk a tkání také před toxiny a oxidačním stresem, doporučuje se i pro detoxikaci jater a pročištění těla.

reklama
Doporučené recepty
    reklama