reklama

Zdraví si zajistíte správnou každodenní rutinou. Dokonalý recept podle ajurvédy

Dnes, více než kdy jindy, je dobré, když má náš život řád, kterého se můžeme držet v případě, že se naše osudy vychýlí z rovnováhy. A právě starobylé umění o životě ajurvéda takový recept nabízí.

Foto: iStock

Ajurvéda je, obecně řečeno, nejstarší ucelený medicínský systém světa. V praktickém žití je to ale kvalitní návod na to, aby se nám žilo dobře a zdravě. Já sama jsem ji potkala před mnoha lety, kdy jsem měla vleklé obtíže s trávením. Nejprve jsem nevěřila, že je možné pomocí několika počátečních pravidel něco změnit… Ale stalo se. Léty se tento laskavý systém, který propojuje zklidnění těla, mysli a duše, stal mou láskou i prací a pomáhá mi každý den.

Dejte životu řád

Ze své praxe terapeuta vím, že základem změny je řád, který jsme ochotni životu dát. Zní to možná jednoduše, ale ne každý je ochoten v životě udělat sebemenší změnu. Nejčastější výmluva, kterou slýchám, je nedostatek času. Jenže právě drobnými úpravami můžeme život zásadně zkvalitnit. A jak by tedy mohl vypadat ideální den, který by pracoval "pro vás"? Pokud je to možné, trochu si ráno přivstaňte a udělejte si malou rozcvičku, pokud to bude 10 minut jógy nebo rehabilitačních cviků, bude to skvělé. Na závěr udělat pětiminutovku dechového cvičení - pránájámy, je pro naši psychiku nabuzující a přitom zklidňující a ukotvující.

Po ránu je dobré povzbudit trávení, což je možné sklenkou převařené, dostatečně teplé vody, případně převařené vody s trochou koření - suchého zázvoru. Po sedmé hodině už je trávení připravené na dobrou snídani, která by se měla, stejně jako zbytek jídla, odvíjet od toho, v jakém se nacházíme ročním období. V zimě tělo zahřeje a nabudí teplá strava, v létě je dobré teplé jídlo vyvažovat něčím zchlazujícím, třeba salátem ze syrové zeleniny, a to zejména na oběd, v největším žáru dne.

 

Dopoledne vyhraďte práci, večer odpočinku

Po snídani je z ajurvédského pohledu čas, kdy je tělo připraveno podat největší výkon z celého dne. Zkuste netříštit pozornost a nepřetěžovat trávení, uzobáváním svačinek a "mezisvačinek", raději se věnujte nějaké činnosti a nechte trávení do oběda vyčistit. Oběd je pak v ajurvédském dni zásadním opěrným bodem, měl by být největším jídlem dne, už jen proto, že v polední dobu tělo pracuje nejlépe a z dobře zvolené stravy si také nejvíce vezme ve svůj prospěch. Několikaminutová procházka po jídle je více než prospěšná, případně si odpočinout na dvacet minut na levém boku, aby "se lépe vytrávilo".

Odpolední aktivita by pak měla být, čím více se blížíme podvečeru, mírnější. Na hodně lidí kolem třetí hodiny začne padat únava a ochablost. V tomto případě navrhuji právě tehdy malou svačinku, která by ale měla být spíš takovým malým rituálem. "Vědomě" si udělejte nějaký nápoj, třeba dobrý čaj, a k němu si dejte malou svačinku. Důležité je, abyste se soustředili na to, co děláte, ne jen cosi zhltli u počítače nebo hraní hry na mobilu. Pokud si dáte opravdu pauzičku, schováte mobil i knihu a svačinu sníte s vědomím toho, co právě děláte, energie se hezky obnoví.

Posledním jídelním rituálem je pak večeře, kterou byste měli sníst do sedmi hodin, tehdy už se trávení pomalu ukládá ke spánku a není dobré ho více zatěžovat. Noční sovy pak musí s trávením pracovat trochu jinak, ale to je pak velmi individuální.

Večer je zasvěcen sebepéči

Pro ty, kdo si oblíbili ajurvédu jako pomocníka pro každý den, je také opravdu důležitá sebepéče. V původních ajurvédských "receptech" na život je ideální začít se sebepéčí ráno, ale na to většina z nás nemá čas.  Dobrou variantou je pak podvečerní a večerní čas. Základem je večer už nepracovat, aspoň většinou, naopak věnovat sám sobě večerní čas k rozmazlování. To může mít mnoho podob, třeba společná večeře s vašimi blízkými, tvoření s dětmi, malá jógová praxe, meditace a také péče o tělo, která je v ajurvédě velmi zásadní. Z vlastní bohaté praxe doporučuji, na zklidnění nervového systému i pro lepší spánek, nahřát trochu oleje ve vodní lázni, nejlépe sezamového, ale může být jakýkoli vám milý, a provést teplým olejem masáž celého těla. Nemusí to být nijak profesionální výkon, jde jen o to, tělo promazat, kam až dosáhnete. Mezitím si napusťte teplou vanu a až se naolejujete - mělo by to trvat aspoň pět minut -, ponořte se opatrně do vany a relaxujte čtvrt hodinky. Poté co z vany vyjdete, osušte se a pokračujte přímo do ložnice, jděte spát nebo se uvelebte pod dekou s knihou, ale nikam už nevycházejte.

V ajurvédském systému je důležitý individuální přístup. Určit, jaký jste typ, podle pulsové diagnostiky a dle toho na míru zjistit, co je dobré právě pro vás, může zkušený ajurvédský terapeut. Ale i když svůj typ neznáte a začleníte do života něco z výše zmíněných tipů, uvidíte, že to brzy přinese někdy až nečekaně příjemné změny. Ukotvení se a uzemnění se je teď v pro nás všechny náročné době více než žádoucí. Pokud se vám to podaří, zklidníte nejen tělo, ale především mysl.

Recept: ajurvédské zlaté mléko

Skvělé na zklidňující odpolední svačinku

1 hrnek mléka (živočišného nebo rostlinného)
1 lžička mleté sušené kurkumy
½ lžičky skořice
špetka cayennského nebo černého pepře
1 lžíce medu
1 lžička másla - lépe ghí, přepuštěné máslo

Na mírném ohni, zahřejte mléko v hrnci spolu s kořením, máslem a krátce povařte. Přeceďte do sklenice, a když zchladne, přidejte i med.

reklama
Doporučené recepty
    reklama