reklama

Akupunktura: Lék pro každého. Zbaví bolesti, vrásek i kil navíc

I u nás za poslední léta hodně zdomácněla. Lidé se s její pomocí zbavují bolesti hlavy i tloušťky. V čem může být akupunktura prospěšná právě vám?

Foto: iStock

Akupunktura je plnohodnotnou součástí tradiční čínské medicíny, která si u nás našla už bezpočet příznivců. Úzce souvisí s filozofickým směrem - taoismem.

Čínské lékaře kdysi ani tak nezajímala stavba lidského těla jako spíše jeho funkce a proudění životodárné energie - čchi. A akupunkturní body jsou místa, kde můžeme tuto energii nejlépe ovlivňovat a tak prospívat lidskému tělu.

Ucelený systém zdraví

"Je pozoruhodné, že akupunktura je od středověku již 'dokončena', co se týče systémů bodů a drah. Je uzavřeným systémem, na který ani moderní medicína a její objevy nemají žádný vliv. Klasická pravidla stále platí, protože člověk je pořád stejný. Používají se stejné body jako před staletími. Z pohledu moderní vědy dodnes ale není princip akupunktury plně objasněn, snad jenom její efekt na bolest, který se vysvětluje zvýšením hladiny vnitřních opioidů - látek podobných opiátům, které se tvoří v centrálním nervovém systému (CNS). Když vpíchneme jehlu do akupunkturního bodu, vyvoláme jejich zvýšení a utlumíme přenos bolesti do CNS. Může to být tak výrazné, že se dá akupunktura za určitých podmínek použít i pro operační analgezii," říká Štefánia Ebenová, vedoucí lékařka kliniky Meridian.

V čem pomáhá nejlépe

Doktorky Ebenové jsem se také zeptala, v čem nám může být akupunktura nejprospěšnější: "Základním cílem akupunktury je nastartovat v organismu 'samoopravné procesy' a nastolit zase rovnováhu co nejbližší stavu zdraví. Velmi dobře akupunktura zabírá na chronické bolesti páteře, artrózu či artritidu, stavy po úrazech a operacích, bolesti hlavy a migrény, bolesti zubů či trojklanného nervu. Poradí si ale i se záněty, alergiemi, metabolickými poruchami, trávicími obtížemi či kožními problémy. Existuje ale také odvětví akupunktury pro krásu, hubnutí nebo odvykání kouření."

Právě s akupunkturou se za poslední léta setkávám nejvíc. Jedna kamarádka díky ní přestala kouřit, jiná zhubla pěkných pár kilo. Je ale důležité vyhledat skutečného odborníka na TČM (tradiční čínskou medicínu) a nenechat se nalákat někým, kdo je expertem samozvaným. Pokud tedy chcete akupunkturu vyzkoušet, nejprve si zjistěte, jestli je vámi vybraný člověk členem Komory TČM nebo Lékařské akupunkturistické společnosti, a pak se teprve objednávejte.

Nemusíte se vzdát ničeho

Pokud vás alternativní holistický přístup čínské medicíny zajímá, ale přesto se chcete léčit především klasickou medicínou, tak to není nic proti ničemu. Oba přístupy můžete zodpovědně kombinovat. A také je čím dál více vidět lékaře, kteří si osvojili i čínskou medicínu a praktikují oba principy, bez problémů a dohromady. Holistický přístup je rozhodně přírodnější, a pokud se nejedná o závažné zdravotní obtíže, je, dle mého názoru, příjemnější nejprve vyzkoušet akupunkturu bez léků. A samozřejmě akupunktura není jediným odvětvím čínské medicíny. Zkušený odborník vám poradí i vhodné bylinky a další ozdravné metody, které mohou být zdraví prospěšné.

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama