reklama
 

Jak léčí nemoci ájurvéda: Vsaďte na bylinky a koření, umí skoro zázraky

Jedním ze základů více jak pět tisíc let starého ájurvédského systému péče o zdraví jsou byliny. S jejich pomocí je možné dlouhodobě ovlivnit psychické i fyzické zdraví člověka.

Foto: iStock

Ájurvéda má pro práci s bylinami jasně dané postupy, není to žádné nahodilé užívání toho, co vyroste. S výběrem k léčbě konkrétních neduhů by vám měl v ideálním případě poradit školený ájurvédský terapeut nebo lékař.

Vědě o bylinách se říká dravyaguna a je mnoho starých spisů, které se touto tématikou zabývají. Zmínky najdeme už v legendárních spisech Čaraky a Sušruty, ze kterých ájurvéda v léčení vychází dodnes.

Dóši a jejich význam ve výběru bylin

Ájurvéda určuje typ člověka pomocí takzvaných tří dóš, dalo by se říct energií, které tvoří lidské tělo. Nazývají se kapha, pitta a váta. Každý jedinec má všechny tři tyto dóši, protože každá tato energie zajišťuje v těle různé medicínské procesy. Velmi individuální je ale poměr dóš v těle každého z nás.

Tento poměr se ve dvou variantách zjišťuje především pomocí speciální ájurvédské pulsové diagnostiky a také pomocí diagnostiky z jazyka, nehtů atd. První varianta stavu dóš je tzv. prakrtí - stav, v němž se dóši nacházely při našem narození. Pak je druhá varianta, stav zvaný vikrtí - říkejme mu aktuální, vypovídá totiž o stavu těla a dóš "právě teď". A právě podle druhého jmenovaného se v ájurvédě doporučují byliny. Pokud je třeba snížit, zvýšit či stabilizovat některou z dóš a tím zlepšit zdraví, doporučí se bylina nebo několik bylin, které jsou pro individuálního člověka nejvhodnější.

Nejtradičnější užívání bylin v ájurvédě

Původní ájurvéda dělí byliny do několika skupin podle účinku. Jsou například byliny, kterým se říká raktašodhana karma - ty čistí krev a zbavují ji škodlivin. Jiná skupina jsou byliny proti nadýmání - váta-anuloman karma. Z bylin jednotlivých skupin se pak v původním ájurvédském léčení připravovaly různé léky.

Dnes rozeznáváme pět základních metod přípravy: čerstvá šťáva - svarasa, bylinné pasty - kalka, pasty se pak míchají s nosičem, jako je třeba med nebo olej, a používají se pro výrobu obkladů apod. Dalším způsobem přípravy je odvar - kvátha, byliny se takto podle jasně daných postupů zpracovávají na výslednou "pitnou kúru". Posledními dvěma způsoby jsou horký nálev phanta a studený nálev hima. Existuje mnoho dalších způsobů úpravy, ale v dnešní době jsou pro nás samozřejmě nejpraktičtější byliny v kapslích v dobré kvalitě od prověřené značky.

Pět ájurvédských bylin, které se proslavily i u nás

I k nám se už dostalo mnoho ájurvédských bylin, většinou ve formě kapslí nebo čajů. I když je pro nás Indie, kolébka ájurvédy, vzdálená, tyto byliny mají prokazatelně dobré účinky. Byla by škoda je nevyzkoušet. Výčet bylin je velký, jejich účinky jsou rozsáhlé a zkoumala je a stále zkoumá i naše, západní věda.

Mezi pětici nejoblíbenějších patří určitě Brahmi a Gotu kola. Obě byliny mají podobné účinky na centrální nervovou soustavu a bohužel jsou u nás často - ne zrovna šťastně - zaměňovány. Při jejich výběru je proto nutné se řídit jejich latinskými názvy: Brahmi - Baccopamonniera a Gotu Kola - Centellaasiatica - u obou bylin byl prokázán zklidňující účinek na nervovou soustavu, pomoc při odbourání stresu, zlepšení při nespavosti a další zajímavé výsledky. Důležité ale je, že Brahmi "vede" u jedinců s vysokou dóšou váta zatímco Gotu Kola pracuje s jedinci s vysokou pittou. Kromě nervového systému totiž pozitivně ovlivňuje i kvalitu kůže, zejména u zánětlivých stavů, podílí se na snížení zánětu kloubů a dalších obtížích, pro zvýšenou pittu typických.

Další oblíbenou bylinou je u nás už zdomácnělá Kurkuma dlouhá - Curcumalonga, kromě toho, že je kurkuma už tradičně užívána v kuchyni, u ní byly prokázány antibiotické účinky, zlepšení u zažívacích problémů, ale také dobrá účinnost při léčení kloubních obtíží, jako je například artritida. Také se, vy vyšších dávkách, používá jako podpůrná léčba při různých formách rakoviny.

Další ájurvédskou bylinou, která u nás zdomácněla, je Šatavari - Asparagusracemosus. Hlavní účinky této bylinky jsou hormonálního a gynekologického rázu. Užívá se jako tonikum pro dělohu, pomáhá při nepravidelnostech menstruace a zmírňuje také příznaky menopauzy.

Poslední z pětice u nás známých ájurvédských bylin je určitě Triphala - v tomto případě se ale nejedná o jednu bylinku, ale kombinaci tří bylin s velmi rozsáhlým spektrem účinků -  Amalaki - Emblicaofficinalis, Haritaki - Terminaliachebula a Bibhitaki - TerminaliaBelerica. Hlavní u nás známý přínos této bylinné čúrny je určitě na trávení, poradit si umí se zácpou, plynatostí a dalšími nerovnováhami trávicího traktu.

Pětileté děvče kopíruje celebrity. Zvládne Angelinu Jolie i Serenu Williams | Video: Instagram/Stefani Chaglar

Mohlo by vás zajímat

reklama
reklama
reklama