reklama

10 věcí, které vás konečně naučí chránit se před sluncem

Každý rok si říkáme, že je zbytečné psát o zásadách zdravého opalování, protože už je každý zná. A pak zase potkáváme rudá ramena, spálené nosy, loupající se záda a pigmentové skvrny. Následující vychytávky to snad konečně změní.

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Na kontrolu kůže chodím dvakrát ročně. Jsem světlý fototyp s množstvím pih a znamének. Mažu se třicítkou, u moře padesátkou. Už léta se neopaluji, pouze se chráním před sluncem a mezi jednáctou a patnáctou hodinou nevystrkuji nos na slunce. Pud sebezáchovy.

Naše kůže má paměť a negativní účinky UV záření se načítají a následky bývají viditelné až za několik desítek let. Zvlášť nebezpečné je nadměrné slunění v dětském věku. Je to také významný rizikový faktor pro vznik rakoviny kůže. 

"Ochrana proti sluníčku snižuje jak riziko spálení a vzniku rakoviny kůže, tak i předčasného stárnutí pokožky. Sluneční paprsky potřebujeme pro tvorbu vitaminu D, ale k tomu by nám měla stačit při vhodné stravě hodina sluníčka týdně," říká Markéta Majerová, korektivní dermatoložka Medicom Clinic. 

Chemické a fyzikální přípravky

Prostředky k ochraně proti UV záření dělíme podle obsahu účinných látek na chemické a fyzikální. Chemické pohlcují záření a přeměňují je na teplo nebo mění chemickou strukturu, což může u některých jedinců vyvolávat alergické reakce. Fyzikální rozptylují záření a jsou vhodné pro děti a atopiky. Dosahují však nejvýše do 30 SPF (= sun protective factor). SPF má nejvyšší hodnotu 50+. Závisí na intenzitě UV záření, množství aplikovaného přípravku a frekvenci aplikace a zda se v průběhu slunění koupeme nebo zpotíme. Stupeň ochrany proti sluníčku by měl záviset na typu pokožky, místu pobytu, prováděných aktivitách i věku.

Kdy se sluncem začít?

Jak je to s kůží a sluncem u dětí? "Schopnost pigmentace u dětí dozrává od narození postupně, proto by se děti do jednoho roku neměly sluníčku vystavovat vůbec. U dětí do šesti měsíců se snažíme ochranu proti slunci nepoužívat, ale chránit pokožku oděvem a zastíněním. Pobyt na slunci u děti do tří let by měl být stále výrazně omezený. Žádný přípravek ovšem neposkytne stoprocentní ochranu proti sluníčku, proto je vhodné dodržovat základní pravidla, k jakým patří chránit pokožku oblečením - dlouhými rukávy a pokrývkou hlavy, nosit brýle s UV filtrem, upřednostnit pobyt ve stínu, dát si pozor na vodu a písek, které sluneční paprsky odrážejí," doporučuje doktorka Majerová.

Jak často se mazat?

Opalovací přípravky by se měly nanášet třicet minut před předpokládaným pobytem na slunci. Po půl hodině je dobré přípravek nanést v druhé vrstvě. Další aplikaci krému, gelu, emulze, lotionu doporučují dermatologové nanášet po dvou hodinách od první aplikace. Pokud berete nějaké léky nebo doplňky stravy, může se stát, že budou zvyšovat citlivost kůže na slunce, a po ozáření kůže UV zářením pak mohou vyvolat nežádoucí fotosenzitivní reakce.

Soutěž o 5 kosmetických balíčků

Chcete vyhrát balíček luxusních opalovacích přípravků Filorga? Pět z vás má nyní šanci. Více se dozvíte zde.

reklama
Doporučené recepty
    reklama