reklama

Alkohol ničí mozkové buňky a muži jsou chytřejší. Kterým mýtům o mozku věříte vy?

Myslíte si, že se mužský a ženský mozek liší a pouštění Mozartových děl ještě nenarozeným dětem zvýší jejich inteligenci? Nebo že poškození mozku jsou nevratná a alkohol zabíjí mozkové buňky? A zajímá vás, co je pravda a co spadá do skupiny mýtů?

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Lidský mozek je z hlediska výzkumu dosud poměrně neprobádaný orgán a není žádným tajemstvím, že o jeho fungování stále hodně věcí nevíme. A jako všude i tady platí, že čím méně informací o něčem máme, tím snadněji se na to téma vytvářejí "zaručené" pravdy, resp. domněnky.

  Pokud potřebujete mozek aktivovat a „probudit“, začnete zívat. Díky tomu totiž okysličíte mozek a dodáte mu potřebnou energii pro přemýšlení. Zívání, žena.cz

Faktem zůstává, že mozek je nejsložitějším orgánem a vlastně vůbec nejsložitějším objektem, který lidstvo zná. Jeho hlavním úkolem je zpracovávání a ukládání informací a řízení správných odpovědí organismu na přicházející podněty.

Díky mozku dokážeme dělat nekonečně mnoho věcí: hýbat se, reagovat, pamatovat si, číst, hrát na hudební nástroj, řídit auto nebo třeba vyřešit matematický kvíz. 

Mozek vzbuzuje otázky a otázky generují odpovědi. Vybrali jsme pro vás nejrozšířenější "fakta", která jsou však často pouhými mýty. Která?

Více v naší grafice.

reklama
reklama