reklama

8 potravin, které urychlují spalování

Léto je podle kalendáře i podle počasí konečně tady. Jak budete vypadat v plavkách?

Foto: Thinkstock

Věčné dietářky nakonec vždycky zjistí, že přísný režim zpomalí metabolismus, a je tím pádem k ničemu. Takže zkuste místo omezování naopak jíst - ale to správné jídlo a taky nezapomeňte na pití.

Vybrali jsme osm potravin, které mohou na cestě za hezčí postavou pomoci především tím, že zrychlí spalování tuků, které tak budou mít menší šanci usadit se tam, kde to obvykle dělávají. A dokonce přispějí k jejich rychlejšímu odbourávání. 

1) Zelený čaj

Je notoricky známý jako alternativa kávy pro boj s únavou a na podporu udržení koncentrace. Je však také bohatý na látky, které pomáhají spalovat tuky a předchází jejich ukládání. Zkuste před každým jídlem vypít šálek neslazeného zeleného čaje, účinek bude vyšší.

2) Mořské plody

V létě jsou ideální, ať na dovolené nebo při domácí grilovačce. I když nejlepší jsou samozřejmě čerstvé, aby vám místo metabolismu nezrychlily pouze krok... Obsahují vysoké množství taurinu, který podporuje produkci hormonu štěpícího tuky. Zároveň podporuje tvorbu žlučových kyselin, které mají pro štěpení tuků zásadní úlohu.

3) Nepražené kakao

Ví se o něm, že obsahuje vysoký podíl minerálů a antioxidantů. Méně už se ale ví, že podporuje krevní oběh, stimuluje enzymy v zažívacím traktu, snižuje pocit hladu a reguluje hladinu krevního cukru. Toto takzvané syrové kakao můžete chroupat rovnou ze zakoupeného pytlíčku a nebo se vyrábí v podobě prášku, který  se hodí do raw dezertů. Dá se z něj ale i normálně vařit. "Na rozdíl od klasického praženého kakaa je to nepražené lehce stravitelné a také podporuje funkci břišní slinivky," radí Sabina Doskočilová z vitariánského bistra Raw Deli.

4) Jablečný ocet

Nejenže dokáže snížit chutě na sladké a slané, ale taky napomáhá vstřebávání živin a odstraňování odpadních látek z těla. Zkuste ho přidávat do salátů, do zálivek a dalších oblíbených jídel. Malé množství postačí.

5)  Chilli

Ostré papričky různého druhu zrychlují metabolismus především proto, že látka způsobující jejich pálivost - kapsaicin - zvyšuje vnitřní teplotu těla, podporuje srdeční činnost a oběhovou soustavu. Pálivá jídla navíc snižují chuť k jídlu, takže konzumace chilli může napomoci při hubnutí. Je třeba si ale dávat pozor na intenzitu pálivosti. "Pokud máte rádi přiměřeně pálivá jídla, tak je podle mě nejlepší volbou druh chilli rawit, které pálí vždy a celkem hodně. Míru pikantnosti pak řídíte pouze množstvím, které do jídla přidáte," radí Vojtěch Havránek ze společnosti Titbit.

6) Zelené potraviny

Listová zelenina obsahuje velké množství chlorofylu, který se svým složením podobá lidské krvi. „Zlepšuje vzhled a hydrataci kůže, čistí krev a lymfatický systém, což opět podpoří zrychlení metabolismu,“ popisuje Doskočilová. Spalování tuků pomohou kromě zelených listů také avokádo, chřest, brokolice nebo řasa spirulina.

7) Chia semínka

Díky vysokému obsahu omega-3 nenasycených mastných kyselin, vlákniny a bílkovin potlačují hlad a podporují produkci glukagonu – hormonu, který pomáhá v lidském organismu spalovat tuky. Jejich schopnost několikanásobně zvětšit svůj objem je vítaným bonusem, pokud chcete tělo na nějakou dobu zasytit. Jen je dobré dát pozor na to, že mohou způsobit zácpu.

8) Červená řepa

Má příjemnou zemitou chuť, krásně zářivou barvu a už naše babičky věděly, že je dobrá na čištění krve, a tím také posiluje kardiovaskulární systém. Přestože obsahuje poměrně dost cukru, má nízký glykemický index a je vhodná také pro ty, kteří si musí hlídat hladinu krevní glukózy.

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama