reklama

8 kroků, jak skoncovat s přejídáním jednou provždy

Nejen v době kolem Vánoc je téma přejídání velmi aktuální. Je totiž jako závislost, které se špatně a dlouho zbavuje. Poradíme vám, co s tím.

Foto: Shutterstock

Možná ten pocit znáte - máte chuť na čokoládu, dáte si čtvereček a už cítíte, že je zle. Sníte ji celou a nakonec i plno dalšího, co je zrovna po ruce. Cítíte, jak přicházejí návaly viny a paniky. Jak s tímto problémem konečně skoncovat?

Přejídání je závislost

Názvů existuje mnoho, někteří tomu říkají záchvatové přejídání, jiní emocionální jezení, jedno je však jisté: je to forma závislosti - stejně jako na alkoholu, cigaretách či drogách. Stejně jako většina závislých sáhne (hlavně v emocionálním vypětí) po droze, ti, co trpí přejídáním, sáhnou po jídle. A většinou to není salát. Saháme po potravinách, které jsou bohaté na cukry, soli a různá aditiva, která v mozku uvolňují hormon serotonin, známý jako hormon štěstí. To nám alespoň na chvíli pomůže zapomenout na problémy. Bohužel tento efekt je jen dočasný, a jakmile dojíte, přichází na řadu pocit viny a ujišťování, že to příště zvládneme jinak a lépe. 

Nemusí však zůstat jen u přejídání, je dost možné, že se tato porucha může vyvinout v bulimii, která je charakteristická tím, že člověk sní velké množství potravy a poté ho okamžitě vyloučí zvracením či použitím projímadel. Aneb pocity viny převládnou nad zdravým rozumem.

Týká se to i vás?

Je ale potřeba říct, že záchvatové přejídání je druh mentální poruchy, neznamená to, že když jeden večer na oslavě narozenin sníte víc, než si myslíte, že je pro vaši linii dobré, a druhý den se to snažíte vyběhat, tak to automaticky znamená, že tímto problémem trpíte. Problém nastává, pokud je toto chování opakované a vy sami cítíte, že vás to psychicky vysává. Jak s tím přestat?

1) Skoncujte s dietami

Může to znít možná kontraproduktivně, ale přestaňte si věci odpírat. Asi se shodneme na tom, že některé potraviny pro naše tělo nejsou nejzdravější - třeba ta kola, co si občas dáte v kanceláři místo klasické vody. To ale neznamená, že už se jí nikdy nemůžete dotknout. Pokud na něco máte opravdu chuť, tak si to dejte. Často když si věci odpíráme, vyústí to jen v to, že už v jednu chvíli nevydržíme, bouchneme a sníme, na co přijdeme. 

2) Vyhýbejte se spouštěcím potravinám

Každý máme ty své. Ty, u kterých víme, že když si je dáme, jen u nich to neskončí. Často si pak řekneme, že už jsme to dneska stejně pokazili, a zařekneme se, že začneme s dietami zase od pondělí. Zkuste se zamyslet a zjistit, jaké z potravin jsou vaše spouštěče a obloukem se jim vyhněte. Místo mléčné čokolády s oříšky sáhněte po kvalitní čokoládě s vysokým obsahem kakaa. Místo gumových medvídků si dejte sušené ovoce.

3) Jezte uvědoměle

Když jíte, soustřeďte se jen a jen na jídlo. Neznamená to snažit se rozkousat každé sousto dvěstěkrát a ještě to u toho počítat, ale jednoduše naslouchat svému tělu a potravu si užít. Proč? Má to dvě odpovědi. Zaprvé budete vědět, kdy přestat. Tím, že se na jídlo budete více soustředit, lépe poznáte, kdy jste doopravdy plní. 

Druhým důvodem je, že jídlem často od něčeho unikáme. A tak si nejraději pustíme televizi, dáme si před sebe brambůrky, čokolády, večeři a na nic víc už nemusíme myslet. Věřte mi, že pak už se na svůj oblíbený seriál bez brambůrků podíváte jen těžko. Budete mít zafixováno, že jídlo je nedílnou součástí této aktivity. A pocit odpočinku a pohody tak budete mít na dlouhou dobu spojený právě s ním.

4) Jezte pravidelně a hýbejte se

I ty nejmenší změny často dělají zázraky. Lidé často mívají velké plány, chceme začínat vždy s čistým štítem, a když už se do něčeho pustíme, tak pořádně. Když to ale pak nevyjde, padáme z vysokého obláčku. Co takhle zkusit jiný přístup a zaměřit se na malé změny? Třeba přidat k obědu salát nebo pít místo džusu vodu a jíst pravidelně. Jít do práce pěšky namísto jízdy autem. Možná vás to na začátku nebude bavit tak, jako když zkoušíte nějakou novou objevnou dietu, ale pomalu a jistě budete kráčet vpřed. Když nebudete hladovět, nebudete mít ani potřebu se přejídat.

5) Omezte množství

Celý den máte chuť na zmrzlinu, čokoládu, bonbóny nebo něco jiného? To je přece v pořádku, jak už jsme řekli - dopřejte si to, ale zůstaňte jen u jedné věci. Nekupujte další s tím, že co kdyby náhodou… Kdyby pak nastal stav, který by mohl vyústit v přejídání, nebudete mít nic po ruce a museli byste znovu do obchodu. Někdy i tahle malá blokáda stačí.

6) Chce to nádech a výdech

Zní to jednoduše, ale někdy je to ta nejrychlejší metoda, jak sami sobě pomoct. Stejně jako když se schyluje k zuřivé hádce, než odpovíte (nebo sníte to, co máte před sebou), jednou se nadechněte a vydechněte. Získáte tím odstup a prostor zachovat se třeba právě dnes jinak, než jak jste zvyklí.

7) Nejezte o samotě

Ti, kteří trpí záchvatovým přejídáním, se většinou za své chování stydí. Jedí sami ve svém pokoji a zakrývají všechny důkazy po činu (běží hned vyhodit sáček s odpadky a umýt nádobí). Proto zkuste nejíst o samotě, ale vždycky s někým. Pomůže vám to nesklouznout k vašemu škodlivému rituálu.

8) Vyhledejte odbornou pomoc

Záchvatové přejídání je začarovaný kruh a je potřeba se na to podívat komplexně, je to totiž reakce na naše emoce a pocity. Začněte proto řešit samotný problém než pouze jeho následky (přejídání). Buď sami, či s pomocí profesionála. Co vás nutí sáhnout po čokoládě a následně vyjíst polovinu ledničky? Co je ten spouštěč? Nuda, deprese, smutek? Proč tomu tak je? Sami na to možná nepřijdete, ale odborník vás dokáže celkem účinně navést.

reklama
Doporučené recepty
    reklama