reklama

Kurkuma aneb Zlatý zázrak: Proč a jak ji jíst

Kurkuma je ve své čerstvé podobě kořen podobný zázvoru, pouze jeho barva je na rozdíl od zázvoru oranžová. O žádnou novinku na poli zdravé výživy se rozhodně nejedná. V ajurvédské kuchyni se naopak používá už několik tisíc let, a to zejména pro své úžasné zdravotní účinky. Co byste o ní tedy měli vědět?

Foto: iStock

Kurkuma, respektive její hlavní složka kurkumin, tlumí zánětlivé procesy v těle, stejně jako například lék ibuprofen, ale s tím rozdílem, že je přírodní a nemá vedlejší účinky. Přispívá k posílení imunity a nastoluje dobrou funkci jater.

Skvělé účinky má v kombinaci se zázvorem, který urychluje krevní oběh, a výsledky se tak dostaví rychleji. Nejen to, kurkumin snižuje cholesterol a umí si poradit i se zažívacími obtížemi, opět je zde skvělá kombinace kurkumy, zázvoru a také skořice. To nejlepší ale na konec. Vědci zjistili, že kurkuma dokáže zastavit růst rakovinotvorných buněk, pokud jsou v raném stadiu! A to už je tedy pořádný důvod k její konzumaci.

Jako u všech přírodních produktů je ale nutné konzumovat větší množství, aby účinné látky mohly v těle zapůsobit. Je tedy pravděpodobné, že se brzy dočkáme minimálně doplňku stravy, který bude vyroben z kurkumy, třeba jako jsme si zvykli na výtažek z brusinek proti zánětům močového měchýře. To ale neznamená, že bychom kurkumu nemohli jíst už teď, v její přírodní formě, minimálně se jedná o skvělou prevenci.

Malý tip: Léčebné látky kurkumy se mnohonásobně zvyšují přidáním špetky černého pepře.

Nejen k jídlu

Tento oddenek se nepoužívá jenom v kuchyni, ale také jako barvivo a v kosmetice. Jako barvivo je kurkuma velmi účinná, proto pokud si práškem z kurkumy zamažete bílé triko, už ho asi jen tak nevyčistíte (ano, vlastní zkušenost). Právě pro barvení látek se kurkuma dříve používala. Co se kosmetiky týče, tak v některých částech Indie si ženy omývají tvář ve vodě s kurkumou, která prý skvěle působí proti akné a regeneruje kůži. Kůže má po použití lehce zlatavý nádech. Bodejť by dne, když tak silně barví. 

Sem s ní na talíř

Na talíři se kurkuma používá čerstvá nebo usušená a rozdrcená na prášek – v této formě se s ní nejspíše setkáte častěji. Velice často se s ní vídáte v koření kari, což není nic jiného než mix kurkumy, pepře, chilli, kardamomu, koriandru, skořice a dalších (záleží na typu). Právě kurkuma dodává koření kari jeho typickou barvu. 

Kam s kurkumou?

Můžete ji přidat do zprudka osmažené zeleniny na pánvi (stir fry), do kari pokrmů, do vývaru, při tvorbě hummusu, nebo špetku i do smoothie. Existuje také nápoj z kurkumy, který je velmi oblíbený po celém světě, říká se mu zlaté mléko, právě kvůli barvě kurkumového koření. Výborně chutná, lehce zasytí a díky použitým druhům koření má i léčivé účinky, úžasně působí v boji s nadýmáním a proti jiným zažívacím obtížím. Na jeho výrobu se používá směs zázvoru, skořice a kurkumy.

Recept na zlaté mléko

  • 1 šálek mléka (můžete použít i rostlinné – mandlové, kokosové, sójové)
  • 1 čajová lžička kokosového oleje
  • 1/2 čajové lžičky mleté kurkumy
  • 1/2 čajové lžičky skořice
  • 1/4 čajové lžičky sušeného zázvoru (můžete použít i čerstvý, nezapomeňte jej ale před konzumací vyndat) 
  • špetka mletého pepře (mnohonásobně zvyšuje účinky kurkumy)
  • 1 čajová lžička medu

Postup:

1. Vše smíchejte v hrnci či na pánvi a přiveďte k varu.

2. Povařte 10 min a vychutnejte si ho teplé.

Nejenže je mléko zdravé, navíc i spolehlivě zažene chutě na sladké. Otestujte sami!

Závěrem

Já jsem si kurkumu natolik oblíbila, že ji mám na talíři denně. Ať už v podobě kari pokrmu, nebo zlatého mléka. Její chuť a vůně navozuje exotickou atmosféru a v boji proti nadýmání je to zázrak. Na nic nečekejte a vyzkoušejte ji!

To nejúžasnější je uvnitř. Superdrahá Vila Tugendhat v době vzniku dráždila | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama