reklama

Věděli jste, že existuje 8 typů inteligence? Zjistěte, který u vás převažuje

Říci o někom, že je (anebo není) inteligentní, může být mnohdy docela zavádějící a zjednodušené prohlášení. Podle amerického psychologa Gardnera rozpoznáváme 8 typů inteligence, co se navzájem kombinují a vytvářejí tzv. inteligentní chování. Jaké druhy inteligence to jsou, a které převažují právě u vás?

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Americký vývojový psycholog Howard Gardner je autorem teorie mnohočetné inteligence, kterou definoval v roce 1983 ve své knize Dimenze myšlení: teorie rozmanitých inteligencí. V ní zpochybnil tradiční pojetí inteligence jako příliš jednostranné a jako alternativu nabídl multidimenzionální inteligenční teorii, která popisuje osm nezávislých typů inteligence.

Podle Gardnera jednotlivé druhy inteligence mohou vzájemně spolupracovat a vytvářet tzv. inteligentní chování. Každý jedinec dokáže do určité míry využívat všech 8 typů inteligence, vzájemně je kombinovat a vytvářet tak pro sebe zcela unikátní propojení. V této souvislosti lze následně hovořit o silnějších a slabších stránkách, resp. výraznějších a méně nápadných druzích inteligence. Přitom platí, že nemluvíme o danosti, ale o potenciálu, který máme možnost využít.

Všech 8 druhů inteligence najdete v naší grafice. Který z nich převažuje právě u vás?

reklama
reklama
reklama