reklama

7 důvodů, proč máte špatnou paměť

Nemůžete si vzpomenout na jméno nebo zapomínáte, kdy máte přijít na schůzku? Tady je 7 důvodů, proč máte špatnou paměť.

Foto: Thinkstock

Marně se snažíte vzpomenout na kolegovo jméno a kdy jste měli dorazit na smluvenou schůzku? Váš byt je celý polepený papírky, které vám neustále něco připomínají? Tady je 7 důvodů, proč máte špatnou paměť.

Honoré de Balzac jednou řekl: "Paměť je tak krátká a život tak dlouhý!" Mozek člověka má velkou kapacitu, vždyť dokáže pojmout až 10 000 slov, které aktivně používáme. Proč si tedy nikdy nemůžeme zapamatovat, kde jsme nechali obyčejné klíče? Navzdory všemu, co si mnozí myslí, tento problém nesouvisí jen s vysokým věkem.

1. Deprese je silný soupeř

Když organismus trpí depresemi, je těžší se soustředit na cokoliv. Bohužel, nikdo se občasné depresi nevyhne. Dokonce i děti prožívají negativní pocity, ať už je to ve škole nebo mezi kamarády.

Náš tip: Test: Jak vám funguje paměť

Vaše myšlenky ovlivňuje hlavně strach, hněv, smutek, beznaděj, úzkost, bezradnost. To vše může být příčinou zapomínání. Pokud vás ovládne silná emoce, zcela jistě ztratíte schopnost se soustředit.

2. Chaos vám schovává věci

Rychle a zběsile. Lidé jsou pod neustálým stresem a snaží se věci udělat nejlépe, jak umí. Jen si vzpomeňte, když jste něco potřebovali nutně a rychle sdělit nebo vás v práci tlačil termín.

Nejhorší je, pokud se na něco soustředíte a zároveň už dopředu přemýšlíte, co vás čeká zítra nebo odpoledne. Stres, to je nepřítel číslo jedna. Obvykle postačí se na chvilku zastavit a v klidu si rozmyslet, co hledáte, nebo zapátrat, kdy a kde jste měli být.

3. Nedostatek spánku

Spánek pomáhá osvěžit tělo i mysl. V noci naše "chytré buňky" odpočívají a regenerují. O naše dlouhodobé vzpomínky se stará část mozku, která se nazývá prefrontální kůra. Vše, co během dne prožijeme, se nám během spánku ukládá právě tam. Když ponocujete, všechny zážitky a důležité informace se vytratí, protože nemají čas se do "vzpomínkového šuplíku" přesunout.

4. Léky jsou také drogou

To, že drogy jako marihuana, pervitin či kokain dlouhodobě poškozují správnou činnost mozku, už jistě psát nemusíme. Ale naši paměť ovlivňují obyčejné léky, na kterých můžeme také být závislí. Prášky na bolest nebo i obyčejné kapky do nosu, vše co dlouhodobě užíváme i přesto, že problémy ustoupily, může negativně ovlivnit tu část mozku, která se nám stará o dlouhodobou i krátkodobou paměť.

5. Potlačené emoce

Někteří lidé mají problém vyjádřit své emoce. Introvert obvykle nechce projevit radost ani smutek. Neustále zaměstnává hlavu zpracováním těchto pocitů, proto nemá čas si informace dostatečně ukládat.

Čtěte také: Jak si procvičit paměť? Tady jsou tipy!

Levou i pravou hemisféru bychom měli zaměstnávat rovnoměrně. Pokud však potlačíme emoce, přetěžujeme jen jednu z nich. Nepatříte-li mezi osoby, které by se se svými problémy či smutkem svěřily, jděte si třeba zaběhat, zakřičet nebo si zaboxovat. Klidně se doma zavřete a hlasitě se zasmějte. Vypusťte páru. Bude to okamžik, ale vám i mozku se uleví a nebude se zbytečně přetěžovat.

6. Alkoholové opojení

Přílišná konzumace alkoholu vede k mnoha zdravotním problémům. Nejenže se ničíte fyzicky, ale také devastujete psychiku. Pokud se to s pitím opravdu přežene, může dojít k výpadkům či dočasné ztrátě paměti. Příčinou je nedostatečné okysličování orgánů. V boji alkohol versus kyslík má první soupeř jednoznačně převahu. Dlouhodobější popíjení negativně ovlivňuje celý nervový systém.

7. Začněte pít pivo

Thiamin neboli vitamin B1 patří mezi základní "potravu" vašeho mozku. Působí příznivě na nervový systém a proti únavě. Při nedostatku dochází k omezení reakcí, což se může projevovat i tak, že si prostě nemůžete vzpomenout. Tento vitamin je rozpustný ve vodě a vylučuje se močí, takže předávkování je téměř nemožné.

Doporučujeme: TEST: Jak vám funguje mozek?

Velké množství B1 se nachází právě v mozku. Je součástí jednotlivých procesů, které ovlivňují naši náladu, pohyb, myšlenky a hlavně paměť. Tento zázračný vitamin najdete v neloupaných obilovinách, v mase, pivovarských kvasnicích, v medu a oříškách.

Nic si z toho nedělejte, pokud se vám někdy stane, že zapomenete. Zkuste trénovat hlavu, občas se zastavit a soustředit se jen na jednu věc a ono se to jistě zlepší. A když vás mozek zradí, zkuste si vzpomenout na tento vtip...

"Moje žena má tu nejhorší paměť na světě."
"Všechno zapomíná?"
"Naopak, úplně všechno si pamatuje."

Dělá vám problém si vzpomenout? Máte nějaké finty, jak svůj mozek potrénovat? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Neládujte se léky zbytečně: Poradíme, čím je nahradit!

Jak nosit džínovou bundu? Inspirujte se u celebrit

Mladý pár si sám postavil krásný dům jen za 2,5 milionu

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama