6 mýtů o správné výživě: Opravdu za obezitu může genetika?
Co všechno se o hubnutí a zdravém stravování říká a co z toho je pravda? Jak se jednou provždy popasovat se zdravým životním stylem?
Někdy jsme schopni vymyslet ohromnou spoustu argumentů, abychom se vyhnuli konfrontaci s vlastní neschopností. Pokud ale chceme opravdu něco na svém životním stylu změnit, je třeba se podívat skutečné pravdě do očí.
1) Při hubnutí se málo jí
Naštěstí už je dávno passé tvrzení, že hubnout znamená nejíst. "Hladovkou dostanete tělo pouze do stresu. Sice spotřebuje zásoby, to znamená, že zhubnete, ale jakmile se začnete opět pravidelně stravovat, začne si tělo ukládat zásoby, protože co kdyby vás zase někdy napadlo hladovět," popisuje Alena Přídová, hlavní výživová poradkyně Naturhouse.
Lepší je večeřet střídmě, ale rozhodně neplatí pro všechny doporučení, že po sedmé hodině večerní se jíst nesmí. Režim dne má každý jiný, někdo je noční sova, co po setmění teprve ožívá, a že by nejedl? Toto je opět individuální a jídelníček je třeba si rozumně rozvrhnout dle pauz mezi jednotlivými jídly, která bychom měli mít ideálně každé tři hodiny. Jde spíš o to, abychom nejedli těsně před plánovaným spánkem, doporučují se tři hodiny před ulehnutím.
2) Zdravý životní styl je drahý špás
Když přijdete do bioobchodu, je jasné, že ceny budou vyšší. Ale životní styl zrovna na těchto produktech nestojí. Je to, jako když začněte cvičit. Taky hned nepotřebujete nejdražší vybavení a oblečení. Začněte pozvolna. Seznamte se s nabídkou obchodů. Časem zjistíte, že díky pravidelné konzumaci kvalitních surovin se cítíte plní energie, takže nakonec i poměr cena - výkon vás uspokojí.
3) Je třeba počítat kalorie
Zkoumat obaly produktů a počítat kalorie. To zní jako program, jak trávit čas. Ale víte proč a jak? Kalorie jsou různé, z různých živin, a proto i různě ovlivňují váš metabolismus - tedy hubnutí či přibírání. Neřešte kalorie, když si dáte dva rohlíky s máslem, také zkonzumujete spoustu kalorií, ale současně minimum živin. Proto kromě pravidelnosti a kvality stravy se rovněž zaměřte na správný podíl sacharidů, tuků a bílkovin.
4) Pokud nezdravě jíte, dostanete rakovinu
S rakovinovým onemocněním byly spojeny snad už všechny možné suroviny a produkty. Je třeba si uvědomit, že onemocnění je to daleko závažnější a komplexnější, než aby za něj mohla jedna jediná potravina. Zároveň si ale musíme uvědomit, že všeho moc škodí, a pokud těchto potravin budeme jíst nadmíru, skutečně můžou být zdraví škodlivé.
5) Vitamíny z nepřírodních zdrojů jsou k ničemu
Dogmaticky bývá tvrzeno, že vitamíny v přirozené formě, přímo ze surovin, jsou to nejlepší. Jenže toto tvrzení není zcela stoprocentní. "Je prokázáno, že spousta vitamínů vyrobených syntetickou formou, jsou v takové podobě daleko efektivnější. Například vitamín B12 pocházející z živočišných zdrojů, je ve své syntetické podobě jedinou možností pro vegany," říká Alena Přídová.
6) Jsem obézní kvůli genetice
Bohužel to není vždy tak jednoduché. Fakt, že v rodině je obezita, by neměl vést k tomu, abychom tak lehce na své zdraví rezignovali. Po rodičích sice dědíme dispozice, ale je na nás samotných, zda budeme kouřit, pít alkohol a stravovat se nezdravě nebo naopak se začneme stravovat pestře, pravidelně a budeme se přiměřeně hýbat. Z rodiny si odnášíme mnohem více návyky než dědičné predispozice.