reklama

6 minut na komplet prohlídku? Velmi diskutovaná věc!

Zdraví je to nejcennější, co každý člověk má. Přesto většina z nás podceňuje prevenci. Je to dáno i tím, že v dnešní uspěchané době nemá nikdo příliš chuť obíhat nejrůznější lékaře a trávit čas v přeplněných čekárnách. 

Foto: Profimedia.cz

Zdraví je to nejcennější, co máme. Přesto většina z nás podceňuje prevenci. Je to dáno i tím, že lidé nemají chuť obíhat nejrůznější lékaře a trávit čas v přeplněných čekárnách. 

Ke kompletnímu preventivnímu vyšetření organismu je běžně nutné podstoupit hned několik prohlídek a testů. 

Kosmická technologie

Proto odborníci tolik vítají nejnovější screeningový přístroj AMP, jež dokáže bez nutnosti přímého odběru krve během 6 minut vyhodnotit až 117 parametrů vypovídající o celkovém zdravotním stavu pacienta.

Přístroj, jež má evropský certifikát, dokáže posoudit hematologické, biochemické a kardiopulmonální hodnoty organismu, a tak může odhalit prvotní příznaky mozkových příhod, infarktu, hypertenze, cukrovky, astmatu a dalších plicních onemocněních, ledvinového a jaterního selhávání, onemocnění štítné žlázy, ale i některých druhů rakovinného bujení.

Metodu diagnostiky krve bez jediné kapky vyvinuli v Rusku pro potřeby sledování zdravotního stavu kosmonautů, kteří se na oběžné dráze pohybují dlouho. V kosmu nelze odebrat krev, a proto se přístroje soustředily na analýzu krve bez jediné kapky a údaje přenášely na zem.

Vyšetření, které nebolí

Princip je založen na metodách kvantové fyziky. Zkoumá rozložení biochemických charakteristik krve, které koreluje s parametry krevního průtoku a systému enzymů, to vše s využitím nejnovějších poznatků kvantové fyziky.

Měření se provádí tak, že asistentka zapíše do počítače váhu, věk a pohlaví pacienta, dále jeho dechovou a tepovou frekvenci. Následně přiloží pět senzorů na tzv. biologicky aktivní body, které se nacházejí v oblasti krku (krční tepny), podpaží a pupku (břišní tepna). Měřená data jsou převáděna do počítače a zpracována speciálním programem.

Lékaře nezajímají pouze jednotlivé hodnoty, ale porovnává je s ostatními zjištěními, na základě nichž dává svá doporučení, co by dotyčný měl dál dělat pro svůj zdravotní stav, například zda má navštívit odborného lékaře (kardiologa, gastroenterologa či plicního lékaře aj.) a nebo zda postačí když se zaměří na změnu životního stylu.

Záleží na lékaři

„Klient dostane souhrnnou zprávu, kde jsou znázorněny normální hodnoty měření a zvýrazněné hodnoty nad a pod normálem. Samotné hodnoty měření by neměly žádný význam bez vyhodnocení skutečně erudovaným lékařem, který na výsledky pohlíží v souvislostech," vysvětluje Ing. Josef Lopata z QMI.

„Jen málokdo si uvědomuje, že za celou řadu zdravotních problémů může dlouhodobá dehydratace organismu, špatné dýchání, ale i přemíra stresu," vysvětluje MUDr. Renata Školoudová z QMI.

Zkušený lékař dokáže díky přístroji upozornit i na prekancerózu rakoviny prsu, tlustého střeva, prostaty, mozku atd.

Shoda 97 %

Zastánci klasického biologického vyšetření krve mají k vyšetření pomocí přístroje AMP nedůvěru. Proto se rozhodl dovozce tohoto unikátního přístroje provést srovnávací test, při kterém byla více než 30 lidem v jeden den odebrána krev v akreditované laboratoři Prevedig na klasické laboratorní vyšetření, jež zjišťuje 33 základních hodnot, a vzápětí provedeno vyšetření pomocí AMP přístroje. Výsledky byly ohromující. K naprosté shodě došlo v průměru v 97 procentech.

„Podle českých vyhlášek mají biochemické laboratoře výchylku citlivosti plus minus 10 procent. Jejich přesnost může být tedy horší," upozorňuje Ing. Josef Lopata.

Kolik to stojí?

Znamená to, že vyšetření pomocí AMP přístroje odborníci mohou skutečně brát jako relevantní vyšetřovací metodu, která ušetří čas nemocných i lékařů a zároveň dokáže o lidském organizmu prozradit mnohem víc než běžné vyšetření krve.

Vyšetření AMP přístrojem včetně konzultace s lékařem stojí 3000 Kč (2100 Kč pro důchodce), přičemž kompletní vyšetření 117 parametrů klasickými metodami vychází až na 35 000 Kč. Bohužel prozatím vyšetření AMP přístrojem neproplácí zdravotní pojišťovny.

Přesto investice do prevence je lacinější než samotná léčba. Přístroj AMP dokáže dopředu odhalit možnost vzniku onemocnění v tzv. preklinickém stadiu, tedy než se ještě projeví jeho zhoubný vliv a v tomto směru je jeho hodnota nevyčíslitelná.

--------------------------------------------------------------------------------

Preventivní prohlídka - nezanedbávejte ji.

Hospoda v Obecním domě bere dech. Prozkoumejte další "neznámé" části ikonické stavby | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama