5 mýtů o kontaktních čočkách: Jak si správně vybrat?
Kontaktní čočky používám už asi dvacet let. Jejich vývoj šel samozřejmě kupředu, ale pamatuji si ještě dnes, co všechno jsem řešila na začátku jejich užívání.
Už jen samotný moment strkání něčeho do oka bylo v začátcích těžké překonat. Ale ta následná radost, když se to povedlo! Nejhorší pak byla situace, kdy čočka v oku vyjela neznámo kam: člověk neviděl ostře a ještě měl pocit, že má někde v oku muší hnízdo. A do toho ronil slzy. A stejně se nic nevyplavilo.
Racionálně jsem věděla, že čočka nikam nemůže zapadnout nebo se ztratit v těle, nicméně pocitově jsem si představovala ty nejhorší scénáře. Taky jsem coby alergička a majitelka suchého oka dlouho bojovala se správným výběrem.
Nejdříve jsem nosila měsíční, ale nakonec se ukázalo, že pro mou diagnózu bude přívětivější jednodenní čočka. Musím říct, že asi až poslední tři roky mám pocit absolutního komfortu v oku, ale až po tom, co jsem našla ty pravé, co je nenosím rozhodně denně, a co si během dne, když je mám v oku, kapu zvlhčující kapky s kyselinou hyaluronovou. Jaké mýty kolem čoček dodnes panují?
1) Alergici nesmějí používat kontaktní čočky
"Alergie mohou narušit běžné užívání kontaktních čoček s plánovanou dobou výměny. Před aplikací čoček je vhodné aplikovat do očí kapku antialergika a po patnácti minutách vložit čočku. Doporučeno je přechodně používat jednodenní čočky, které večer z oka vyjmeme a zahodíme, a zároveň před spaním aplikovat jednu kapku antialergika. Ideální je i přes den častěji kapat do oka kapky bez alergenů - lépe se tak odplavují alergeny z povrchu oka," radí oční lékař Štefan Marko.
2) Čtením v šeru se oči s čočkami rychleji poškodí
Celá řada vědců se zabývala vyvrácením tohoto mýtu. Úspěšně. Pokud si čtete v šeru, oči sice budou vyčerpanější a vy unavenější, ale jedná se pouze o vedlejší efekt, který s poškozením očí nemá nic společného.
3) Čočky jsou nevhodné při práci na počítači
"Pravdou je, že při soustředění méně mrkáme, proto je výměna slz pod kontaktními čočkami nedostatečná a snižuje se i zásobení rohovky kyslíkem," říká oční lékař Štefan Marko. Neznamená to však, že není možné nosit kontaktní čočky.
"Řešením je používání silikon-hydrogelových kontaktních čoček (Biotrue) a roztoku s garantovaným zvlhčujícím účinkem. Používejte roztoky, které spojují tři bio-inspirované inovace: jejich pH je stejné jako pH zdravých slz, obsahují lubrikant přirozeně se vyskytující v očích, díky němuž zůstane čočka vlhká a komfortní během celého dne, a do třetice spojí inovace inspirované fyziologií očí v kombinaci s duálním systémem dezinfekce."
4) V klimatizovaném prostředí čočky dráždí oko
"V plně klimatizovaných prostorách bez možnosti větrání je vhodné zvolit čočky s nižším obsahem vody a roztok, který po dobu ošetření čočky v pouzdře vytvoří na jejím povrchu hydratační síť," říká Štefan Marko. A doporučuje roztoky, které ještě dvacet hodin po vložení čočky do oka uchovají asi čtyřicetiprocentní hydrataci na povrchu čočky, což zaručuje pohodlí při nošení. Dále radí doplnit hydrataci čočky pomocí kapek s obsahem čisté kyseliny hyaluronové bez konzervačních látek.
5) Při sportu není dobré mít čočky
"Správně aplikovaná kontaktní čočka zajistí dokonalý zrak bez rušivých elementů i při prudkých pohybech hlavy a těla. Konkrétně nejsou vymezené typy kontaktních čoček pro jednotlivé druhy sportů," vysvětluje Štefan Marko. "Pro prašné prostředí je doporučeno použití jednorázových kontaktních čoček, pro náročné vícedenní vysokohorské túry jsou vhodné čočky s prodlouženým nošením.
Na běžné aktivity je ideální kvalitní roztok na dezinfekci a uchování čoček. Proti vyplavení čočky v bazénu či jako ochrana před bazénovou chemií můžeme používat plavecké brýle. Koupání ve stojatých vodách i v termálních koupalištích je pro čočky obzvlášť rizikové, pokud se mu nevyhnete, použijte jednorázové čočky a po koupání vydezinfikujte spojivkový vak."