3 problémy kancelářských krys: Stres, záda, zápěstí
Celý den "jenom" sedíte a domů jdete zbití, jako byste skládali vagóny? Víme, jak odstranit tři nejčastější problémy!
Celý den "jenom" sedíte a domů jdete zbití, jako byste skládali vagóny? Víme, jak odstranit tři nejčastější problémy.
Práce v kanceláři má obvykle za následek nevyváženou funkci pohybového systému. Dochází k přetěžování některých svalů a naopak k oslabování jiných.
Stres, který fyzicky bolí
Stres může způsobovat jak psychickou, tak i fyzickou nerovnováhu těla včetně pohybového ústrojí. Pokud je stres intenzivní nebo dlouhodobý, může mít vliv na postavení celého těla včetně krční, hrudní i bederní páteře. Ve stresu se vaše tělo automaticky jakoby schoulí do klubíčka. Ramena jsou předsunutá dopředu, hrudník je ztuhlý, v mírném nádechu, držení těla je často nevyvážené a nevzpřímené.
Doporučujeme: Bolí vás klouby a záda? Nemusí - je tu nová metoda!
Tato nerovnováha pak může způsobovat bolesti celého pohybového aparátu. Nejčastěji působí stres na bolesti v oblasti krční páteře. Čím déle se stres v těle hromadí, tím horší mohou být obtíže i jejich následná náprava.
Prevence: "Stres je třeba z těla vhodnou formou pravidelně odbourávat. Nejlepší cestou je adekvátní pohybová aktivita a relaxace. Cvičení zlepšuje prokrvení celého organismu, odstraňuje napětí a podporuje imunitu. Při cvičení se vám také v těle vyplavují endorfiny, které zlepšují náladu,". říká MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. Předcházet stresu nebo jej odbourávat můžete i pomocí rehabilitační metody INFINITY - podrobnosti najdete ZDE.
Nezdravé sezení na židli
Při sedavém zaměstnání je nejhorší strnulá a mnohdy nepřirozená poloha těla. K rizikovým partiím patří krční páteř, ramena, předloktí a následně úpony svalů v oblasti loktů, zápěstí i prstů. Obtíže se mohou zhoršovat, k bolesti se může přidat brnění nebo necitlivost horních končetin. Nezřídka se objevuje bolestivost celé páteře až po oblast beder. Přidat se mohou rovněž bolesti hlavy.
Prevence: "Velmi relaxačně působí protažení zad v předklonu i záklonu a propnutými pažemi, kdy pohybem těla ze strany na stranu opisujete tvar ležaté osmičky vsedě, nebo ve stoje. Pohyby by měly být pomalé a plynulé a zpočátku v malém rozsahu," doporučuje doktorka Tomanová.
Škodlivé návyky při práci s klávesnicí a myší
Při práci s počítačem vám hrozí syndrom karpálního tunelu, který vzniká kvůli chybným návykům při práci s klávesnicí nebo myší, zejména v důsledku přetěžování při ohýbání zápěstí a prstů. Mezi typické projevy karpálního tunelu pak patří bolesti v zápěstích, které doprovází brnění, necitlivost a ztuhlost.
Prevence: "Problémem je dlouhodobý, vynucený úchop ruky při práci na počítači a hlavně s myší. Ten přetěžuje svaly předloktí i ruky a také vazivové tkáně v této oblasti. Pořiďte si ergonomickou myš, klávesnici a podložku. Občas si udělejte alespoň jeden cvik, při kterém si protáhnete paži a ulevíte si od strnulé pozice. Například můžete celou paži včetně zápěstí a prstů (buď ve visu, nebo na stole) dát do opačného postavení než při práci s myší. To znamená, že paži vytočíte zevně a s mírným odporem protáhnete včetně ruky. Ignorování obtíží může vést k dlouhodobé rehabilitaci a někdy i k operativnímu zákroku," upozorňuje primářka Michaela Tomanová.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Kdo nehubne, není Čech: Redukční jídelníček na celý týden
Chcete otěhotnět? Jezte "potraviny plodnosti"!
Doživotní výčitky: Odmítla jsem zachránit život